субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Орхан Памук: Трамп уништава глобалне идеале мира, разумевања и толеранције
Хроника

Орхан Памук: Трамп уништава глобалне идеале мира, разумевања и толеранције

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. децембар 2017.

 Турски нобеловац Орхан Памук критиковао је у Подгорици политику америчког председника Доналда Трампа, наводећи да уништава глобалне идеале мира, разумевања и толеранције, али и оценио да његово признање Јерусалима као главног града Израела не би требало да буде изговор за ескалацију тензија.

“Трамп уништава либералне, егалитарне, мирољубиве идеале света. Не би требало да будемо превише у заблуди када је он у питању”, рекао је Памук приликом промоције својих књига у главном граду Црне Горе.

“Он са радошћу уништава лепе и добре ствари као што су мир, разумевање, толеранција”.

Памук је изразио наду да ће Трамп бити заустављен од стране Сједињених америчких држава и њихових демократских институција, као и од Европе.

“Са друге стране, америчка демократија је снажна, америчке институције га заустављају, Европа га зауставља”, рекао је турски књижевник.

Говорећи о Трамповој одлуци да САД признају Јерусалим, Памук је рекао да његов потез не треба да буде изговор за ескалацију тензија између исламског и западног света.

“Ако се они туку, ја сам увек забринут”, рекао је Памук на почетку посете Црној Гори, где ће наредних дана промовисати своје књиге и сусрести се са црногорским премијером Душком Марковићем и другим званичницима.

Он је оценио да је будућност Турске на Западу у развијању мирољубивих односа са западним земљама, као и у изградњи западног либералног друштва.

“Тренутно пишем нови роман, усред сам тог посла, радња се одвија 1900, и читање о том период ме такође учи да, кад год је моја земља, Турска или Отоманска империја, имала проблем са Западом, слабила је демократија, слабила је слобода говора, поштовање према мањинама…”, рекао је.

Славни турски писац је, међутим, рекао и да није оптимиста да ће се ситуација у Турској побољшати у блиској будућности.

(VOA-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер