Хроника

Пауло Ранжел: Добар знак што је у Црној Гори дошло до промене власти, наставак пута интеграције у ЕУ најважнији задатак нове већине

Штампа
субота, 19. септембар 2020.

 Посланик Европског парламента и члан парламентарног одбора за Црну Гору Пауло Ранжел оценио је да је добар знак то што је у Црној Гори дошло до промене власти.

Он је поручио да нова влада треба да буде неутрална у религијском смислу и да одржи међуверски склад.

Ранжел је за ТВЦГ рекао да је Црна Гора способна да буде прва земља Западног Балкана која ће се придружити Европској унији, уколико, како је навео, нова влада буде спремна на компромисе и испуњавање међународних обавеза с НАТО-ом и Европском унијом, преноси ЦДМ.

"То ће бити водећи пример свим балканским земљама, и уколико влада буде споробна на компромисе, испуњавање међународних обавеза, верујем да ће ови избори бити инспиративни, јер овог пута није било државног удара, а излазност је била велика упркос корона вирусу", указао је Ранжел.

Он је додао да се нада да ће три партије, које чине нову већину, промовисати дијалог са опозицијом - бившом већином, као и са мањинама, Хрватима, Босњацима и Албанцима.

Ранжел, који је потпредседник Европске народне партије, најјаче странке у Европском парламенту, додао је да је наставак пута интеграције Црне Горе у ЕУ најважнији задатак нове већине.

"Веома је добар знак што је у Црној Гори дошло до промене власти, не зато што имам нешто против претходне већине, већ сасвим супротно. Ја сам потпредседник Европске народне партије и једина странка из Црне Горе која је наша чланица је Бошњачка партија која је део бивше већине. Мислим да је за европске амбиције Црне Горе веома важно да се покаже да је могуће променити доминантне снаге у влади, јер је то демократија – способност да имате једну већину и да је замените након четири, осам или десет година”, рекао је Ранжел.

На питање како коментарише напад на просторије Исламске заједнице и поруке мржње, Ранжел каже да нова влада мора да задржи верску неутралност и омогући интензиван и констуктиван дијалог са свима.

Он је истакао да је Црна Гора препозната на Балкану по толеранцији и мирним и конструктивним односима међу заједницама што, како је нагласио, не сме да буде уништено.

Ранжел је рекао да Црна Гора мора да поштује верска уверења, политичке ставове и етничке заједнице, наводећи да је то "црвена линија" која мора да се поштује.

Упитан да прокоментарише ангажованост Српске православне цркве током кампање, Ранжел је рекао да црвена линија мора да постоји и у учешћу верских заједница у политици.

Како је навео, мешање политике и религије је увек лоше, али то не значи да људи који припадају цркви, посебно који нису свештенци, немају право да изразе своје мишљење и политицки став.

"Сматрам да верски проблем који је настао почетком године са свим контроверзама није тешко решити, јер обе стране имају донекле право. Јасно је право имати аутекафлну цркву, али је такође јасно да морате да поштујете права имовине цркава које су већ биле ту", нагласио је Ранжел.

Он сматра и да црквено питање треба што пре да буде тема активног дијалога у коме је важно постићи средње решење.

"То питање има негативан потенцијал. Не мислим да је ситуација тренутно лоша, али треба да будемо пажљиви да поштујемо права и стварамо нове прилике. У свакој држави црква треба да плаћа порезе, да региструје запослене сто не значи да немају право на споствене поседе које су имали вековима", нагласио је Ранжел.

Он је додао да од нове већине очекује великодушност и отвореност ка опозицији и партнерима из верских и других заједница, како се не би додатно поларозовало друштво и стварили нови проблеми, који би, упозорио је, могли да буду велика препрека за придружење Црне Горе Европској унији.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]