четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Папа Бенедикт: “Неки желе да искључе религију из јавног живота”
Хроника

Папа Бенедикт: “Неки желе да искључе религију из јавног живота”

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. септембар 2010.

Поглавар Римокатоличке цркве, папа Бенедикт XVI, који борави у посети Великој Британији, апеловао је на Британце да остану верни својим хришћанским коренима, иако живе у време секуларизма

У проповеди после мисе коју је одржао у парку у Глазгову у Шкотској, папа је упозорио да неки желе да искључе религију из јавног живота тврдећи да религија угрожава слободе и једнакост.

"Али управо је религија гарант истинске слободе и уважавања", додао је поглавар Римокатоличке цркве.

Претходно је у обраћању након сусрета са краљицом Елизабетом другом, у Единбургу, позвао Британију да се супротстави "агресивном секуларизму".

BBCјев дописник из Ватикана, који прати папу током посете Британији каже да он пре свега жели да се успротиви јачању секуларизма у потисикивању религије.

Краљица Елизабета је папи пред новинарима рекла да његова посета све Британце подсећа на њихово заједничко хришћанско наследје и изразила наду да ће папин боравак резултирати интензицирањем односа између Римокатоличке и Англиканске цркве.

Бенедикт XVI И је синоћ из Шкотске отпутовао у Лондон где га је дочекао градоначелник Борис Џонсон.

Већина Британаца равнодушна

Папу је на улицама Единбурга, према процени полиције, поздравило око 125 хиљада људи, док је миси у Глазгову присуствовало око 60 хиљада људи.

У оба града су организовани и мањи протести против њега - у Единбургу се окупило око 80 а у Глазгову свега 20 људи.

Простести се планирају и за време његовог боравка у Лондону, где на улицама већ могу да се виде људи у мајицама на којима пише "Попе, нопе" - у слободном преводу "Папа, јок".

Анкете указују да је ипак скоро две трећине Британаца равнодушно према папиној посети.

Они који се противе његовом боравку критикују га због инсистирања на конзервативним вредностима. Папа се одлучно противи хомосексуалности, абортусу и истраживању матичних ћелија. У анкети спроведеној пред његов долазак, чак је и добар део католика у Британији рекао да се не слаже са његовим ставом да жене никада не могу да буду свештеници.

"Црква није довољно брзо реаговала"

Инсистирање Бенедикта XVI на традиционалним вредностима није међутим једини разлог због којег део Британаца отворено папи поручује да није добродошао.

Углед цркве последњих година је озбиљно уздрман серијом скандала око сексуалног злостављања деце од стране католичких свештеника.

Кричари оптужују папу да - упркос томе што отворено изражава најдубље жаљење и гнушање над злостављањем деце - није учинио довољно да одговорни буду кажњени.

Током лета од Рима до Единбурга Бенедикт XVI је одговарајући на питање новинара поновио да му је врло тешко да схвати како свештеници који се заклињу да ће бити Христов глас међу верницима могу да "упадну у такве перверзије"

Признао је да црква "није била довољно опрезна и да није довољно брзо и одлучно предузела неопходне мере" у вези са сексуалним и физичким малтретирањем деце.

Неки посматрачи то оцењују као његово до сада најискреније извињење због серије скандала око злостављања деце.

Проглашење новог свеца у Бирмингему

Папа данас и сутра борави у Лондону где ће се између осталог срести са британским премијером Дејвидом Камероном и надбискупом од Кантерберија Роаном Вилијамсом са којим ће одржати и заједничку молитву.

У недељу, последњег дана посете Британији поглавар Римокатоличке цркве ће боравити у другом по величини граду у земљи - Бирмингему, где ће покренути поступак проглашења кардинала из 19. века Џона Хенрија Њумана за свеца.

Бенедикт XVI је иначе тек други папа у историји који је посетио Британију, земљу у којој традиционално постоје озбиљне резерве према Ватикану, још од пре четири и по века, када се тадашњи енглески краљ Хенри VIII одвојио од Рима и основао протестантску Англиканску цркву.

Први папа који је боравио у Британији био је Бенедиктов претходник Јован Павле други, 1982. године.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер