Početna strana > Hronika > Papa Benedikt XVI: Molitva za mir, gladne i ugrožene
Hronika

Papa Benedikt XVI: Molitva za mir, gladne i ugrožene

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 25. decembar 2011.

VATIKAN - Papa Benedikt XVI pomolio se za žrtve gladi, poplava i sukoba širom sveta, ali i za mir nakon današnje smrtonosne eksplozije u blizine crkve u Nigeriji.

Hiljadama hodočasnika okupljenim na Božić u Vatikanu papa je poručio da je Isus Hrist doneo svetu univerzalnu poruku pomirenja i mira.

Papa je pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne gladnima na rogu Afrike, pozvao na prekid krvoprolića u Siriji i rekao da se nada da su ovogodišnje arapske pobune za "zajedničko dobro".

Papa Benedikt XVI se molio i za žrtve nedavnih poplava na Tajlandu i Filipinima i izrazio nadu za bolji dijalog u Mijanmaru (bivša Burma) "u cilju zajedničkih rešenja".

Najsnažnije papine reči bile su one protiv rata i u prilog pomirenja, posebno između Izraelaca i Palestinaca, u oblasti Velikih jezera Afrike i Južnog Sudana.

"Neka Bog pomogne našem svetu opterećenom brojnim sukobima u kojima se i danas proliva krv. Neka donese kraj nasilju u Siriji gde je toliko krvi do sada proliveno", kazao je papa Benedikt XVI.

"Neka Bog obnovi snagu svim elementima društva u zemljama severne Afrike i Bliskog istoka", dodao je papa, misleći na pobune u Egiptu, Libiji i Tunisu.

Na kraju Božićne poruke, on je poželeo Srećan Božić vernicima širom sveta na 65 stranih jezika.

"Bog je spasilac: mi smo ti koji su u opasnosti. On je lekar: mi smo bolesni", rekao je papa okupljenim vernicima.

"Kada to shvatimo to će biti prvi korak ka spasenju i izlasku iz lavirinta u kom smo zaključani našim ponosom", zaključio je papa.

Desetine hiljada ljudi u Vitlejemu slavi Božić

VITLEJEM - Desetine hiljada hrišćanskih hodočasnika, turista i lokalnih hrišćana okupilo se sinoć u Vitlejemu na Zapadnoj obali, u kome je, po hrišćanskom verovanju, rođen Isus Hrist, da bi proslavili Badnje veče i Božić, dan njegovog rođnja.

Ponoćnu misu u 1.700 godina staroj Crkvi Hristovog rođenja, služio je latinski patrijarh Jerusalima Fuad Tval koji je vernicima koji poštuju Gregorijanski kalendar, čestitao veliki hrišćanski praznik.

On je izrazio zabrinutost za hrišćane zbog pobuna na Bliskom istoku, pozvavši ih da podržavaju nastojanja za uspostavljanjem slobode i demokratije. Patrijarh Jerusalima je apelovao na "povratak zatišja" i pomirenje u Siriji, Egiptu, Iraku i Severnoj Africi.

"O dete Vitlejema u ovoj Novoj godini mi stavljamo u tvoje ruke ovaj Bliski istok pun problema i iznad svega našu mladost koja je, obespokojena ekonomskom i političkom situacijom, u potrazi za boljem buducnošću", rekao je patrijarh.

Misi je prisustvovao i palestinski predsednik Mahmud Abas koji je izrazio želju da "za palestinski narod sledeća godina bude godina stvarnog mira na okupiranoj palestinskoj zemlji".

Gradonačelnik Vitlejema Viktor Batarse izrazio je nadu da će proslava Bozicća ove godine približiti Palestince ostvarenju njihovog sna o nezavisnoj državi.

U Vitlejem je ovo godine došlo više posetilaca nego lane da proslavi veliki hrišćanski praznik, a prema procenama zvaničnika, ima ih čak 120.000, prenose agencije. Hoteli i pansioni drevnog grada su puni.

Božić se u Vitlejemu slavi na Trgu jasli ispred crkve Hristovog rođenja koja je podignuta na mestu gde je, po hrišćanskom verovanju, Marija rodila Isusa Hrista.

Vitlejem je, inače, od susednog Izraela odvojen jednim delom barijere koju su Izraelci podigli prema Zapadnoj obali da bi zaustavili napade palestinskih ekstremista.

Palestinska strana tvrdi da barijera na pojedinim mestima ulazi na njihovu teritoriju i da se radi o običnoj otimačni zemlje.

Ove godine su mirovni pregovori između Izraelaca i Palestinaca u zastoju i nije učinjen nijedan korak koji bi mir učinio bližim.

Božić 25. decembra slave Rimokatoločka i ostale crkve koje vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru, među kojima i neke pravoslavne crkve.

Srpska prvoslavna crkva, kao i Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija i Sveta gora Božić, jedan od dva najveća hrišćanska praznika, koji slavi rođenje Isusa Hrista, proslavljaju prema Julijanskom kalendaru, 13 dana kasnije.

(Tanjug)