| Хроника | |||
Оставка летонске владе због економске кризе |
|
|
|
| петак, 20. фебруар 2009. | |
|
Због економске кризе комплетна Влада Летоније поднела оставку. Ово је друга европска влада жртва рецесије. Европска унија, Међународни монетарни фонд и нордијске земље обећале 7,5 милијарди евра помоћи летонској економији. После исландске, и Влада Летоније доживела је исти крај. Председнику Валдису Залтерсу није остало ништа друго него да прихвати оставке премијера и чланова коалиционе владе десног центра. Претходно су две највеће партије у коалицији затражиле оставку премијера Иварса Годманиса. До оставке владе је дошло након недеља политичке нестабилност и наглог пада привреде после вишегодишњег снажног раста. Бивши премијер Годманис тврди да му није дозвољено да повуче неопходне кораке за смањење кризе. "Хтео сам да прихватим све оптужбе и олакшам посао мом наследнику, поготово ако буде млађи. Тачно знам шта је требало радити, али ми нису дали", рекао је Годманис. Европска унија, Међународни монетарни фонд и нордијске земље обећале су да ће са 7,5 милијарди евра помоћи летонској економији. И поред оставке владе у суседној држави због рецесије, руски председник Дмитриј Медведев тврди да светска економска криза још није достигла врхунац и додаје да Русија мора да развије инфраструктуру и ојача финансијски систем. "Радимо веома споро. То је недопустиво. Морамо да подржимо предузећа на регионалном и општинском нивоу", сматра Медведев. (РТС)
|