петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије: Свети Сава утемељио систем вредности српског народа. Захваљујући Светосављу српска култура постала део светске баштине
Хроника

Патријарх Порфирије: Свети Сава утемељио систем вредности српског народа. Захваљујући Светосављу српска култура постала део светске баштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2022.

Патријарх СПЦ Порфирије поручио је у Храму светог Саве, чији се празник данас слави, да је први српски архиепископ и просветитељ установио систем вредности – Светосавље, кроз који је наш народ вековима градио своје духовно биће и култ, своју веру и културу, која је превазишла националне границе.

Патријарх Порфирије Светосавску литургију служи први пут након што се опоравио од короне, која му је установљена пре око две недеље, са благим симптомима.

Данас се радујемо као хришћани, али се радујемо и као православни Срби, јер данас славимо родоначелника нашег рода

На празничној литургији у Храму светог Саве на Врачару се заједно молило и причестило више хиљада грађана, ученика и родитеља са децом, а међу њима је био и најбољи тенисер света Новак Ђоковић.

Патријарх Порфирије је, након молитвеног дела, током проповеди честитао школску славу Светог Саву свим присутнима и осталим православним верницима широм земље и региона.

„Данас се радујемо као хришћани, али се радујемо и као православни Срби, јер данас славимо родоначелника нашег рода. Славимо онога који је установио систем вредности по коме се рађамо живимо и одлазимо са овога света“, казао је Порфирије.

Захваљујући темељима које је поставио свети Сава, истакао је Порфирије, српска култура превазишала је националне границе и постала део свеопште и свечовечанске баштине.

Навео је да се о овом светитељу може говорити са разних аспеката, од тога да је био мудар човек, преко тога да је био велики дипломата и градио мостове између људи и народа, до тога да је градио путеве, мостове и школе, као и организовао економски живот свога народа, преноси Танјуг.

„Можемо говорити да је Свети Сава био човекољубив, филантроп и миротворац који није разликовао људе, већ је у сваком гледао икону Божију и једнако вредног човека пред Богом“, рекао је патријарх.

Такође, истакао је да је свети Сава на свом путу сретао људе других религија и култура, који су га истински волели и кроз њега поштовали наш народ.

Свети Сава је био човекољубив, филантроп и миротворац који није разликовао људе, већ је у сваком гледао икону Божију и једнако вредног човека пред Богом

Осврнуо се на то да се литургија данас одржала у саборном храму посвећеном овом свецу и нагласио да се јачина наше вере огледа у томе што је храм никао на месту где су давно хтели да обезвреде значај светога Саве за српски народ.

Такође, Порфирије је рекао да је свети Сава просветитељ, јер је свом народу утемељио православну веру, која представља „поверење у Божију промисао и љубав“.

„Свети Сава је увео наш народ у веру која је смисао постојања, а не тек нека метафизичка сила“, поручио је Порфирије и истакао да нам данас наша вера омогућава да растемо у љубави, праштању и миру.

Порфирије се ученицима обратио топлим речима и тоном блиском деци, те их посаветовао да се, када год имају неки проблем, молитвом обрате за помоћ духовном оцу српског народа – Светом Сави.

На литургији у име свештеног спомена на Светог Саву у Храму Светог Саве у Београду окупило се више стотина верника, који заједно са поглаваром СПЦ прослављају првог српског Архиепископа и просветитеља. Свети Сава се сматра и зачетником српске средњовековне књижевности и заштитником просветних установа.

Празник Светог Саве један је од највећих храмовних и породичних празника у српском народу, светкују га многе занатлије, а проглашен је и за школску славу 1840. године, на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја у Крагујевцу. После полувековне забране, 1990. године поново се обележава као школска слава.

Нарочито ревносно Светог Саву празнују сточари из разних крајева. Многи српски народни обичаји око Светог Саве везани су за стоку и за страх од вукова. Пред Савиндан се није смела стока терати у шуму.

У многим крајевима се овај празник прославља врло свечано и пре њега се постило седам дана, пише РТС.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер