четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Папа Фрања стигао у посету Литванији на почетку своје балтичке турнеје
Хроника

Папа Фрања стигао у посету Литванији на почетку своје балтичке турнеје

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. септембар 2018.

 Папа Фрања стигао је у Виљнус, главни град Литваније, на почетку четвородневне турнеје током које ће још посетити и Летонију и Естонију да охрабри вернике у балтичким земљама.

Током посете папа ће се састати с политичким вођама, као и са верницима католичке, лутеранксе и Руске православне цркве.

Папа посећује три балтичке земље у години када се обележава стота годишњица њихове независности после Првог светског рата, а протекли век обележила је и нацистичка инвазија и готово пола века совјетске власти.

Од три земље које ће папа посетити само је Литванија већински католичка земља у којој је око 80 одсто становништва римокатоличко. У Летонији око 25 одсто становништва су лутеранци, 19 одсто православци, а само 16 одсто су римокатолици. У Естонији 76 одсто становништва нема верска уверења, а римокатолика има само 6.000.

"Наравно, одаћу почаст свим онима чије жртве у прошлости су омогућиле садашњу слободу", рекао је папа у видео обраћању становницима балтичких земаља уочи турнеје.

Балтичке земље су прогласиле независност 1918. године, али су укључене у Совјетски Савез 1940. године и остале његов део до почетка деведесетих, с изузетком периода нацистичке опкупације за време Другог светског рата 1941-1944. године. Све три су чланице ЕУ и НАТО од 2004. године и чврсто подржавају алијансу, која их види као заштиту од руског упада у источну Европу.

Папа ће се у недељу молити испред Споменика жртвама јеврејског гета у Виљнусу, на 75. годишњицу његовог уништења, када су нацисти преостале становнике погубили или послали у концентрационе логоре. Деведесет одсто, од 250.000 литванских Јевреја, је убијено за време холокауста.

Те три земље које имају руске етничке мањине такође оглашавају забринутост због руских војних вежби у Балтику после руског припајања Крима 2014. године и руске подршке спеаратистима у источној Украјини.

Ватикан се уздржава од отворене критике Москве и Руске православне цркве. Папа Фрања ће избегавати увреде, али ће вероватно хвалити жртве оних који су се борили за независност земље.

"Папа ће послати поруку свету да тешка историја није заборављена и да се не може поновити", рекла је литванска председница Далија Грибаускаите која је дочекала поглавара Римокатоличке цркве на аеродрому у Виљнусу.

Литванија и друге балтичке земље бележе брзи привредни раст, али такође појаву социјалних разлика и масивну миграцију младих ка Западу што представља озбиљан проблем, преноси АФП.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер