петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пад БДП у првом кварталу 2015. у односу на исти период 2014. износи 1,8 одсто
Хроника

Пад БДП у првом кварталу 2015. у односу на исти период 2014. износи 1,8 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. мај 2015.

БЕОГРАД - Реални пад бруто домаћег производа (БДП) у Србији првом кварталу 2015. године, у односу на исти период претходне године износио је 1,8 одсто, саопштио је данас Републички завод за статистику.

У поређењу са последњим кварталом 2014. године пад БДП је износио 0,4 одсто.

Посматрано по делатностима, у првом кварталу 2015. године у односу на исти период претходне године раст БДП-а од 4,8 одсто био је у сектору финансијских делатности и делатности осигурања, а БДП је пао у сектору индустрије и снабдевања водом и управљања отпадним водама (четири одсто)  и сектору државна управа и обавезно социјално осигурање, образовање и здравствена и социјална заштита (3,8 одсто).

Вршилац дужности директора Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да је на пад БДП у првом кварталу ове године утицала фискална консолидација, односно штедња у буџету Србије која је укључивала и смањење плата и пензија, док је опоравак индустријске производње позитивно утицао на БДП.

Како је додао, позитиван утицај на БДП даје извоз роба и услуга који расте по стопи од 9,7 одсто, као и раст бруто инвестиција у основне фондове по стопи од 4,4 одсто, а негативно утиче раст извоза од 11 одсто и смањење потрошње државе и домаћинстава од 3,5 одсто.

По процени Коваћевића, могуће је да БДП у 2014. години има позитивну стопу раста, уместо буџетом планираног пада од 0,5 одсто, у зависности од тога како ће пословати Железара Смедерево, фабрика Фијата у Крагујевцу и да ли ће бити одржан раст производње у хемијском комплексу и прерађивачкој индустрији.

Индустријска производња у Србији у априлу ове године, по подацима Републичког завода за статистику, мања је за 0,1 одсто него у априлу 2014. године, а у односу на просек 2014. године већа је за 5,4 одсто.

У првом кварталу 2015. године индустрија производња је за 1,5 одсто мања него у истом прошлогодишњем периоду.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер