четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: Стотине хиљада јасеновачких мученика страдало само зато што су били Срби и православци
Хроника

Патријарх Иринеј: Стотине хиљада јасеновачких мученика страдало само зато што су били Срби и православци

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. април 2014.

Јасеновац - Поводом 22. априла - Дана пробоја јасеновачких логораша, патријарх српски Иринеј, митрополит црногорско-приморски Амфилохије и владика липљански Јован служили су литургију у Храму Светог Илије у Млаки, код Јасеновца.

Литургија је служена као помен јасеновачким жртвама, а патријарх Иринеј је рекао верницима да храм Светог Илије у Млаки лежи на мученичкој земљи на којој је страдало стотине хиљада мученика само зато што су били Срби и православци.

- То је била њихова једина кривица, а зликовци су мислили да збришу с лица ове земље сав српски род и православни народ - рекао је патријарх.

Он је додао да је тешко објаснити шта је те људе мотивисало на такав злочин.

- То није учинио странац из друге религије већ, што је најстрашније, то су починили хришћани. Нећу да их осуђујемо или проклињемо, али то не смемо да заборавимо - поручио је српски патријарх, а преноси РТРС.

У својству изасланика председника Републике Српске Милорада Додика на литургији је био и директор Републичког секретаријата за вере Драган Давидовић, као и председник Српског народног већа у Хрватској Милорад Пуповац.

Село Млака било је у Другом светском рату сабирни центар логора Јасеновац за жене и децу са Козаре. Дневно је од глади, врућине и заразних болести умирало више од 30-оро деце. На овом месту налази се и неколико великих стратишта.

У Млаки, удаљеној 12 километара од Јасеновца, пре Другог светског рата живело је око 1.500 становника. Комплетно становништво, међу којима и 250-оро деце, у пролеће 1942. године одведено је у логоре. Данас у разрушеном селу живи око 40 српских повратника.

Обнову цркве Светог Илије иницирао је Секретаријат Владе РС за вере, а у плану је да храм у потпуности буде обновљен током наредне године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер