среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словенија: СДС Јанеза Јанше победник ванредних парламентарних избора
Хроника

Словенија: СДС Јанеза Јанше победник ванредних парламентарних избора

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. јун 2018.

Словеначка демократска странка некадашњег премијера Јанеза Јанше, према прелиминарним резултатима, победник је данашњих ванредних парламентарних избора, пренела је словеначка агенција СТА.

Ова странка је освојила према тренутним резултатима око 26 одсто гласова, другопласирана је Листа Марјана Шареца са око 12 одсто гласова, док је између 10 и пет одсто гласова освојило више партија, укључујући Социјалне демократе, Странку модерног центра досадашњег премијера Мира Церара, Левица.

Агенција преноси да је до сада пребројано око половине гласова и да би Јаншина странка, од 90 места у селовеначком парламенту, могла да има 26 посланика, док би Шарец могао да рачуна на 13 посланика.

У парламет Словеније ући ће, према до сада пребројаним гласовима, девет странака.

Словенци су данас осми пут од независности изашли на парламентарне изборе. Бирали су 90 заступника Државног збора.

Прелиминарни резултати словеначких парламентарних избора потврдили су да је конзервативна Словеначка демократска странка (СДС) бившег премијера Јанеза Јанше добила највећи број гласова.

Изборна комисија је саопштила после пребројавања три четвртине гласачких листића да је СДС добила подршку око 25 одсто бирача. 

Агенција СТА преноси да је на другом месту антиинституционална партија "Листа Марјана Шарца" (ЛМШ) са око 12 одсто гласова. 

Социјал-демократе су на трећем месту са око 10 одсто гласова, док је Странка модерног центра, досадашњег премијера Мире Церара, добила подршку око девет одсто бирача. 

Ниједна странка нема довољно гласова да сама формира владу, те ће она бити коалициона. 

Око 1,7 милиона од укупно два милиона држављана Словеније имало је право гласа на данашњим изборима. 

За мандате у новом сазиву парламента с 90 посланичких места борило се 1.630 кандидата из 25 странака.

Јанша: Надам се да ћемо моћи да формирамо нову Владу Словеније

Лидер СДС Јанез Јанша изразио је наду да ће моћи да формира нову Владу Словеније, коју би, како је рекао, СДС водила у корист свих грађана. 

Након првих процена, Јанша је захвалио грађанима на подршци и навео: "Не бојимо се сутра, већ се радујемо".   "Ако СДС формира владу, водићемо је на фер начин, у корист свих грађана", додао је Јанша. 

Излазне анкете показују да његова партија неће моћи сама да формира владу и да би Јанша могао да има потешкоћа у проналажењу коалиционих партнера.

Словеначка демократска странка (СДС) бившег словеначког премијера Јанеза Јанше добила је највише, 24,4 одсто гласова на данашњим парламентарним изборима у Словенији, показују излазне анкете.

Према проценама излазних анкета, друга је антиинституционална партија бившег комичара, а сада политичара, "Листа Марјана Шарца" (ЛМШ) с 12,6 одсто гласова.

Странка модерног центра, досадашњег премијера Мире Церара добила је подршку 9,8 одсто бирача.

Ако ти резултати буду потврђени ниједна странка неће имати довољно гласова да сама формира владу, па ће бити формирана коалициона влада.

Биралишта у Словенији су затворена у 19 сати.

Око 1,7 милиона држављана Словеније од укупно два милиона становника имало је право гласа на данашњим изборима.

За мандате у новом сазиву парламента с 90 посланичких места борило се 1.630 кандидата из 25 странака.

Разлог да се парламентарни избори у Словенији одрже неколико недеља пре редовног рока била је изненадна оставка одлазећег премијера Мира Церара у марту због неуспелог железничког пројекта.

 У Словенији се одржавају избори на којима ће грађани изабрати нови сазив парламента, а први службени резултати очекују се у вечерњима сатима када ће се знати која ће од 25 странака добити релативну већину од 90 мандата, а тиме и прилику за састављање будуће коалиционе владе.

Предизборне анкете најављују победу Словенске демократске странке (СДС) Јанеза Јанше и ако се то оствари он би трећи пут добио мандат за састављање владе конзервативног центра. Међутим, својом је предизборном стратегијом смањио могућност добијања коалиционих партнера јер га левица оптужује за радикализам, ауторитарност и антимигрантску реторику којом се приближио мађарском премијеру и свом пријатељу Виктору Орбану.

Друго место у анкетама добила је протекле недеље Листа Марјана Шарца (ЛМШ), групација нејасног програма прошлогодишњег конкурента Борута Пахора на председничким изборима, која се истиче позивима на смену генерација у политици и најавама да ће дисциплиновати јавну управу и увести ред у здравство и друге јавне системе.

Иако се спомињао као могући Јаншин коалицијски партнер, Шарец је задњих дана то категорички демантовао.

Према предвиђањима, Јаншина странка у новом би сазиву парламента могла добити око четвртине мандата, што по неким рачиницама значи да би морао наћи барем два коалиционка партнера ако жели да добике већину у парламенту и формирати нову владу.

Зато мора рачунати на већи успех демохришћанске Нове Словеније (НСИ) него што јој дају анкете и улазак Словенске пучке странке (СЛС) у парламент иако је у недељи пре избора била далеко од потребних 4 одсто гласова.

Словенски аналитичари упозоравају да би се по једном сценарију могла поновити ситуација каква је била након избора 2011. године када владу са својом Позитивном Словенијом (ПС) није успео да састави њен челник и љубљански градоначелник Зоран Јанковић иако је добио највише гласова и мандат за њено састављање. То је из другог покушаја успело управо Јанши са резервне друге позиције, али та влада није дуго издржала па јој је након годину и по дана изгласано неповерење.

(Бета, Хина)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер