Početna strana > Hronika > Partizan i Crvena zvezda: Ni tim, ni igra, ni rezultat, ni Evropa

Partizan i Crvena zvezda: Ni tim, ni igra, ni rezultat, ni Evropa

četvrtak, 25. avgust 2011.

Nova blamaža Partizana, amateri iz Irske idu dalje

Srpski šampion se pošteno obrukao u revanšu poslednjeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope, izgubivši nakon produžetaka: Partizan – Šamrok 1:2 (1:1, 1:0). – Domaćin poveo golom Volkova u 35, Saliven izjednačio u 57. da bi O`Doneli u 110. minutu doneo pobedu Ircima.

Ni tim, ni igra ni rezultat ni Evropa. Partizan je doživeo novu blamažu na evro sceni izgubivši od amatera iz Irske i to posle produžetaka. Malo ko je verovao u fudbalsko čudo, ipak, uporni gosti su znali šta žele, iskoristivši slabosti našeg tima, njegove očigledne mane koje su ga pratile od početka prelaznog roka. U tako lošem stvorenom ambijentu nije se moglo dogoditi ništa lepo. Poraz u Užicu je samo nagovestio crne dane srpskog klupskog fudbala. Liga Evrope je u ovom momentu još daleko za naša dva vodeća kluba, koji će se ovih dana naći u turbolentnim vodama i to samo svojom krivicom.

Kakva šansa na samom početku utakmice. Najpre je golman Tomson loše degažirao, lopta je iznenada došla do Jovančića i to na nekih trideset metara od gola gostiju. Usledio je trk Partizanovog napadača i onda kada se našao sam oči u oči sa golmanom Šamroka početnički je šutirao, lopta je otišla pored stative. Šteta, kakav poklon u najranijoj fazi igre crno beli nisu uspeli da pretvore u pogodak.

Ronan Fin je u 17. minutu prvo skinuo loptu sa glave Rankoviću zatim pohitao po levoj strani i onda kada mu se ispred postavio Rnić odlučio se na šut da bi Ilić bio dobro postavljen i bez problema otklonio opasnost pred svojim golom. Irci su se zatim polako korak po korak približavali našem golu čineći to bez straha i nekog posebnog respekta. Tvrdoglavo je Stanojević opet odlučio da poverenje da Vukiću i Iliću, iako su se obojica u prvom poluvremenu bukvalno vukla po terenu, čime je u dobroj meri Partizan delovao sporo i bez ideje. Pravo mučenje od igre...

Kakva drama pred golom Šamroka. Prvo je Tomić sjajno centrirao, Jovančić šutirao glavom, sa nekih desetak metara, golman Tomson bukvalno jednom rukom izvadio iz gola, dajući kakvu-takvu nadu svom timu. Ali nade nije bilo u 35 minutu. Tada je Tomić izveo korner sa desne strane, na pravom mestu našao se Vladimir Volkov i potpuno neometan matirao nemoćnog Tomsona.

Kada je video da stvari ne idu u željenom pravcu prvo što je uradio trener Stanojević bila je izmena, umesto Vukića ušao je Babović. Nedugo zatim usledio je šok. Irci su izveli korner sa desne strane Ivanov je glavom izbacio iz svog šesnaesterca a u punom trku našao se Saliven opalivši po lopti u 57. minutu iz sve snage sa ivice šesnaesterca, Ilić je bio savladan, iako je bio dobro pokriven buketom igrača – 1:1.

Šta je samo Babović promašio u 70. minutu. Volkov ga je idealno uposlio, poslavši loptu u prazan prostor, Babović je imao otvoren put ka golu, najpre je prihvatio loptu i kada je odlučio da šutira, oklevajući dve tri sekunde bez potrebe, podmetnuo se Sives spasivši čist pogodak. Uzdasi na tribinama jer je divna šansa otišla u nepovrat.

A onda borba na sve ili ništa sa obe strane. Ređale su se šanse i akcije pred golom Tomsona, gosti se nisu uplašili, odlučno su ušli u otvorenu borbu a onda kako se bližio kraj meča pojačavali su se napadi našeg tima. Volkov je preuzeo najveću odgovornost ipak nije imao dobre saradnike u napadu pa se Stanojević u finišu odlučio da uvede brzonogog tinejdžera Lazara Markovića, umesto indisponiranog Eduarda. Imao je mladi Marković u 88. minutu divnu priliku ali je šutirao pored stative.

I nakon devedesetominutne borbe usledili su produžeci. Tek što je lopta krenula sa centra Partizan je imao divnu priliku, Babović je sjajno izveo slobodan udarac, lopta je pogodila stativu a Ilić nije uspeo da iskoristi odbijenu loptu. Partizan je još više pojačao tempo dok su se igrači Šamroka odlučili da čuvaju rezultat i eventualno čekaju penale. Bilo je vatre i borbe ali se prvi produžetak završio bez promene rezultata. Kako je samo Jovančić mogao bolje da dejstvuje nakon divne asistencije Babovića desnom nogom. Sve je bilo idealno i mesto i brzina lopte i potpuno otvoren put ka mreži. Usledio je udarac daleko iznad prečke.

I onda kazna u 110. minutu. Poigravali su se crno-beli, usledila je kontra gostiju.Šutirao je najpre Šepard, Ilić je odbranio, a onda Kildif dolazi do lopte, Ilić ga ruši – penal. O`Doneli uzima zalet sa 11 metara i sigurno vara Ilića – 1:2! I kada kola krenu nizbrdo javlja se i nervoza pa je u finišu meča Kamara dobio još i crveni karton. Ipak, aplauz gostima na otvorenoj sceni za požrtvovanu igru i plasman u Ligu Evrope.

Nezadovoljni igrom i porazom od amatera iz Irske navijači su sa tribina skandirali: Đuriću odlazi, valjda nezadovoljni sportskim rezultatom. Skandiranje se ponovilo nekoliko puta u toku meča pa sada ostaju nove brige za srpskog prvaka.

Dan uoči dvoboja sa Šamrokom trener Stanojević je doneo iznenadnu i potpuno neočekivanu odluku da među stative stane Radiša Ilić, na klupi za rezervne igrače mlađani Petrović dok Vladimir Stojković mora na tribine!

-Trenerovu odluku sam prihvatio potpuno mirno jer sam profesionalac. On je taj koji odlučuje ko će od nas igrati. Verujem da iza ove trenerove odluke stoji samo sportski razlog, kaže Stojković.

Da li vam je sve jedno, s obzirom da ste dovedeni kao pojačanje?

- Šišam travu ili sedim na klupi, meni je sve jedno. Za mene je i ovo normalna odluka. Treniraću u želji da se ponovo vratim na gol, zaključio je Vladimir Stojković.

Zvezda potonula u Bretanji

Kvalifikacije za Ligu Evrope u fudbalu: Ren – Crvena zvezda 4:0 (2:0). – „Crveno-beli” već u 19. minutu u nokdaunu, a pred kraj utakmice i nokautirani.

Crvena zvezda u Renu ne samo što je rekla zbogom Ligi Evropi pre nego što se i srela s njom, nego je pretrpela jedan od težih poraza u svojoj istoriji. U Beogradu je izgubila s 2:1, a u gostima čak s 4:0 (2:0).

„Crveno-beli” su vrlo brzo potonuli u Bretanji. Već u 19. minutu su gubili s 2:0.

U 10. minutu Montanjo, koji je postigao pobedonosni gol u Beogradu, upisao se u strelce. Primio je loptu na levoj strani, pored trojice „posmatrača” u plavim dresovima, u kojima je ovoga puta igrala Zvezda, ušao u sredinu i kao iz praćke pogodio dalji ugao Bajkovićevog gola.

Već u 19. minutu – 2:0. Centarhalf Rena Kana-Bijik je proleteo pored igrača Zvezde, dokopao se lopte, iako je na početku njegovog sprinta izgledalo da je ona nedostižna za njega, projurio pored Adija, koji ga je oborio čim je zakoračio u kazneni prostor. Najstrožu kaznu je nepogrešivo izveo M`Vila, posle čega više nije bilo ni najmanje nedoumice ko će u Ligu Evrope.

Ako je to bio nokdaun već na početku meča na njegovom kraju je došlo do nokauta. U 83. nezadrživi Kemba-Ekoko je uleteo u šesnaesterac i s leve strane uputio centaršut tik iznad zemlje. Lopta je prohujala pored Bajkovića, a kod dalje stative ju je sačekao Pažo i bez ikakvih poteškoća ubacio u praznu mrežu.

Grogirani gosti su pred sam kraj i dotučeni. Napad „crveno-belih” je presečen na polovini Rena, usledio je munjevit protivnapad, Kemba-Ekoko je s lakoćom pretrčao tridesetak metara za loptom i sa dvadesetak metara od gola šutirao tako da Bajkoviću nije ostavio nikakve izglede da sačuva svoj gol.

„Crveno-beli” su u prvom poluvremenu bili gotovo bezopasni – primljeni golovi su im okovali noge. U nastavku se ništa suštinski nije promenilo, mada su ulaskom Kaluđerovića malo i zapretili. U 48. minutu se odlično snašao, dobro šutirao glavom s desetak metara, ali je golman Rena krajnjim naporom otklonio opasnost.

Prave muke po Zvezdu usledile su kada je ušao Kemba-Ekoko. Bio je neuhvatljiv kao metak. U 65. minutu je protutnjao po levoj strani kao brzi voz izbacivši usput jednog za drugim trojicu igrača „crveno-belih”, idealno pronašao kod dalje stative Bukarija, ali je njemu prvo šut odbranio Vilotić, a potom i Bajković.

To je karakterističan primer Renove igre: bez suvišnih poteza, munjevito i pravo ka golu. Njegov trener Antoneti je u pravo vreme uveo svežu krv, a Zvezda, koja je nekako počela da uspostavlja kakvu-takvu ravnotežu, nije imala protivadut.

A igra „crveno-belih”? Nje nije ni bilo. Francuski tim nije čuvao rezultat, silovito je krenuo od prvog minuta, vrlo brzo potopio sve Zvezdine nade i ona posle toga više ništa nije mogla.

Trener Crvene zvezde Robert Prosinečki izjavio je posle katastrofalnog poraza u Renu (4:0) da je njegov tim zasluženo izgubio, jer je nadigran u svakom pogledu.

„Čestitam Renu, nadigrali su nas u svim aspektima igre, taktički, fizički, tehnički. Ušli smo loše u meč, pogotovo prvih pola sata, a posle je bilo teško vratiti se protiv ovakve ekipe. Oni su kasnije iz polukontre samo kažnjavali naše greške pošto smo bezuspešno pokušavali da damo gol i ublažimo poraz”, istakao je Prosinečki.

On je konstatovao da je Zvezdina epizoda u Evropi završena i da se ekipa sad okreće prvenstvu.

„Moramo se dići posle ovog teškog poraza. To neće biti lako, ali moramo, jer nas već u nedelju čeka gostovanje u Smederevu”.

Na pitanje kako objašnjava veliki optimizam uoči utakmice trener crveno-belih je rekao:

„Pa, neću valjda da pričam kako ćemo izgubiti”.

„Iskreno, priželjkivao sam pobedu, nadao se da možemo do cilja, ali oni su očigledno bolji. Moraćemo još puno da radimo da bismo igrali u Evropi”, zaključio je Prosinečki.