четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Отказана Геј парада у Београду
Хроника

Отказана Геј парада у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. септембар 2009.

Поворка поноса, која је требало да се одржи у недељу у Београду, отказана је, саопштили су данас организатори.

Они су на конференцији за новинаре у Медија центру казали да су добили решење МУП-а Србије у којем се наводи да не постоје услови да се поворка одржи без инцидената на Платоу испред Филозофског факултета где је била заказана.

Организатори су навели да им је полиција предложила да параду одрже на Ушћу, али да они то нису прихватили, те су решили да откажу манифестацију.

Више десничарских организација и навијачких група најавило је да ће покушати да спречи Параду поноса и физички се обрачуна са учесницима.

Члан Организационог одбора Параде поноса Душан Косановић рекао је да решење МУП-а не значи директну забрану скупа, али подразумева да манифестација није ни одобрена.

"Симболика ове манифестације свуда у свету је да се симболично прошета центром града и покаже да смо равноправни грађани. Не желимо да шетамо по некој ливади на Ушћу, то не би била Парада поноса", казала је чланица Организационог одбора Мајда Пуача.

Организатори скупа питали су представнике МУП-а због чега је безбедније одржати скуп на Ушћу и због чега не може да им се обезбеди логистичка подршка у центру града.

Чланица Организационог одбора Драгана Вучковић рекла је да су, поред подршке која је од државног врха долазила протеклих дана, постојали паралелни процеси јер је на оперативним састанцима било и опструкције скупа.

Косановић је навео да је Организациони одбор данас разговарао са премијером Мирком Цветковићем и да је тај разговор охрабрујући.

Представници Организационог одбора изразили су наду да ће процес који је почео последњих дана и којим је подстакнут дијалог са геј и лезбијском популацијом бити настављен у будућности "како би Београд коначно могао да добије своју Поворку поноса".

Влада Србије саопштила је данас да је, „упркос свим безбедносним ризицима”, одобрила Параду поноса, али да је организаторима препоручено да се скуп одржи на платоу испред Палате Србије, на Новом Београду.

Како се наводи у саопштењу владе, Министарство унутрашњих послова је проценило да би на тој локацији „била обезбеђена пуна сигурност учесника скупа и осталих грађана, осигуран потпуни јавни ред и мир и заштићена имовина грађана, града Београда и дипломатско-конзуларна представништва”.

„Плато испред Палате Србија је одлуком Скупштине Града Београда одређен за место безбедног одржавања јавних скупова”, наводи се у саопштењу.

Влада Србије је навела да је наредила надлежним органима да предузму све мере и спрече насиље, открију и приведу правди све оне који прете насиљем.

„Влада ће осигурати јавни ред и мир, безбедност грађана и имовине и обезбедиће право сваког грађанина да изражава своје Уставом и законом загарантоване слободе”, наводи се у саопштењу.

Додаје се да је наређено и да се „идентификују лица која прете насиљем, како би у складу са законом била изведена пред лице правде”.

„Влада ће наставити дијалог са свим представницима грађана који сматрају да су им на било који начин права угрожена”, саопштено је.

Организатори Параде поноса отказали су данас скуп, рекавши да им је из МУП-а стигло решење у којем се наводи да не постоје услови да Парада буде одржана без инцидената на Платоу испред Филозофског факултета, где је првобитно заказана.

Државни секретар Министарства за људска и мањинска права Марко Караџић оценио је да су отказивањем Параде поноса њени организатори „показали највиши степен одговорности јер су стали у заштиту највиших вредности, а то су живот и сигурност грађана”.

„Организације и појединци који су се организовали ради извршења кривичних дела, они који пребијају и угрожавају грађане ове земље, јесу највећа срамота коју Србија има”, истакао је Караџић у изјави Танјугу.

„Држава је јасно стала на страну одбране људских права и рад свих нас мора бити усмерен на борбу против оних који чак и покушају да узму силу у своје руке. Морам да подсетим да у тој борби тужилаштво и судство имају једну од кључних улога”, рекао је он.

Караџић је подсетио да се јуче и градоначелник Београда Драган Ђилас придружио иницијативи Министарства за људска и мањинска права, да организације које имају рад усмерен против државе и грађана морају бити укинуте, а одговорни за злочине најстрожије кажњени.

„Ја очекујем да ће први пример нашег рада бити хапшење и најстрожије кажњавање људи који су се удружили ради извршења кривичних дела против грађана ове земље, оних који су пребили француске држављане који су гости наше државе, и укидање оних организација за које већ постоји предлог и иницијатива, а од фебруара чека у тужилаштву”, нагласио је Караџић. Поворка поноса, заказана за сутра у центру Београда, отказана је, саопстио је раније данас организатор те манифестације.

Представници Организационог одбора су на конференцији за новинаре рекли да нису прихватили препоруку представника власти да се манифестација измести са платоа испред Филозофског факултета у центру Београда, на плато између Палате Србија и Ушћа на Новом Београду.

Министарка правде Снежана Маловић оценила је да отказивање Поворке поноса није пораз државе и да ће Србија учинити све да насиља буде мање.

После представљања нове мреже судова у Србији, Маловић је казала новинарима у Београду да се Влада заузима за апсолутну равноправност - верску, сексуалну или било коју другу врсту равноправности.

На питање да ли је отказивање Поворке поноса пораз државе, министарка је казала да „нико није јачи од државе”.

„Држава има воље да се насиље минимализује. У овом случају је постојала одговорност и државе, али и организатора. Значи, процењено је да у овом моменту није довољно безбедно, али опредељење Владе Србије и државе свакако иде у правцу да се насиље, ако не искорени, онда минимализује”, рекла је она.

Министарка је навела да је Влада показала свој став према равноправности тиме што је усвојен Закон о забрани дискриминације.

(Мондо-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер