четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пахор, Грабар-Китаровић и Фишер се заложили за ширење ЕУ на западни Балкан; Хајнц Фишер - Сећање на жртве Другог светског рата може се исказати и у Бечу
Хроника

Пахор, Грабар-Китаровић и Фишер се заложили за ширење ЕУ на западни Балкан; Хајнц Фишер - Сећање на жртве Другог светског рата може се исказати и у Бечу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. април 2015.

Без приступања земаља западног Балкана ЕУ у разумном временском периоду нема могућности за помирење у овом делу Европе оценио је данас председник Словеније Борут Пахор.

Пахор, као и његове аустријске и хрватске колеге, Хајнц Фишер и Колинда Грабар-Китаровић заложили су се данас, на трилатералном састанку у Логарској долини, за ширење ЕУ на западни Балкан.

Пахор је, како преноси АПА, нагласио да ширење на западни Балкан мора добити одлучну политичку пажњу у Бриселу.

"Ако ЕУ процес ширења буде посматрала као технички, а не политички онда постоји опасност да тај простор у будућности постане извор политичких тензија, упозорио је Пахор на заједничкој конференцији за штампу.

Према његовим речима, ЕУ мора сада да покаже политичку вољу за напретком.

Председник Фишер је истакао да правила за пријем у ЕУ морају бити иста за све државе и да земље западног Балкана морају у преговорима да прикажу испуњење одређених стандарда.

“Међутим, не смеју застати напори у позитивном вођењу преговора и оне државе које нису још чланице не смеју застати у својим напорима испуњавања критеријума и стварања функционишућих демократија”, подвукао је он.

Грабар-Китаровић је оценила да је веома важан наставак проширења ЕУ.

“Земље кандидати морају имати јасну перспективу свог европског пута”, поручила је она додајући да услов испуњавања критеријума значи на крају да су те земље спровеле потребне реформе.

На трилатералном састанку било је речи и о Русији, те је председник Фишер нагласио да, иако је Русија донела неприхватљиве одлуке, треба наставити напоре за разумним опхођењем уз међусобно поштовање европских држава и Москве.

“Желим да се европска политика води тако да на једној страни чврсто стојима иза принципа да у 21. веку границе могу бити мењане само путем преговора и мирољубивим средствима, а на другој да увек покажемо да знамо да Русија и Европа имају мноштво заједничких интереса, и да се сусрећу уз међусовно поштовање, те да не дозволе настајање непријатељства”, нагласио је он.

Када је реч о предстојећој паради у Москви Фишер, који је најавио да неће путовати у Русију, рекао је да исказивање поштовања и сећање на жртве може обавити и у Бечу.

Сличан став има и Грабар-Китаровић која наглашава да није доведен у питање пијетитет према жртвама и улога Русије у Другом светском рату, већ да се неучешћем на војној паради шаље политичка порука.

Њено неприсуствовање, како је објаснила, је израз да Хрватска инсистира на међународно-правним принципима, а тако и за територијални суверенитет земаља.

Пахор, на другој страни, који још није коначно одлучио, каже да се није одлучио против учешћа на војној паради, додајући да никада није актуелне политичке догађаје мешао са питањем пијетета.

Исто тако је додао да не може игнорисати препоруку шефова дипломатија ЕУ који су изнели негативан став према учешћу председнмика ЕУ на скупу у Москви.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер