уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: „Пандорини папири“ - Документи доказали да је Синиша Мали имао 24 стана у Бугарској, и – шта ће бити сада? Минић: Мали је на челу Управе за спречавање прања новца
Хроника

Н1: „Пандорини папири“ - Документи доказали да је Синиша Мали имао 24 стана у Бугарској, и – шта ће бити сада? Минић: Мали је на челу Управе за спречавање прања новца

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. октобар 2021.

Документи до којих су новинари КРИК дошли у оквиру међународног пројекта "Пандорини папири", доказују да је министар финансија Синиша Мали био власник 24 луксузна апартмана на бугарском приморју. Мали је као власник две офшор компаније са Британских Девичанских Острва купио 23 стана, а још један је купио на своје име, пише КРИК. Ни Синиша Мали, ни његове колеге из Владе до сада се нису огласили, а новинари КРИК-а тако нешто и не очекују. Једина која о причи "нешто зна" је председница Владе, али за њу ту нема нових вести.

Шест година након првог помињања 24 стана на бугарском приморју, за која су истраживачки новинари тврдили да су у власништву тадашњег градоначелника Београда, прича је добила наставак. Документи које је истраживао КРИК указују да је Синиша Мали, данас министар финансија, власник тих некретнина, иако је све ове године то порицао. За уредника КРИК-а Стевана Дојчиновића једина недоумица је – шта сада.

„Он је слагао и земљу за коју је радио. Он је тада био саветник, па касније и градоначелник, а он Агенцији за борбу против корупције није пријавио да је власник тих фирми. Он је по закону био дужан да то уради, тако да стварно видимо да се он трудио да то сакрије и баш из разлога што је то толико сакривао и што је толико новца у питању, он је дужан да сноси неке политичке последице,  иако се то неће десити“, каже Дојчиновић.

Брнабић: Не знам ни кад су документи изашли, јутрос, синоћ… Волела бих да видим шта је ту ново

У документима о купопродаји станова, Мали је био наведен као директор офшор компанија са Британских Девичанских Острва, па су га тако новинари КРИК раније повезали са овим некретнинама. О последњим документима који министра финансија повезују са пореским рајем, председница Владе Ана Брнабић не зна ништа.

„Не знам ни кад су изашли, јутрос, синоћ… Волела бих да видим шта је ту ново“, рекла је она.

А синоћ објављени документи показују и да је власник фирми са пореских рајева.

Станове је фирма у власништву Малог купила током 2012. и 2013. године, у време када је био економски и финансијски саветник тада првог потпредседника Владе Александра Вучића.

Убрзо након куповине станова у Бугарској, који су – показују документи – вредели око пет милиона евра, почео је да их продаје. Два апартмана, који не спадају у највеће, продао је 2013. и 2014. за укупно 120.000 евра.

Затим је изашао из власништва у офшор компанијама.

„Сада тужилаштво треба да испита све околности. Сама чињеница да је неко власник офшор фирми није кривично дело, али се често офшор фирме користе за кривично дело. Синиша Мали никада није имао толика средства којима може да оправда ту куповину, он је имао једну малу фирмицу“, истиче Дојчиновић.

У међувремену, бранио се министар финансија сам, а срчано су га бранили и председница Владе и председник Србије.

Александар Вучић 2015. године: Ако је Синиша Мали стварно био власник 24 стана, он не може више да буде градоначелник 

„Ако је Синиша Мали стварно био власник 24 стана, он не може више да буде градоначелник“, рекао је Александар Вучић 2015. године.

И заиста, није могао да буде градоначелник, јер је у међувремену постао министар финансија. И као такав важан је играч у пирамиди поделе моћи Александра Вучића, рекао је Златко Минић из Транспарентности Србија.

„Управа за спречавање прања новца је у саставу Министарства финансија на чијем челу је управо Мали, што говори да су државни органи заробљени и да од њих не треба очекивати било какву реакцију по овом питању. Ми у влади имамо министре који би због својих сумњивих послова тешко били чланови влада чак и неких централноазијских земаља о којима се препричавају анегдоте на граници ‘веровали или не'“, каже Минић.

А веровали или не, у већини медија ни слова о становима министра финансија. Међутим, поједини се баве малверзацијама политичара у региону, јер су у Пандориним папирима и Мило Ђукановић, председник Црне Горе, као и чешки премијер Андреј Бабиш.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер