четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патрик Смит: Урушавање односа с Русијом биће најгоре Обамино наслеђе
Хроника

Патрик Смит: Урушавање односа с Русијом биће најгоре Обамино наслеђе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јануар 2016.

Велико погоршање односа с Русијом биће најгори резултат спољне политике америчког председника Барака Обаме током целог његовог управљања земљом, пише аналитичар Фискал тајмса Патрик Смит.

У последњим месецима председничког мандата Барака Обаму ће пратити три спољнополитичка проблема која он никако није могао да реши раније – упропашћени односи с Русијом, нуклеарни проблем Ирана и криза на Блиском истоку. Мало је вероватно да америчке власти знају како да реше макар један од њих.

Руска страна је посаветовала администрацију Обаме да призна своју умешаност у украјинску кризу, да заустави ширење НАТО-а на Исток и да почне да уважава интересе Русије. Ништа од тога, међутим, није се догодило.

Барак Обама и амерички министар одбране Ештон Картер урадили су све управо супротно, а шеф америчког Стејт департмента Џон Кери с времена на време је покушавао да игра улогу миротворца. Све је то довело до тога да Русија усвоји обновљену стратегију националне безбедности у којој су НАТО и САД означени као претње.

„Ово је жалостан и крајње непожељан обрт. Не само да су односи с Москвом заоштрени без икакве потребе него Американци пропуштају и могућност да сарађују с Русијом у свим областима – почев од супротстављања тероризму и окончавања проблема глобалног отопљавања“, наводи аутор текста.

Када је реч о сиријској кризи, одавно је очигледно да је опсесивна идеја о свргавању сиријског председника Башара ел Асада била погрешна. Ипак, није лоша само стратегија него и амерички савезници у Сирији, пре свих Турска која је кренула у кампању против Курда, сарадника Вашингтона у борби против ДАЕШ-а (такозване Исламске државе).

Поред тога, Турска је недавно увела војску у Ирак, а Ердоган се благонаклоно изјаснио о „Хитлеровој Немачкој“.

Дошло је време да се покаже одлучност и да се постави питање шта Обамина администрација тражи у таквим чудним алијансама, наводи аналитичар.

Што се тиче ситуације с Ираном, Обамина администрација је водила дугу и непопуларну борбу за закључивање споразума с Техераном, према којем он треба да одустане од израде нуклеарног оружја.

Ипак, убрзо после потписивања документа Иран је показао нову балистичку ракету.

Сада је пред Америком избор – или да уведе нове санкције Ирану због тестирања ракете која би могла да буде опремљена нуклеарном бојевом главом или да одустане од идеје санкције јер Иран заиста деактивира своје нуклеарне капацитете.

Како развезати овај чвор, највероватније не знају ни Обама ни Кери, наводи Патрик Смит.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер