четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одржана "Парада поноса" у Београду уз присуство јаких снага полиције и приватног обезбеђења
Хроника

Одржана "Парада поноса" у Београду уз присуство јаких снага полиције и приватног обезбеђења

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. јун 2017.

Парада поноса, под слоганом "Нека сви наши гласови оре се", одржава се данас у Београду од 11.30 часова.

Неколико десетина људи окупило се већ око 11 сати у Пионирском парку. Шетња која би требало да се одвија преко Теразија до Трга Републике, најављена за 11.30, али за сада касни.

Скуп обезбеђују јаке полицијске снаге и а око парка налази се и неколико возила интервентне јединице. Полицајци у опреми за разбијање демонстрација потпуно су окружили парк, у мањим групама обезбеђују Теразије, док их се више налази испред Дома војске на Тргу Републике.

У самом парку, док се учеснице и учесници окупљају, пуштена је музику са разгласа и деле се беџеви на којима је један од српских симбола - шљива у дугиним бојама. Са собом су понели заставе и транспаренте на којима пише "Нико није слободан док нису сви слободни".

Појединим припадницима ЛГБТ популације подршку су дошли да дају њихови пријатељи и чланови породица.

Подршка је стигла и из других градова Европе. Сава В. (20) дошао је из Париза са својим пријатељим Луком, који је допутовао из Букурешта само због данашњег скупа.

- Моји су пореклом одавде и преко лета боравим у Србији код рођака, а први пут сам у Београду. Разлика између Београда и Париза је огромна - тамо је већа слобода, сви људи на паради су срећни и насмејани, има и много мале деце и породица - примећује Сава, док Лука такође примећује да је београдска парада веома мала у односу на ону какву је посећивао у свом Букурешту.

Због несугласица међу ЛГБТ удружењима, ове године биће одржане две параде поноса, једна данас, друга у септембру.

- Берлин, Мадрид и Барселона имају по две параде поноса. Европска аосцијација организатора прајда огласила се јер је добила нетачне информације одавде да наступамо под истим именом као и парада у септембру, што није тачно - рекао је Предаг Аздеjковић из Глиц-а.

Обраћајући се учесницима скупа, геј активиста Борис Милићевић казао је да захтевима за нулти степен толеранције државе према насиљу и законским регулисањем истополних заједница и докумената за трансродне особе, ЛГБТ заједница не наноси штету држави или особама хетеросексуалне оријентације.

"Што тражимо за нас, не отимамо од других. Тиме што тражимо правно регулисање истополних заједница, ми не разарамо друштво", казао је Милићевић на Тргу Републике, док је десетак метара даље, неколико особа у знак протеста због скупа припадника ЛГБТ заједнице, носила транспарент са натписом "Српски дом никад содом".

Саобраћај на Тргу Николе Пашића и Теразијама био је затворен током проласка колоне учесника Параде поноса а шетњу, која је почела око 12 часова из Пионирског парка, обезбеђивале су јаке снаге полиције, али и приватног обезбеђења.

Учесници Параде носили су транспаренте на којима је писало "Понос Србије - Нека сви наши гласови оре се", "Хоћемо живот достојан човека", "Подршка је важна", "Адам и Стева, Ема и Ева", као и заставе дугиних боја.

Данашњу Параду званично је отворила кума прајда Снежа Јовић, особа са инвалидитетом, која је учесницима шетње поручила да нико не треба да дозволи да буду дискриминисани по било ком основу.

Како је јавила репортерка Н1, било је мањих провокација, када су се у једном тренутку појавили трубачи који су одсвирали неколико песама, не желећи да открију ко их је послао.

Уочи почетка шетње, председник Геј лезбејско инфо центра Предраг Аздејковић изјавио је да је данашња Парада поноса у центру Београда прилика да грађани виде припаднике ЛГБТ заједнице. Аздејковић је рекао да, иако се данас у Београду одржава Прајд, град није блокиран, нема хеликоптера, ни војске, нити је на обезбеђење скупа потршен милион евра. 

"То је био наш циљ јер желимо да нас грађани виде. Шетати у тампон зони нема никакве сврхе", казао је Аздејковић. 

Он је навео и да су кључни захтеви ЛГБТ заједнице према Влади Србије нулта толеранција према насиљу, регулисање личних докумената за трансродне особе, боља примена закона и акционог плана Владе Србије против дискриминације. 
"Имали смо примере насиља према трнасродним особама где је полиција мало зашкрипала, а чак се и ставила на страну насилника, а и онда када полиција уради свој део посла све стане пред Тужилаштвом. Ти процеси онда дуго трају а насилници се извуку са шест месеци условне казне затвора", казао је Аздејковић.

Он је додао и да акциони план Владе Србије за смањење дискриминације истиче следеће године а да још ништа на том плану није урађено, нарочито када је реч о правном регулисању истополних заједница.

Центар града ће вероватно бити затворен

Како је већ најављено, учесници и учеснице прошетаће се од Пионирског парка и Скупштине Србије преко Теразија до Трга Републике, те се око преподнева очекује затварање улица у самом центру града.

- Улице ће вероватно затварати полиција како у том тренутку буду сматрали за сходно. ГСП није добио никакво саопштење о одржавању Параде поноса, те нисмо могли да унапред најавимо промене у режиму наших линија - рекли су нам из ГСП-а.

Прајд викенд, до 26. јуна, у оквиру којег је и Прајд шетња, организују удружења грађана Егал, Loud&Queer и Геј лезбејски инфо центар, која су навели да данашња парада бити у форми протеста, како би указали да је ЛГБТ заједница и даље маргинализована и да су њени припадници често жртва насиља.

Европска асоцијација организатора "Прајдова" је у писму јавности у Србији, како је пренела организација "Парада поноса Београд", навела да у Београду постоји само један организатор Параде поноса и да због тога не подржава данашњи скуп.

Традиционални "Београд Прајд" биће одржан 17. септембра.

(Бета, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер