петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: Једини договор који СПЦ прихвата јесте онај у којем су Косово и Метохија у саставу Србије - то је апсолутно став Цркве и ту се ништа није променило
Хроника

Патријарх Иринеј: Једини договор који СПЦ прихвата јесте онај у којем су Косово и Метохија у саставу Србије - то је апсолутно став Цркве и ту се ништа није променило

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. септембар 2020.

Једини договор који Српска православна црква прихвата јесте онај у којем су Косово и Метохија у саставу Србије”, рекао је за портал Нова.рс патријарх Српске православне цркве Иринеј, коментаришући преговоре који су се претходних дана одвијали између Београда и Приштине.

“То је апсолутно став Цркве и ту се ништа није променило. Још ћемо да видимо у ком правцу иду преговори између српске и албанске стране, још увек се упознајемо са материјом”, рекао је за наш портал поглавар СПЦ, додајући да, уколико уследи позив, они ће се укључити у преговоре око Косова.

 “Ако нас неко позове и да нам прилику, ми ћемо се укључити у разговоре око Косова. У супротном ћемо свакако пратити како се одвија процес преговора”, рекао је Иринеј.

Према његовим речима представници СПЦ чекају да чују како гласи изворни договор, те он лично, као и Црква, подржавају идеју да се нормализују односи између Албанаца и Срба.

“То би било нормално. Неопходно је успоставити добар однос између та два народа”, поручио је за Нова.рс патријарх Иринеј.

Подсетимо, претходних недељу дана су интезивирани разговори између Београда и Приштине о нормализацији односа. Прва рудна разговора одржана је у Вашингтону,  где су председник Србије Александар Вучић и премијер Косова Авдулах Хоти парафирали “историјски споразум” о побољшању економских односа, чијем је потписивању присуствовао и председник најмоћније државе света Доналд Трамп. Након тога, уследили су бриселски разговори на којем су, поред Вучића и Хотија, били високи представник Европске уније за спољну и безбедносну политику Жозеп Борел и специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак.

(НоваС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер