петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије у Јасеновцу: Ово је место великог страдања, злочинци су се исписали из сваког народа; Владика Јован: Идентитет српског народа и Цркве чине два крила - косовски и јасеновачки завет
Хроника

Патријарх Порфирије у Јасеновцу: Ово је место великог страдања, злочинци су се исписали из сваког народа; Владика Јован: Идентитет српског народа и Цркве чине два крила - косовски и јасеновачки завет

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. фебруар 2021.

Патријарх српски Порфирије обишао данас Јасеновац, где је заједно са епископом пакрачко-славонским Јованом одржао молитву и обишао Епархију која се већ 10 година обнавља. На лицу места налази се и екипа Нова.рс, која већ други дан бележи приче с места које је посебно важно за историју Српске православне цркве и овдашњег народа.

Патријарх српски господин Порфирије и владика Јован Ћулибрк

Владика Јован је, уочи доласка патријарха, изразио задовољство што ће једна од првих посета поглавара СПЦ бити управо Епархији пакрачко-славонској, наводећи да се тиме показује колико је за Цркву значајан Јасеновац и читаво ово подручје.

Патријарх Порфирије, заједно са владиком Јованом и чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком, обишао је капелу посвећену Светим новомученицима Јасеновачким, а затим је одржао беседу пред окупљеним свештенством и народом.

“Ово је место великог страдања. Они који су чинили ове злочине нису припадници ниједног народа и на овом месту је најбоље ћутати. Да молитвено ћутимо. Поред свих елемената, доживљаваја, кад год би овде долазио осећао бих сузне молитве. На овом месту људи су показали колико се могу отуђити од онога што је у њих положио Господ. Сваки пут сам се питао кад сам долазио, да ли је могуће да је људско зло ово урадило. Сваки народ је створен да буде народ Божји. Они људи који су овде учинили најмонструознија зла су се исписали из сваког народа. Дубински сам сваки пут осећао велику благодат на овом месту, а у исто време и дубински позив на преиспитивање. Осетио сам и глас мученика који позивају и мене на покајање”, рекао је патријарх српски Порфирије

Посета патријарха Јасеновцу, уједно представља и поруку СПЦ да ће се убудуће посебна пажња посвећивати Епархији пакрачко-славонској, која је у фази обнове и која настоји да у наредним годинама увећа своје свештенство.

Владика Јован: Идентитет српског народа и Цркве чине два крила - косовски завет и јасеновачки завет

Долазак патријарха Порфирија у манастир Јасеновац је програматски и шаље поруку верницима да идентитет српског народа и Цркве чине два крила - косовски завет и јасеновачки завет, изјавио је данас владика пакрачко - славонски Јован пред посету новоустоличеног патријарха.

Владика Јован је у дворишту манастира после јутрошње литургије ипоручио да је посета новог патријарха од великог значаја за православни живаљ у Јасеновцу, примећујући да данас ту нажалост живи само неколико десетина њих.

Ипак, додаје да је долазак патријарха представља велики догађај за житеље Јасеновца јер јер је поглавар СПЦ за прве црквене посете одабрао Банију која је настрадала услед земљотреса који су погодили Хрватску крајем прошле године, а затим и западну Славонију, а што је још важније, како је рекао сам Јасеновац.

„То је програматски долазак новог патријарха, није случајно да долази овде на значајно место" позивајући се и на владику Атанасија Јевтића који се међу првима бавио страдањем нашег народа у књизи "од Косова до Јадовна" п "два крила идентитета српског народа, једно је косовски завет, а друго јасеновачки завет''

"То је оно што одређује наш народ и нашу цркву и то патријарх Порфирије препознаје и долази и поручује нашем народу где је наш идентитет“, казао је владика Јован.

На питање зашто патријарх не посећује споменик Камени цвет посвећен свим жртвама усташа током Другог светског рата, а удаљен око два километра од манастира, владика Јован каже да је он патријарх и да долази у цркву.

„То није исто, он је патријарх, на челу је цркве, ово је место цркве. Зашто бисмо давали Цвету једну свештену димензију коју нема. Било би то мешање. Ми нисмо паралелна институција спомен подручју, свако треба да ради свој посао. Ми овде не правимо паралелни музеј, нити паралелно спомен подручје. Наш манастир је комплементаран спомен подручју, као што је Спомен подручје комплентарно нама и важно је да свако ради свој задатак“, додаје.

Патријарх Порфирије је новоустоличени патријарх и чини своје прве кораке, казао је владика Јован и додао да он сада прво мора себе да представи као патријарха Цркви и да је ово у ствари његов долазак да се представи и објави Цркви.

Владика Јован додаје да ће бити прилике да патријарх Порфирије посети и споменик настрадалима током Другог светског рата и подсећа да је патријарх Порфирије, као митрополит загребачко - љубљански, долазио сваке године на хумке у Спомен подручју.

„Нико не искључује ништа, али постоје проритети“, казао је владика Јован.

Милорад Додик: Веома је важна посета Његове светости патријарха српског Порфирија Јасеновцу, где су Срби мученички страдали

Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик сматра веома важном посјету Његове светости патријарха српског Порфирија Јасеновцу, ако се има у виду чињеница је српски народ у овом мјесту мученички страдао и да је истина о томе дуго скривана.

Откривање истине мора бити трајни задатак свих нас као и молитве за помирење, разумијевање и миран суживот", рекао је Додик новинарима након што је у Манастиру Јасеновац присуствовао доксологији коју је служио патријарх Порфирије.

Он је додао да је импресиониран чињеницом да је доста људи данас у Манастиру дочекало Његову светост.

Додик је подсјетио да ће Република Српска за обнову манастира Јасеновац издвојити 100.000 КМ.

- Република Српска помоћи ће и изградњу школе која ће бити истраживачки центар, што је од немјерљивог значаја - додао је Додик.

Он је захвалио властима Хрватске, које, како је истакао, подржавају обнову објеката значајних за српски народ.

- Ово је посебан дан и за мене и зато велика захвалност Његовој светости патријарху српском Порфирију за позив и гостопримство - закључио је Додик.

Патријарх Српски Порфирије служио је данас доксологију у манастиру Јасеновац, а присуствовали су, поред Додика, и вршилац дужности директора Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић, предсједник Српског народног вијећа Милорад Пуповац, амбасадор БиХ у Хрватској Александар Врањеш.

Осим свих њих, српског патријарха је у манастиру, поред православног, дочекало и свештенство Католичке цркве, као и становници овог мјеста.

Црква у Јасеновцу прва жртва логора

Манастир Јасеновац, у коме ће данас патријарх српски Порфирије служити доксологију, некадашња је парохоијска црква из 18. века, која је, како је данас рекао владика пакрачко - славонски Јован била и прва жртва логора у Јасеновцу за време Другог светског рата, а 2. септембра 1984. године постала и место препорода српског народа из Крајине - од Кордуна, Лике, Баније.

Владика Јован је подсетио да је прво што су заточеници Јасеновца добили као наређење било да сруше ту цркву, а 1984. године патријарх Герман је освештао са још седморицом архијереја обновљени храм, мањи од изворног.

„Тада је патријарх Герман изрекао оне дивне и страшне речи - ''праштати морамо, заборављати не смемо'' и ово место у том смислу има симболички значај“, казаои је владика Јован.

Напомиње да комплекс манастира укључује и многе друге зграде, као што је зграда бивше српске школе, која се ту налазила од краја 19. века, а у чију се обнову укључила Република Српска.

Такође, у комплексу манастира, 400 метара од цркве је и зграда усташке болнице за време трајања логора Јасеновац, а у обнову и уређење тог простора укључена је Република Србија.

Манастир Јасеновац са црквом посвећеном рођењу Светог Јована Претече припада епархији пакрачко-славонској, а за време епископа славонског Саве био је и седиште епархије.

Манастирска црква је саграђена 1775. Године, али је разорена на почетку Другог светског рата 1941. године и то рукама првих јасеновачких логораша.

Храм је обновљен и освећен 2. септембра 1984. године, а током ратних сукоба при распаду бивше СФР Југославије, 1991. године, црква је поново оштећена.

У мају 1995. године, у операцији Бљесак, манастирска црква је оскрнављена и опустошена, да би 2000. Године, поново била обновљена када је владика Сава Јурић прогласио јасеновачку цркву Рођења Светог Јована Крститеља за манастир.

Јасеновац - Патријарх српски Порфирије посетиће данас манастир Јасеновац и епархију пакрачко-славонску на позив епископа те епархије Јована.

Порфирије ће бити дочекан у манастиру Јасеновац у 15:30 часова, када ће бити служена доксологија, навела је у саопштењу епархија пакрачко-славонска, објављено је на сајту СПЦ.

Владика пакрачко-славонски Јован служио је јутрос свету литургију у манастиру Јасеновац, у истоименој општини у којој данас живи око тридесетак Срба, а који ће касније данас посетити новоустоличени патријарх српски Порфирије.

Литургија је одржана у манастирској зимској цркви, удаљеној око два километара од споменика Камени цвет који је посвећен свим жртвама које су страдале од стране усташа за време Другог светског рата, а осим монаштва манастира који броји осам монахиња, присуствовала је неколицина верника.

Након литургије, обраћајући се верницима и пожелевши им добродошлицу, владика Јован је истакао значај данашње посете патријарха Порфирија, посебно зато што је то друга црквена посета патријарха од његовог устоличења 19. фебруара.

Патријарх Порфирије је у оквиру прве званичне црквене посете, подсетио је владика Јован, посетио Банију, крај који је пре неколико месеци погодио разоран земљотрес где је, како је раније саопштила Српска православна црква, испоруцио контејнере намењене за привремени смештај породица постадалих у земљотресима на Банији.

Манастир Јасеновац са црквом посвећеном рођењу Светог Јована Претече припада епархији пакрачко-славонској, а за време епископа славонског Саве био је и седиште епархије.

Манастирска црква је саграђена 1775. Године, али је разорена на почетку Другог светског рата 1941. године и то рукама првих јасеновачких логораша.

Храм је обновљен и освећен 2. септембра 1984. године, а током ратних сукоба при распаду бивше СФР Југославије, 1991. године, црква је поново оштећена.

У мају 1995. године, у операцији Бљесак, манастирска црква је оскрнављена и опустошена, да би 2000. године, поново била обновљена када је владика Сава Јурић прогласио јасеновачку цркву Рођења Светог Јована Крститеља за манастир.

(Нова.рс, Танјуг, РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер