четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Папин банкар под сумњом због прања новца
Хроника

Папин банкар под сумњом због прања новца

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. септембар 2010.

Ватикан је поново у жижи светске јавности због скандала, овог пута због истраге под сумњом прања новца у Институту за религијска дела (ИОР), познатом као Ватиканска банка.

Римски тужиоци су јуче покренули истрагу против челних људи ИОР-а председника Етореа Готија Тедескија и генералног директора Паола Кипријанија, сумњајући да нису поштовали италијанске законе против прања новца, јавиле су агенције позивајући се на италијанску Ансу.

Финансијска полиција је као меру предострожности запленила око 23 милиона евра које је ИОР депоновао у најновијим трансакцијама: око 20 милиона евра преко банке Морган у Франкфурту и Банке дел Фућино и око три милиона евра банци Кредито Артиђано Спа чије је седиште у Милану. Save

Света столица је изразила "збуњеност и зачуђеност" поводом покретања истраге, а осумњичени Тедески тврди да је реч о "обичној процедуралној грешци која је искоришћена за напад на Ватикан".

Реч је о нормалној буџетској операцији помоћу трансфера са једних на друге рачуне Ватиканске банке, изјавио је "први човек" ИОР у интервју италијанском финансијском дневнику "Соле 24 оре".

У интревјуу државној телевизији РАИ рекао је да је "понижен и увређен". Италијанска штампа пише да више од годину дана истражитељи прате токове на милионе евра преко Ватиканске банке сумњајући да се ради о прању новца, а и да је банка одбијала да открије изворе новца.

Тедески тврди да Ватиканска банка последњих 10 месеци "прилагођава своју интерну процедуру са међународним стандардима транспарентности". Света столица је у саопштењу изразила "пуно поверење" у осумњичене водеће људе ИОР-а.

О финансијским малверзацијама Ватиканске банке вођено је до сада више истрага, посебно у периоду 80-их година. Међу најпознатијима је скандал из 1982. који је добио међународне размере пошто је Ватиканска банка допринела банкротству Банке Амбросијано, у то време највеће приватне банке у Италији, чији је председник Роберто Калви исте године пронађен обешен на једном мосту у Лондону.

Истрага је одбацила самоубиство и довела до хапшења пет лица, међу којима је био и један члан италијанске мафије, а суђено им је у Риму. Банка Амброзијано је пропала јер је нестало 1,3 милијарде долара које је давала као зајмове по кредитним писмима из Ватикана и за оснивање сумњивих компанија у Латинској Америци.

На челу Ватиканске банке је у то време био надбискуп Паул Марцинкус који је, пар сати пре доласка полиције, успео да напусти своју вилу. Умро је у САД. Није му суђено, али је Ватикан, ипак, пристао да са 250 милиона надокнади штету једном броју клијената Банке Амброзијано.

Прошле године више досељеника у САД, који су преживели холокауст у Другом светском рату на простору бивше Југославије, Украјине и данашње Хрватске, тражило је одштету из ватиканских фондова тврдећи да се ту налазе милиони долара које су покрали нацисти.

Суд је тада одбацио тужбу образлажући да је Ватиканска банка заштићена од суђења пред америчким судовима према закону из 1976. о имунитету страних суверених држава, међу којима је и Ватикан.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер