недеља, 06. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пејџере који су експлодирали у Либану и Сирији направила компанија из Будимпеште
Хроника

Пејџере који су експлодирали у Либану и Сирији направила компанија из Будимпеште

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. септембар 2024.

 ТАЈПЕЈ – Тајванска компанија Голд Аполо саопштила је данас да је овластила компанију са седиштем у Будимпешти за производњу пејжера који су јуче експлодирали у Либану и Сирији.

„Пејџери АР-924 које користе милитанти (Хезболаха) произвели су 'БАЦ Цонсултинг КФТ', са седиштем у Будимпешти. Према уговору о сарадњи, овластили смо БАЦ да користи наш заштитни знак за продају производа у одређеним регионима, али дизајн и израда производа су искључиво њихова одговорност“, наводи се у саопштењу Голд Апола, преноси АП, јавља Танјуг.

Председник компаније Голд Аполо, Хсу Чинг-Куанг рекао је данас новинарима да његова компанија има уговор о лиценцирању са БАЦ у последње три године, али нису пружени докази о уговору.

Пејџери које користе стотине припадника милитантне групе Хезболах експлодирали су јуче готово истовремено у Либану и Сирији, при чему је убијено најмање девет особа, укључујуц́и осмогодишњу девојчицу, и рањено је више од 2.000.

Хезболах и либанска влада окривили су Израел за напад.

Експлозије су се углавном догодиле у областима где је Хезболах снажно присутан, посебно у јужном предграђу Бејрута и у региону Бека у источном Либану, као и у Дамаску, рекао је званичник групе који је говорио под условом анонимности, јер није био овлашћен да разговара са новинарима.

Стручњаци верују да је експлозивни материјал стављен у пејџере пре њихове испоруке и употребе.

Пејџер АР-924, садржи пуњиву литијумску батерију и могао је да прима текстуалне поруке до 100 карактера. Батерија му је трајала до 85 дана. Како наводи АП, то је било кључно у Либану, где су нестанци струје уобичајени вишегодишњег економског колапса.

Они такође раде на различитој бежичној мрежи од мобилних телефона, што их чини отпорнијим у хитним случајевима, пише америчка агенција.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер