четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: Било би трагично за наш народ и за историју света да Пећка патријаршија не буде у саставу државе Србије
Хроника

Патријарх Иринеј: Било би трагично за наш народ и за историју света да Пећка патријаршија не буде у саставу државе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. децембар 2018.

 Његова светост патријарх српски Иринеј рекао је данас да би било трагично, и за историју свијета, и за српски народ, да Пећка патријаршија са светом косовском земљом не буде у саставу државе Србије.

"Пријети опасност да наш духовни центар не буде у оквиру наше државе. То би требало да схвате и они који снагом и силом управљају овим светом - да би било трагично за историју свијета и за наш народ да Пећка патријаршија пређе другим народима", рекао је патријарх Иринеј на отварању међународног научног скупа посвећеног самосталности и осмовјековном доприносу Српске православне цркве /СПЦ/ историји, теологији и култури српског народа.

Он је нагласио да је Пећка патријаршија духовни центар српског народа и Цркве још од добијања аутокефалности СПЦ, коју је издејствовао Свети Сава, чија је жеља била да Црква буде основана у народу, својим језиком, културом и државом са својом династијом, што је био епохални догађај.

"Тек је тако обезбијеђен развој државе и народа", рекао је патријарх, истичући да је Свети Сава то велико дјело учинио на најгенијалнији начин - без борбе, без крви, без свега што су касније чинили поједини народи.

Он је напоменуо да то није била жеља само Светог Саве, већ и многих хришћанских народа и Цркве тог времена.

"До Светог Саве за наш народ, за нашу цркву, духовни центар је био Цариград и отуд су долазили епископи и свештеници. Послије Светог Саве центар организација наше цркве је у Жичи и у Пећкој патријаршији и тако је остало до данас, упркос многим искушењима кроз историју"

"До Светог Саве за наш народ, за нашу цркву, духовни центар је био Цариград и отуд су долазили епископи и свештеници. Послије Светог Саве центар организација наше цркве је у Жичи и у Пећкој патријаршији и тако је остало до данас, упркос многим искушењима кроз историју", нагласио је патријарх Иринеј.

Предсједник Српске академије наука и уметности /САНУ/ Владимир Костић рекао је да се не смије дозволити да други креирају српску историју.

"Не смијемо доћи у ситуацију да нам други диктирају историју и да, што је још горе, у такве диктате повјерујемо", нагласио је Костић.

Он је истакао да је у том напору САНУ искрени сапутник и сарадник СПЦ.

"Када се ради о САНУ не верујте злим људима. Однос према СПЦ, у најкраћем, однос је великог и неупоредивог поштовања", рекао је Костић.

Он је изразио задовољство што САНУ, на позив СПЦ, учествује у обиљежавању једног од неколико најзначајнијих догађаја свеколике српске историје.

На отварању скупа, који ће трајати до петка, 14. децембра, говорили су и ректор Универзитета у Београду Иванка Поповић и Његово преосвештенство епископ браничевски Игнатије.

На међународној научној манифестацији учествује више од стотину истакнутих иностраних и домаћих истраживача, чиме се објављује неподијељена жеља колективне научне свијести за актуалним значењима православног хришћанства у српском контексту и шире од тога.

Скуп у част јубилеја осам вијекова аутокефалности СПЦ /1219-2019/ одржава се под пуним покровитељством Светог архијерејског Синода, а домаћин скупа је

Православни богословски факултет Универзитета у Београду.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер