Хроника

Отворен 64. сајам књига у Београду

Штампа
недеља, 20. октобар 2019.

 БЕОГРАД - Књижевник и председник Удружења књижевника Србије Милован Витезовић отворио је Београдски сајам књига, на којем ће своја издања представити 500 излагача, а почасни гост ове године је Египат.

Витезовић је рекао да Србија ове године прославља осам векова аутокефалности Српске православне цркве и да је Сајам књига круна те прославе.

"Према истраживањима у свету, постоји 5.000 српских средњевековних списа и ми ћемо затражити њихов повраћај у матицу. Једног дана изложићемо те списе, макар саградили посебну халу за то", рекао је Витезовић и отворио овогодишњи Сајам књига.

У име земље почасног госта говорио је директор Међународног сајма књига у Каиру, Хаитам Ал Хај Али.

Он је казао да је Египат стара цивилизација која верује у моћ књиге и да шаље топле поздраве са Нила свим љубитељима књиге у Србији.

Отворен штанд Египта

Штанд Египта, почасног госта 64. Међународног сајма књига отворен је вечерас, а представници две земље изразили су наду да ће култура изградити мостове између два народа.

Министарка културе Египта Инес Абдел Дајем рекла је да њена земља настоји да успостави међуцивилизацијски дијалог.

Она је истакла да је Министарство културе Египта издало три нове књиге које су са арапског преведене на српски.

Вукосављевић: Односе Србије и Египта украсићемо културом

Министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић пожелео је добродошлицу гостима из Египта, земље која је почасни гост Сајма књига, истичући да нема бољег и лепшег задатка у области културе.

Одмах после церемоније свечаног отварања Сајма књига, Вукосављевић је посетио штанд Египта, који је отворила Инес Абдел Дајем министарка културе Египта, и истакао да увек ваља подсетити на импознатну историју египатске цивилизације.

"Египат и Србија имају шта да понуде један другом. То су пријатељске земље и два народа који су се у тешким изазовима топло разумели, препознавали и преко узбурканих токова историје пружали руке једни другима", казао је министар.

"Оног часа када је Јулије Цезар стао испред пирамида и први пут их погледао, од тог тренутка до данас прошло је мање времена него од тренутка када су пирамиде изграђене. Већ 5.000 година сведочимо културолошком и сваком другом развоју египатске цивилизације", казао је Вукосављевић.

Према његовим речима, Египат је земља талентованих људи, земља богате и сложене историје и земља која је светску културу подарила благом.

Вукосављевић истиче да је Сајам књига прилика да се велики потенцијали културне сарадње између Србије и Египта помогну деловањем два министарства културе.

"На тај начин, пријатељске односе између два народа украсићемо културном сарадњом", рекао је Вукосављевић и позвао посетиоце Сајма књиге да обиђу штанд Египта.

Зоран Радојичић градоначелник Београда казао је да 64. Сајам прилика да се читалачка публика посвети књигама.

"Надам се да ће и сада бит пуно посетилаца Сајма књига, баш као што је то случај био прошле године када је светковину књиге у Београду посетило 200.000 људи. Радује присуство младих људи на Сајму књига, који у ери електронских средстава комуникација имају потребу да се сретну са књигом у њеном аутентичном облику", казао је Радојичић.

Министарка Инес Абдел Дајем поклонила је Вукосављевићу три књиге српских писаца преведених на арапски језик: комедију "Покојник" Бранислава Нушића, роман "Хамам Балканија" Владислава Бајца и роман "Страх и његов слуга" Миријане Новаковић.

Министри културе две земље претходно су имали састанак, на коме је Вукосављевића рекао да наше две државе и наша два народа повезује дуго историјско и проверено пријатељство које није само политичка форма, већ представља искрено уверење грађана ових земаља.

Једна од главних тема билатералног састанка била је усаглашавање Програма сарадње у области културе и уметности између Владе две земље за период 2019-2022, који би требало да интезивира односе како у области савремене културе, тако и у области културног наслеђа, саопштило је српско министарство.

С обзиром да је Египат почасни гост овогодишњег Сајма књига, разговарано је о интензивирању сарадње у области књижевног преводилаштва и издаваштва, са циљем повећања броја превођених дела српских и египатских писаца, као и о успостављању сарадње између Народне библиотеке Србије и Националне библиотеке и архива Египта.

Значајна пажња је посвећена гостовањима и копродукцији између српских и египатских позоришта са посебним акцентом на балет и оперу, сарадњи у области кинематографије у оквиру које би требало да буде потписан Меморандума о разумевању између Филмског центра Србије и Египатског филмског центра, уз предлог да се током 2020. у Египту одржи Фестивал српског филма.

Посебно значајан сегмент сарадње, о којем је разговарано, односи се на очување и представљање културног наслеђа обе земље. У плану је финализирање два Меморандума о разумевању који би требало да успоставе сарадњу између Великог египатског музеја и Народног музеја Србије, као и Националног музеја египатске цивилизације и Музеја афричке уметности у Београду.

Како је закључено на састанку, потписивање ових меморандума омогућило би интензивну сарадњу у организовању изложби антиквитета и реплика, размени информација у вези са прописима и законима у области археологије, конзервације и музеологије, као и подршку иницијативама у области управљања локалитетима, заштити и очувању културног наслеђа и размени експерата.

Капије сајма за посетиоце отворене су данас у 10 сати, а под слоганом "Писмо=глава" све до 27. октобра у програмима Сајма књига представиће се 500 директних издавача, од којих 60 долази из иностранства.

Током осам дана посетиоци Београдског сајма моћи ће да сагледају актуелну домаћу издавачку продукцију, а љубитељи књиге моћи ће да присуствују многим трибинама и промоцијама нових и вредних издања.

Поред представљања египатских аутора и неколико тематских изложби, биће организовано на десетине трибинских програма.

Неки од наших најбољих писаца и књижевних критичара замениће места, а славни филмски редитељи говориће о свом односу према књижевности.

Велика пажња биће усмерена на живот и дело Данила Киша, Милорада Павића и Оскара Давича, чије годишњице смрти обележавамо током целе године.

Занимљивим разговорима биће осветљен и велики јубилеј 800 година аутокефалности Српске православне цркве.

Школски дан 24. октобра биће улепшан дечијим читалачким часом, када ће ученици основних школа говорити стихове бајке Добрице Ерића и Гроздане Олујић, након чега ће најмлађима посетиоцима Љубивоје Ршумовић представити Академију Сарадници сунца.

Велику стрип радионицу водиће стрип аутор и педагог Марко Стојановић.

На Сајму књига у Београду, осим издавача из Србије, учествују и издавачи из Републике Српске, Босне и Херцеговине, Марока, Алжира, Туниса, Немачке, Белорусије, Швајцарске и Албаније.

У изложбеном програму учествоваће Словачка.

(Танјуг-РТВ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]