среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Основни суд у Новом Саду: Апсолутно неприхватљиво да у изменама Устава дође до брисања одредбе да је "сваки утицај на судију у вршењу судијске функције забрањен"
Хроника

Основни суд у Новом Саду: Апсолутно неприхватљиво да у изменама Устава дође до брисања одредбе да је "сваки утицај на судију у вршењу судијске функције забрањен"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. фебруар 2018.

Основни суд у Новом Саду је, након разматрања предлога измена Устава Србије у области правосуђа, саопштио да, између осталог, није прихватљиво предложено брисање одредбе из Устава да је "сваки утицај на судију у вршењу судијске функције забрањен".

"Није јасно, нити од предлагача образложено због чега за ову уставну одредбу нема места у Уставу након промене", наводи се у саопштењу "свих судија Основног суда у Новом Саду".

Наводи се и да "ограничавање избора судија само из круга лица која су окончала посебну обуку у институцији за обуку у правосуђу основаној законом може да доведе до озбиљних и врло брзо уочљивих последица у правосуђу".

"Предложено решење по којем судија против своје воље може бити премештен у други суд у случају 'преуређења судског система, одлуком Високог савета судства' , дерогира начело непреместивости судије, познато у уставима Србије и у деветнаестом веку, а које је један од основа судске независности", поручују судије.

Подсећају да је и по Уставу Републике Србије из 1990. године судији гарантована непреместивост.

"Нејасан, а од стране предлагача необразложен је и предлог амандмана да је функција судије и председника суда, између осталог, неспојива и са другом 'приватном функцијом', што ће у пракси довести до озбиљних проблема у тумачењу појма 'приватна функција', додаје се у саопштењу.

Судије наводе и да судијама морају да буду заштићене од утицаја приликом вршење судијске функције, да не не стрепе да могу бити без своје воље трајно премештене у суд нижег степена или на службу у удаљена места, ко и да о независности и самосталности судија мора да брине и Високи савет судства.

"Судије не могу бити на одговорност позиване од стране министра као политичког функционера", додаје се.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер