петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пала влада у Хрватској - Орешковића подржало само 15 посланика
Хроника

Пала влада у Хрватској - Орешковића подржало само 15 посланика

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јун 2016.

Тихомир Орешковић више није премијер Хрватске пошто му је на гласању у Сабору изгласано неповерење. За опозив Орешковића, на предлога ХДЗ-а, било је 125 посланика, док је против смене Орешковића било свега 15 чланова Сабора

На предлог ХДЗ-а чији министри нису присуствовали расправи, са 125 гласова за, 2 суздржана и свега 15 гласова против изгласано је неповерење премијеру Орешковићу.

Као кључни разлог за његово рушење, у ХДЗ су навели да се Орешковић окренуо против странке која га је довела за председника владе, али и наводном злоупотребом обавештајног апарата.

Према резултатима, све је протекло у складу с најавама па су против премијеровог опозива били заступници Моста, свих 12, независна заступница Гордана Русак и двоје заступника из клуба Хрватских лабуриста, који су у расправи најавили такво гласање.

Суздржани су били ХДССБ-овци Бранимир Главаш и Јосип Салапић.

Политичка криза у Хрватској траје практично од формирања владе, а предлог за опозив премијера у Сабор је поднео ХДЗ, до недавно део владајуће коалиције.

Орешковић је у свом обраћању тврдио да је прави разлог за рушење његове Владе то што је због заштите националних интереса почео радити на решењу спора Ина-МОЛ кроз наставак арбитраже и почетак нових преговора "што некима није одговарало".

- Није тајна да се моји ставови око Ине, ЛНГ-а и енергетског сектора битно разликују од ставова неких чланова владе и да сам их чврсто бранио јер сам дубоко свестан важности коју Ина и енергетски сектор имају за нашу економију и борио сам се се да заштитим наше виталне интересе - рекао је Орешковић јутрос у обраћању Сабору.

Tihomir Orešković

Консултације са председницима странака и представницима националних мањина око могућег новог мандатара за састав будуће Владе требало би започну већ сутра ујутро, од 9 сати, објавио је Јутарњи лист позивајући се на кабинету Колинде Грабар Китаровић.

Засад није познато шта ће бити наредни корак - прекомпоновање владе или нови избори.

На потезу је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић, а део хрватских медија објавио је да ће консултације на Пантовчаку о прекомпоновању ове владе почети већ у петак ујутру.

Председница у сваком случају има 30 дана да одлучи да ли ће дати мандат неком да прекомпонује владу или ће одлучити о расписивању ванредних парламентарних избора.

Покаже ли се, медјутим, да у Сабору постоји већинска иницијатива о распуштању парламента, процс према новим изборима ће се, процењује се, развијати врло брзо.

Заступник Самосталне демократске српске странке Милорад Пуповац је, након изгласавања неповерења Орешковићу, рекао да сада практично почиње трка да ли ће влада бити прекомпонована или ће се ићи на ванредне изборе.

И за једну и за другу одлуку је потребно 76 "руку" у Хрватском сабору.

(Блиц-Б92-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер