Početna strana > Hronika > „Otadžbina“: Vakcinacija Srba na KiM u punoj meri pokazuje sve razmere nacionalne izdaje Aleksandra Vučića, ako žele da se vakcinišu - Srbi moraju da pređu i do 200 km do Raške
Hronika

„Otadžbina“: Vakcinacija Srba na KiM u punoj meri pokazuje sve razmere nacionalne izdaje Aleksandra Vučića, ako žele da se vakcinišu - Srbi moraju da pređu i do 200 km do Raške

PDF Štampa El. pošta
subota, 23. januar 2021.

Vakcinacija Srba u južnoj srpskoj pokrajini u punoj meri pokazuje sve razmere nacionalne izdaje predsednika Srbije, inače glavnog tajkuna Republike, Aleksandra Vučića.

Ako Srbi sa Kosova i Metohije žele da se vakcinišu moraju da idu do Raške prelazeći put u jednom pravcu i do 200 km. Ovo se odnosi pre svega na Srbe iz Kosovskog Pomoravlja i sa Brezovice (opština Štrpce). Ako se ima u vidu da moraju i da se revakcinišu da bi zaštita bila potpuna onda su to već dupli troškovi za građane srpske nacionalnosti južne srpske pokrajine. Broj osoba koji treba da se vakcinišu nije manji od 100 hiljada jer obuhvata i Srbe, i Gorance, i Rome i one Albance koji poštuju državu Srbiju. Transport 100 hiljada ljudi nije mala materijalna stavka i nastao je zbog predsednikovog kukavičluka. Dovoljno je bilo da se predsednik vlade tzv. Kosova Abdulah Hoti samo zakašlje i da predsednik Srbije obustavi snabdevanje vakcinom građane Kosova i Metohije iz razloga jer je najobičnija kukavica.

Dovoljno je bilo da se predsednik vlade tzv. Kosova Abdulah Hoti samo zakašlje i da predsednik Srbije obustavi snabdevanje vakcinom građane Kosova i Metohije, iz razloga jer je najobičnija kukavica

Srbi sa Kosova i Metohije uz saznanje da je njihov predsednik lažov, lopov, izdajnik shvatili su još i da je prava kukavica. Isto onako kao što nije smeo da reaguje i omogići dolazak tzv. ruskog voza na Kosovo i Metohiju, kao što je zatvorio oči na hapšenje Marka Đurića direktora Kancelarije za KiM, pristao na uvođenje stope od 100% na robu iz centralne Srbije, tako isto mora i da posluša Prištinu i ne sme da vakciniše svoje građane u mestu življenja jer time narušava državnost samoproglašene republike Kosovo.

I ovo nije sve. Srbi sa Kosova i Metohije glasaju kao što to radi srpska dijaspora u drugim državama. Brojanje glasova se isključivo vrši u Republici Srbiji a ne na mestu glasanja. Tako je i sa Srbima na Kosovu i Metohiji. Glasaju u mestu gde žive a brojanje se vrši u Raškoj. Izdavanje ličnih dokumenata, ličnih karata, pasoša, saobraćajnih i vozačkih dozvola, izvoda iz matične knjige rođenih i umrlih i ostalih dokumenata Srbi iz južne srpske pokrajine moraju da odrade u ostatku Srbije. Ove „blagodeti“ Srbi su dobili posle dolaska na vlast Srpske napredne stranke i „Aca Srbina“ 2012. godine. Za vreme „dosovske“ vlasti toga nije bilo.

Verujemo da će Aleksandar Vučić i za ovo neobično vakcinisanje Srba optužiti Dragana Đilasa. Već ga čujemo kako kaže da je isti, još 2011. godine dogovorio sa Prištinom da se vakcinisanje Srba od Kovid 19 vrši van prostora južne srpske pokrajine. Stoga on danas taj dogovor mora da realizuje.

Primoravajući Srbe da učestvuju na lokalnim i paralamentarnim separatističkim izborima po ustavu i zakonu samoproglašene 'republike Kosovo' Vučić je iskomplikovao život Srba jer moraju da poštuju zakone Prištine a ne Beograda

A zašto je to tako? Podanički odnos prema vlastima iz Prištine Aleksandar Vučić ima zbog svoje političke biografije. On je nekada kao poslanik u Skuptšini Srbije govorio da za jednog ubijenog Srbina treba ubiti 100 Muslimana stoga mora da vodi računa da čak i kada treba ne sme da pokaže tvrdokoran stav. Sa druge strane, primoravajući Srbe da učestvuju na lokalnim i paralamentarnim separatističkim izborima po ustavu i zakonu samoproglašene republike Kosovo on je iskomplikovao život Srba jer moraju da poštuju zakone Prištine a ne Beograda. Što je još poraznije, srpski ministri i poslanici u skupštini samoproglašene republike Kosovo učestvuju u donošenju i sprovođenju zakona secesionista. Zato legalizijući i legitimišući vlast u Prištini oni su u obavezi i da poštuju separatističke zakone koji ih odvajaju od matice. Dvanaest godina Albanci na Kosovu i Metohiji nisu učestvovali ni na jednim srpskim izborima, lokalnim, paralmentarnim, predsedničkim. To im je omogućilo da dođu do političke pozicije koju danas imaju.

Ovako inferioran odnos koji pokazuje predsednik Srbije prema Prištini se krije možda u nečemu što mi ne znamo. Da li je to finansijska ili emotivna komponenta ostaje da nagađamo.

Kosovska Mitrovica
20.01.2021. godine