петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пекинг: Протести у Кини због ковид закључавања, окупљени тражили оставку Си Ђинпинга
Хроника

Пекинг: Протести у Кини због ковид закључавања, окупљени тражили оставку Си Ђинпинга

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. новембар 2022.

Протести због закључавања као мере спречавања ширења коронавируса избили су јутрос у Шангају, на универзитетима у Пекингу и другим кинеским градовима, јављају очевици док расте бес у Кини против драконске политике "нула ковида", коју влада спроводи готово три године.

У Шангају су после протеста у зору, које је полиција растерала бибер спрејом, поново избили протести поподне. Стотине људи демонстрирало је у тишини у центру Шангаја, метрополи од 25 милиона становника, која је почетком године била подвргнута изнурујућем двомесечном закључавању.

Они су махали белим цвећем и белим папирима, који су постали симбол протеста против цензуре и изашли у тишини на више раскрсница, пре него што их је полиција растерала, преносе очевици.

Током ноћи и рано јутрос већ су одржане демонстрације у Шангају, када су демонстранти узвикивали да хоће оставку председника Си Ђинпинга и против Комунистичке партије Кине, у реткој демонстрацији непријатељства у економском центру земље према председнику и властима.

Демонстранти су се окупили узвикујући „нећемо Пи-Си-Ар тестове, хоћемо слободу“.

Од петка људи одржавају протесте широм Кине, где је избио бес и фрустрација због смрти десет људи у пожару у стамбеној згради у Урумћију, у провинцији Синђијанг, где јавност сматра да су хитне службе спорије стигле због здравствених рестрикција.

У једном снимку се види како се људи окупљају у центру Шангаја да одају почаст за десет особа настрадалих у пожару у Урумћију.

Према другим објавама на друштвеним мрежама, бдења у знак сећања на страдале у пожару у Урумћију организована су на више универзитета у земљи.

Између 200 и 300 студената универзитета Цингхуа у Пекингу данас су демонстрирали на кампусу, преносе очевици, а снимци су објављени преко друштвених мрежа.

Студенти су махали белим папирима у знак цензуре и узвикивали „слобода ће победити“, „без ПЦР тестова, хоћемо храну“ и „не закључавању, хоћемо слободу“.

Преко интернета видео снимци показују велику групу студената пред кантином универзитета и говорником који каже да им је доста и да ово више није нормалан живот.

Бдења у сећање за настрадале у пожару у Урумћију одржани су на другим кампусима у земљи, међу којима је и Пекиншки универитет, који се налази поред универзитета Цингхуа.

Пријављена су окупљања у Нанкину на истоку земље, у Сијану, Вухану у центру земље и Кантону на југу.

Хаштаг који се односи на протесте цензурисан је на платформи Веибо, а осетљиви видео снимци скинути су са сајтова.

Једна особа која је учествовала у јутарњим протестима у Шангају, која није желела да јој се наведе име, рекла је за Франс прес да је дошла на окупљање око два сата ујутро. Како је навела, једна група људи положила је цвеће на улици, а друга је узвикивала слогане. Било је, према том сведочењу, мањих окршаја, али је задржан ред и мир.

Полиција је одвела најмање две особе из непознатих разлога, додао је тај сведок за Франс прес.

Власти су убрзо ограничиле онлајн расправе о демонстрацијама. Израз „пут Урумћија“ је цензурисан на платформи Вајбо, сличној Твитеру, готово одмах после ширења слика окупљања.

У Кини расте замор због тврде политике борбе против пандемије. Спорадични и понекад насилни протести већ су одржани у више градова последњих дана, посебно у највећој фабрици ајфона на свету која се налази у Џенгџуу, у центру земље, а у власништву је тајванске групе Фоxцонн.

Упркос више расположивих вакцина и супротно остатку света, Кина наставља да намеће закључавања чим се појаве случајеви ковида, ставља стотине људи у карантин у центрима за оне који су тестирани позитивно на вирус и тражи такорећи свакодневне ПЦР тестове за приступ јавним местима.

У Кини је данас забележено 39.506 случајева ковида, што је дневни рекорд, али је и даље низак у односу на цифре забележене другде у свету у време када је пандемија била најјача.

(Бета, АФП, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер