четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије: Темељни уговор био потребан држави Црној Гори и СПЦ. Митрополит Амфилохије учинио много више него сви да дође до потписивања уговора
Хроника

Патријарх Порфирије: Темељни уговор био потребан држави Црној Гори и СПЦ. Митрополит Амфилохије учинио много више него сви да дође до потписивања уговора

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. август 2022.

 Патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Порфирије казао је данас да је Темељни уговор, потписан данас у Подгорици, "био потребан држави" Црној Гору и тој верској заједници.

„Толико тога заједничког кроз векове имамо, да је заиста луксуз да трошимо време на оно што нас разликује, и да повећавамо разлике међусобно. Векови су показали да смо једни другима потребни и да једни без других не можемо, а да све можемо онда кад смо заједно и кад у нашим срцима има места и за онога другога“, казао је Порфирије након потписивања уговора, а преносе „Вијести“.Патријарх СПЦ и председник Владе Црне Горе Дритан Абазовић потисали су данас у Подгорици Темељни уговор, који регулише имовинско-правне и друге односе државе са том верском заједницом.

Уговор је потписан без званичне најаве и присуства јавности и уз протест групе противника Темељног уговора која се окупила испред Виле „Горица“ у Подгорици у којој је акт верификован.

Порфирије се захвалио Абазовићу „на свим напорима“ које је уложио да се „перипетија која траје од 2012. заврши овде, на свечан начин“.

Поздравио је све грађане Црне Горе, без обзира на то "којем се Богу моле, или му се не моле и ком народу припадају". У обраћању се осврнуо на дугогодишњег митрополита СПЦ Амфилохија за кога је казао да је "учинио много више него сви из цркве" да дође до потписивања уговора.

Патријарх СПЦ је рекао да се "подразумева" да ће црква поштовати Устав и законе сваке државе у којој се налази и има јурисдикцију, те да та црква "није хтела ништа више од било ког грађанина Црне Горе везано за тему вере", нити је имала "амбиције да постигне више од било које верске заједнице".

"Логично је и нормално да нам није било драго да прихватимо било шта што је мање од тога. Што важи за нашу цркву и за све вернике и заједнице у Црној Гори, ми се трудимо да где год да се налазимо као црква, ако постоје проблеми када су у питању друге верске заједнице по овим питањима, да се увек раме уз раме боримо за права те верске заједнице, да буду у истој мјери испоштована и примењена као и права која ми очекујемо за себе", казао је Порфирије.

Рекао је да циљ нису "права ради права".

"За нас је право само простор и могућност да можемо у пуноћи, на темељима Јеванђеља и систему вредности која црпимо из њега, допринесемо изградњи не само демократског, већ људског друштва, са циљем да сви осећају и доживљавају једни друге као браћу, као припаднике онога у чему смо сви једно, део људског рода. Све друго долази након тога", закључио је он.

Председник Владе Дритан Абазовић, који се суочио са бројним критикама дела јавности и са ризиком нове политичке кризе у земљи, казао је након потписивања уговора да је "поносан на учињено" и да је "стављена тачка на питање које је оптерећивало друштво".

У току је редовна седница Владе Црне Горе на којој је отворена тема Темељног уговора и на којој се Абазовић суочио са оштрим критикама дела министара из Социјалдемократске партије (СДП), која је против потписивања акта са СПЦ.

Министар иностраних послова Ранко Кривокапић је оценио да је ово "лош дан за Црну Гору", "тужан дан за европску Црну Гору", да је реч о "октроисаном акту", који је "октроисан у Београду, а донешен у Црну Гору".

Демократска партија социјалиста (ДПС) председника државе Мила Ђукановића најавила је одмах након потписивања уговора да ће данас покренути иницијативу за изгласавање неповерења влади.

Преговори Владе Црне Горе и СПЦ-а о Темељном уговору, уз прекиде, трају од 2012. године. Црна Гора је пре деценију потписала уговоре са Католичком црквом, Исламском заједницом и Јеврејском заједницом.

Спорови између државних институција и Српске православне цркве о њеном статусу у Црној Гори резултирали су падом две посљедње владе.

Видети још:

Подгорица: У присуству патријарха Порфирија, митрополита Јоаникија, премијера Абазовића и министра правде Марка Ковача, потписан Темељни уговор између СПЦ и Владе Црне Горе

Дритан Абазовић: Част ми је и задовољство што сам потписао Темељни уговор са СПЦ

ДПС: Данас потписани уговор са СПЦ биће суспендован одмах по избору нове владе

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер