Партизан и Црвена звезда: Ни тим, ни игра, ни резултат, ни Европа

Штампа
четвртак, 25. август 2011.

Нова бламажа Партизана, аматери из Ирске иду даље

Српски шампион се поштено обрукао у реваншу последњег кола квалификација за Лигу Европе, изгубивши након продужетака: Партизан – Шамрок 1:2 (1:1, 1:0). – Домаћин повео голом Волкова у 35, Саливен изједначио у 57. да би О`Донели у 110. минуту донео победу Ирцима.

Ни тим, ни игра ни резултат ни Европа. Партизан је доживео нову бламажу на евро сцени изгубивши од аматера из Ирске и то после продужетака. Мало ко је веровао у фудбалско чудо, ипак, упорни гости су знали шта желе, искористивши слабости нашег тима, његове очигледне мане које су га пратиле од почетка прелазног рока. У тако лошем створеном амбијенту није се могло догодити ништа лепо. Пораз у Ужицу је само наговестио црне дане српског клупског фудбала. Лига Европе је у овом моменту још далеко за наша два водећа клуба, који ће се ових дана наћи у турболентним водама и то само својом кривицом.

Каква шанса на самом почетку утакмице. Најпре је голман Томсон лоше дегажирао, лопта је изненада дошла до Јованчића и то на неких тридесет метара од гола гостију. Уследио је трк Партизановог нападача и онда када се нашао сам очи у очи са голманом Шамрока почетнички је шутирао, лопта је отишла поред стативе. Штета, какав поклон у најранијој фази игре црно бели нису успели да претворе у погодак.

Ронан Фин је у 17. минуту прво скинуо лопту са главе Ранковићу затим похитао по левој страни и онда када му се испред поставио Рнић одлучио се на шут да би Илић био добро постављен и без проблема отклонио опасност пред својим голом. Ирци су се затим полако корак по корак приближавали нашем голу чинећи то без страха и неког посебног респекта. Тврдоглаво је Станојевић опет одлучио да поверење да Вукићу и Илићу, иако су се обојица у првом полувремену буквално вукла по терену, чиме је у доброј мери Партизан деловао споро и без идеје. Право мучење од игре...

Каква драма пред голом Шамрока. Прво је Томић сјајно центрирао, Јованчић шутирао главом, са неких десетак метара, голман Томсон буквално једном руком извадио из гола, дајући какву-такву наду свом тиму. Али наде није било у 35 минуту. Тада је Томић извео корнер са десне стране, на правом месту нашао се Владимир Волков и потпуно неометан матирао немоћног Томсона.

Када је видео да ствари не иду у жељеном правцу прво што је урадио тренер Станојевић била је измена, уместо Вукића ушао је Бабовић. Недуго затим уследио је шок. Ирци су извели корнер са десне стране Иванов је главом избацио из свог шеснаестерца а у пуном трку нашао се Саливен опаливши по лопти у 57. минуту из све снаге са ивице шеснаестерца, Илић је био савладан, иако је био добро покривен букетом играча – 1:1.

Шта је само Бабовић промашио у 70. минуту. Волков га је идеално упослио, пославши лопту у празан простор, Бабовић је имао отворен пут ка голу, најпре је прихватио лопту и када је одлучио да шутира, оклевајући две три секунде без потребе, подметнуо се Сивес спасивши чист погодак. Уздаси на трибинама јер је дивна шанса отишла у неповрат.

А онда борба на све или ништа са обе стране. Ређале су се шансе и акције пред голом Томсона, гости се нису уплашили, одлучно су ушли у отворену борбу а онда како се ближио крај меча појачавали су се напади нашег тима. Волков је преузео највећу одговорност ипак није имао добре сараднике у нападу па се Станојевић у финишу одлучио да уведе брзоногог тинејџера Лазара Марковића, уместо индиспонираног Едуарда. Имао је млади Марковић у 88. минуту дивну прилику али је шутирао поред стативе.

И након деведесетоминутне борбе уследили су продужеци. Тек што је лопта кренула са центра Партизан је имао дивну прилику, Бабовић је сјајно извео слободан ударац, лопта је погодила стативу а Илић није успео да искористи одбијену лопту. Партизан је још више појачао темпо док су се играчи Шамрока одлучили да чувају резултат и евентуално чекају пенале. Било је ватре и борбе али се први продужетак завршио без промене резултата. Како је само Јованчић могао боље да дејствује након дивне асистенције Бабовића десном ногом. Све је било идеално и место и брзина лопте и потпуно отворен пут ка мрежи. Уследио је ударац далеко изнад пречке.

И онда казна у 110. минуту. Поигравали су се црно-бели, уследила је контра гостију.Шутирао је најпре Шепард, Илић је одбранио, а онда Килдиф долази до лопте, Илић га руши – пенал. О`Донели узима залет са 11 метара и сигурно вара Илића – 1:2! И када кола крену низбрдо јавља се и нервоза па је у финишу меча Камара добио још и црвени картон. Ипак, аплауз гостима на отвореној сцени за пожртвовану игру и пласман у Лигу Европе.

Незадовољни игром и поразом од аматера из Ирске навијачи су са трибина скандирали: Ђурићу одлази, ваљда незадовољни спортским резултатом. Скандирање се поновило неколико пута у току меча па сада остају нове бриге за српског првака.

Дан уочи двобоја са Шамроком тренер Станојевић је донео изненадну и потпуно неочекивану одлуку да међу стативе стане Радиша Илић, на клупи за резервне играче млађани Петровић док Владимир Стојковић мора на трибине!

-Тренерову одлуку сам прихватио потпуно мирно јер сам професионалац. Он је тај који одлучује ко ће од нас играти. Верујем да иза ове тренерове одлуке стоји само спортски разлог, каже Стојковић.

Да ли вам је све једно, с обзиром да сте доведени као појачање?

- Шишам траву или седим на клупи, мени је све једно. За мене је и ово нормална одлука. Тренираћу у жељи да се поново вратим на гол, закључио је Владимир Стојковић.

Звезда потонула у Бретањи

Квалификације за Лигу Европе у фудбалу: Рен – Црвена звезда 4:0 (2:0). – „Црвено-бели” већ у 19. минуту у нокдауну, а пред крај утакмице и нокаутирани.

Црвена звезда у Рену не само што је рекла збогом Лиги Европи пре него што се и срела с њом, него је претрпела један од тежих пораза у својој историји. У Београду је изгубила с 2:1, а у гостима чак с 4:0 (2:0).

„Црвено-бели” су врло брзо потонули у Бретањи. Већ у 19. минуту су губили с 2:0.

У 10. минуту Монтањо, који је постигао победоносни гол у Београду, уписао се у стрелце. Примио је лопту на левој страни, поред тројице „посматрача” у плавим дресовима, у којима је овога пута играла Звезда, ушао у средину и као из праћке погодио даљи угао Бајковићевог гола.

Већ у 19. минуту – 2:0. Центархалф Рена Кана-Бијик је пролетео поред играча Звезде, докопао се лопте, иако је на почетку његовог спринта изгледало да је она недостижна за њега, пројурио поред Адија, који га је оборио чим је закорачио у казнени простор. Најстрожу казну је непогрешиво извео М`Вила, после чега више није било ни најмање недоумице ко ће у Лигу Европе.

Ако је то био нокдаун већ на почетку меча на његовом крају је дошло до нокаута. У 83. незадрживи Кемба-Екоко је улетео у шеснаестерац и с леве стране упутио центаршут тик изнад земље. Лопта је прохујала поред Бајковића, а код даље стативе ју је сачекао Пажо и без икаквих потешкоћа убацио у празну мрежу.

Грогирани гости су пред сам крај и дотучени. Напад „црвено-белих” је пресечен на половини Рена, уследио је муњевит противнапад, Кемба-Екоко је с лакоћом претрчао тридесетак метара за лоптом и са двадесетак метара од гола шутирао тако да Бајковићу није оставио никакве изгледе да сачува свој гол.

„Црвено-бели” су у првом полувремену били готово безопасни – примљени голови су им оковали ноге. У наставку се ништа суштински није променило, мада су уласком Калуђеровића мало и запретили. У 48. минуту се одлично снашао, добро шутирао главом с десетак метара, али је голман Рена крајњим напором отклонио опасност.

Праве муке по Звезду уследиле су када је ушао Кемба-Екоко. Био је неухватљив као метак. У 65. минуту је протутњао по левој страни као брзи воз избацивши успут једног за другим тројицу играча „црвено-белих”, идеално пронашао код даље стативе Букарија, али је њему прво шут одбранио Вилотић, а потом и Бајковић.

То је карактеристичан пример Ренове игре: без сувишних потеза, муњевито и право ка голу. Његов тренер Антонети је у право време увео свежу крв, а Звезда, која је некако почела да успоставља какву-такву равнотежу, није имала противадут.

А игра „црвено-белих”? Ње није ни било. Француски тим није чувао резултат, силовито је кренуо од првог минута, врло брзо потопио све Звездине наде и она после тога више ништа није могла.

Тренер Црвене звезде Роберт Просинечки изјавио је после катастрофалног пораза у Рену (4:0) да је његов тим заслужено изгубио, јер је надигран у сваком погледу.

„Честитам Рену, надиграли су нас у свим аспектима игре, тактички, физички, технички. Ушли смо лоше у меч, поготово првих пола сата, а после је било тешко вратити се против овакве екипе. Они су касније из полуконтре само кажњавали наше грешке пошто смо безуспешно покушавали да дамо гол и ублажимо пораз”, истакао је Просинечки.

Он је констатовао да је Звездина епизода у Европи завршена и да се екипа сад окреће првенству.

„Морамо се дићи после овог тешког пораза. То неће бити лако, али морамо, јер нас већ у недељу чека гостовање у Смедереву”.

На питање како објашњава велики оптимизам уочи утакмице тренер црвено-белих је рекао:

„Па, нећу ваљда да причам како ћемо изгубити”.

„Искрено, прижељкивао сам победу, надао се да можемо до циља, али они су очигледно бољи. Мораћемо још пуно да радимо да бисмо играли у Европи”, закључио је Просинечки.