субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Панчево: Oко 200 радника Азотаре штрајкују незадовољни што синдикати штите менаџере фабрике и што их нико није обавестио о стечају
Хроника

Панчево: Oко 200 радника Азотаре штрајкују незадовољни што синдикати штите менаџере фабрике и што их нико није обавестио о стечају

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. јул 2018.

Око 200 од укупно хиљаду радника фабрике азотних ђубрива и азотних једињења ХИП Азотара из Панчева од 10 часова јутрос штрајкују унутар фабрике, сазнаје Н1.

Према речима радника, део запослених су незадовољни што, како кажу, синдикати у Азотари "штите менаџмент фабрике" и што су, како тврде штрајкачи, још пре неколико месеци синдикалци били обавештени да ће се за Азотару покренути стечајни поступак, али да о томе нису обавестили запослене.

Запослени радници у ХИП Азотара, који су се обратили Телевизији Н1, кажу да представници синдиката застрашују раднике, да не желе конкретно да одговоре на питања радника око стечаја и социјалног програма и да је, како наводе, дошло и до физичких настртаја између синдикалаца и радника.

На упите Н1 о штрајку у фабрици синдикалци одбацују и негирају оптужбе дела радника и поручују да се боре за интересе запослених.

Представници синдиката и менаџмент фабрике боравили су током дана у Београду, где о даљој судбини фабрике воде разговоре са представницима Владе у оквиру радне групе.

Александар Божић из Синдиката семенских радника Азотаре за Н1 каже да су на радну групу уведени на инсистирање директора ЈП Србијагас Душана Бајатовића, јер позив за учешће нису добили од ресорног Министарства енергетике.

Наводе да су од Владе добили образложење да фабрика неминовно иде у стечај и да је то једино могуће решење у овом тренутку, али и уверавања да ће фабрика бити, како су рекли, "конзервирана" у наредном периоду и да ће се разговори у оквиру радне групе наставити.

У понедељак очекују да у Азотару дође директор Србијагаса Душан Бајатовић, а у среду још једну рудну преговора са Владом.

Самостални синдикат Азотаре: Зашто је донета одлука у стечају када је фабрика инвестирала око 20 милиона евра у изградњу новог погона за производњу ђубрива

 

Председник Самосталног синдиката у панчевачкој фабрици минералних ђубрива Азотара Градиша Живановић рекао је данас да ће у понедељак 16. јула радници започети штрајк у кругу фабрике због тога што је уведен стечај.
Он је за Бету рекао да су радници обавестили надлежне у Министарству привреде Србије, где је данас заседала радна група задужена за ту фабрику, да не желе да се фабрика прода, већ хоће да раде.

"Од пре неколико дана од када је објављена одлука о стечају погони су скоро престали да раде", рекао је Живановић.
Додао је да су се радници и данас спонтано окупили испред Министарства привреде, незадовољни увођењем стечаја и најавм да ће се фабрика продавати у деловима као имовина.

Тај синдикат је пре два дана упутио писмо председнику Србије Александру Вучићу, премијерки Ани Брнабић и покрајинској власти са захтевом да се "изнађе друго решење јер радници хоће да раде".
Живановић је раније рекао да му није јасно зашто је донета одлука у стечају када је фабрика инвестирала око 20 милиона евра у изградњу новог погона за производњу ђубрива.

Министар рударства и енергетике Александар Антић рекао је после увођења стечаја да фабрика и поред свих покушаја да се повећа ефикасност и смање трошкови улазних сировина, не успева да оствари позитивне резултате.
Фабрика запошљава око 900 радника којима је понуђена отпремнина.

(Н1, Бета)

Видети још:

Н1: Око хиљаду радника панчевачке Азотаре у писму Вучићу и Ани Брнабић моли државу да не стави катанац; Министарство енергетике: Покретање стечаја је испуњавање обавеза према ММФ-у

Драган Ђилас: „Азотара“ плански гурнута у стечај - могла да опстане да није уреу, уместо 300$ по тони, за 190$ продавала фирми под контролом СНС; продаја државних предузећа за мале паре пракса ове власти, следећи су ПКБ и „Ласта“

Александар Антић: Панчевачка „Азотара“ прво иде у стечај, па на продају

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер