Хроника

Парламентарна и ванпарламентарна опозиција: У Србији нема услова за фер и слободне изборе; Tражимо равноправан третман у медијима, посебно на јавном сервису, и промену изборног законодавства

Штампа
петак, 12. октобар 2018.

Парламентарна и ванпарламентарна опозиција у Србији тражи равноправан третман у медијима, посебно на јавном сервису, али и промену изборног законодавства ради испуњења услова за фер и слободне изборе, речено је данас на округлом столу странка опозиције о изборним условима. 

У згради Скупштине Србије одржан је округли сто представника опозиционих странака на тему - како до поштених избора. Учесници су поручили да се сви слажу по питању сарадње како би се створили услови за фер изборе и слободне медије.

"Пред нама је неколико циљева, пре свега да дефинишемо кључне тачке ослобађања заробљене државе, уређења политичке и медијске сфере, промовисања демократске политичке културе, уважавања и јачања цивилног сектора и институција које би биле гарант за стварање услова за фер изборе", рекао је председник ДС Зоран Лутовац.

Лидер покрета "Двери" Бошко Обрадовић поручио је да "постоји само један начин да се изборимо за слободне медије и за слободне изборе у Србији, а којих дефинитивно нема, а то је да будемо јединствени". Он сматра да без тог јединства опозиција нема никакве шансе.

Ми смо у нашем програму написали да су питања изборних услова и питања слободе медија, нешто око чега морамо да сарађујемо, рекао је лидер Покрета слободних грађана Саша Јанковић. "Молим вас да нађемо довољно снаге да истрајемо, од овог дана до идућих избора, да опозиција у Србији и политички систем у Србији више никад не буду у ситуацији да се деле око оваквих елементарних ствари као што су изборни услови и рад медија", рекао је Јанковић.

Један од лидера Савеза за Србију Драган Ђилас сматра да је данашњи разговор први састанак свих оних који су заиста против овог режима, и који с њим не сарађују ни на једном нивоу. "Слика коју ће Србија данас видети је изузетно важна, да људи схвате да без обзира да ли се међусобно слажемо или критикујемо, кад су у питању ове основне ствари, сви мислимо исто, и да смо спремни сви заједно за њих да се боримо", рекао је Ђилас.

Како је додао, најважније је да формирају радно тело које ће имати низ захтева, предлога и мера. "Да одредимо људе који ће се тиме бавити и покушамо да будемо што ефикаснији и да кроз консензус око сваке од ових тачака, дођемо до тих наших захтева и предлога".

Ана Стефановић из Доста је било се пожалила да парламентарна група тог политичког покрета две и по године није имала прилику да говори на јавном сервису.

Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе НС- За спас Србије је рекао да уз све, више или мање, оправдане критике и самокритике на рачун опозиције морамо схватити да она делује у изузетно неповољним и непријатељским условима. Овај режим опозицију схвата као инцидент и аномалију. И највише би волео да опозиције и нема – сем оне фингиране, то јест, „кооперативне“ и контролисане. Док права опозиција, као што смо видели недавно у Лозници, Бору, Пироту... не може чак ни салу да добије за своје скупове, а камоли шта друго.

Будимо искрени. Не бисмо ми овде седели, или не бисмо седели у оволиком броју, да не постоји јасна свест да смо сви превише мали. Док год су неки од нас мислили, или овде међу нама, да су велики и јаки, углавном су избегавали или бојкотовали овакве скупове. Сада је заједничка свест о проблему у коме се друштво налази, али и свест о сопственој слабости у односу на снагу и бруталност режима, оно што нас удружује, и што нас је овде окупило.

Ја бих више волео да су нас окупили принципи, али реалност је да нас некад више удружују интереси или борба за опстанак и политичко преживљавање. И једно и друго и треће је добродошло, само морамо бити поштени према себи и погледати се у очи. Схватам ово као почетак и надам се да овај број и овај ентузијазам показују да смо на добром путу.

За Борислава Новаковића из Народне странке не поставља се питање да ли ће опозиција бити равноправно заступљена на јавном сервису, него да ли ће је уопште бити на РТС.

"Опозиција уопште не постоји на јавном сервису", указао је Новаковић и додао да у постојећим околностима треба да се размишља и о бојкоту избора.

Са њим се није сагласио Зоран Живковић из Нове странке, који сматра да ће у случају бојкота избора профитирати Александар Вучић, јер ће, како је навео, створити своју опозицију.

Небојша Зеленовић из Заједно за Србију је позвао колеге да га обавесте о свим случајевима политичког криминала, јер ће имати прилику да 6. новембра о томе говори у Савету Европе.

Зеленовић је истакао да он у Савету Европе неће радити ништа против државе, него да ће је управо бранити указујући на проблеме.

Славиша Ристић из Народног покрета Срба са Косова и Метохије је рекао да власт стално краде изборе у покрајини и да је за то одговорна Републичка изборна комисија.

Ненад Константиновић из Социјалдемократске странке је оценио да су последњи слободни избори у Србији одржани 2012. године и да су и Европска комисија и ОЕБС јасно указали на замерке због проблема који се стално понављају у изборним процесима.

И председник општине Чајетина Милан Стаматовић из Здраве Србије сматра да су веома тешки услови за деловање опозиције и да се он и још неколико опозиционих локалних представника једва одржавају.

Председник Демократске странке Србије Милош Јовановић је рекао да ДСС прихвата предлог да се оснује радна група ради израде захтева који се морају испунити како би избори у Србији били фер и поштени, а посланица Мариника Тепић је подвукла да без слободних медија нема слободних избора.

Лидери опозиције су после отвореног дела састанка наставили рад без присуства новинара, а најављено је да ће објавити заједничко саопштење.

У завршетку отвореног дела састанка појавио се и члан Председништва Либерално демократске партије Ђорђе Жујовић, који је рекао да је разочаран што његова странка није позвана на састанак.

У току округли сто опозиционих странака и покрета под називом „Како до поштених избора“ на ком ће бити дефинисани захтеви за промену изборних услова и медијско представљање који ће бити прослеђени владајућем режиму

 Први округли сто опозиционих странка на којем ће се говорити о нужности и потреби да у Србији постоје фер и демократски изборни услови биће одржан 12. октобра у подне у Плавом салону у „старим просторијама“ Скупштине Србије у Улици краља Милана.

Идеја је да се прво опозиционе странке и групе усагласе о захтевима за фер изборе и медијско представљање, па да се онда ти захтеви упуте власти, односно владајућим странкама

Округлом столу су се одазвали сви којима је позив био упућен, а присуствоваће Српски покрет Двери, Демократска странка, Заједно за Србију, Здрава Србија, Левица Србије, Народна странка, Демократска странка Србије, Покрет Срба са КиМ Отаџбина, Покрет за преокрет, УСС Слога, Драган Ђилас, Не давимо Београд, Доста је било, Покрет центра, ПГ Нова Србија – Покрет за спас Србије, Грађанска платформа, Социјалдемократска странка, Покрет слободних грађана – 381, Нова странка, Демократска заједница Војвођанских Мађара - сви који деле опозиционе вредности и залажу се за промену досадашњих изборних услова.

Како се наводи, први део округлог стола биће отворен за јавност, и медијско праћење. Како је речено, међу представницима опозиције постигнут је договор да се нико од њих не представља као организатор скупа јер је то заједничка иницијатива.

Саговорници Данаса кажу да нико од представника власти није позван да присуствује округлом столу, јер је циљ да се опозиција најпре усагласи око захтева које ће затим бити упућене на адресе власти. То ће бити први у низу разговора представника опозиције на ову тему, а требало би да буде и вид притиска на власт да до одржавања наредних избора прихвати опозиционе захтеве.

Оно што се може претпоставити је да ће на округлом столу бити речи о отклањању притисака на бираче који последњих година почињу да буду све видљивији и јачи, сузбијању куповине гласова и коришћења државних ресурса за страначке интересе, уређивању бирачког списка, изменама изборног система, модернизацији спровођења изборног процеса увођењем могућности електронског гласања и видео-надзора, формирању надзорног одбора Скупштине Србије, прописивању прецизних надлежности изборних комисија, прецизирању надлежности РЕМ-а у контроли предизборних кампања али и процесуирање виновника свих досадашњих изборних манипулација.

Уз то опозиција протеклих година има примедбе и на рад јавног сервиса и медија с националном фреквенцијом током изборног циклуса, али и на тела која треба да регулишу њихов рад. Тако да се може претпоставити да ће се на овом округлом столу разговарати и о начинима за остваривање медијских слобода, заустављању притисака извршне власти на медије, гарантовање грађанима права на правовремено, објективно, потпуно и непристрасно информисање, заштиту грађана од стварања медијске атмосфере линча, сензационализма и лажних вести.

СДС: Без приступа медијима није могуће обезбедити ни фер изборне услове

Од свих наведених учесника, претходних дана, у вези са догађајем једино се посебно оглашавала Социјалдемократска странка Бориса Тадића. СДС је у прекјучерашњем саопштењу навела да ће покренути питање злоупотребе националних фреквенција на првом округлом столу целокупне опозиције заказаном за петак.

"Без приступа медијима није могуће обезбедити ни фер изборне услове, а ми данас живимо у држави у којој је режим приватизовао националне фреквенције и у којој се Александар Вучић понаша и обраћа као власник приватне компаније, а не председник државе", навела је СДС.

Тадићева странка сматра да је председник Вучић својом изјавом да је „њему битно само да Пинк плаћа порез“ и обећањем да ће „Пинк још дуго радити“ флагрантно прекршио закон и своје надлежности улазећи директно у надлежности РЕМ-а, независне институције која једина има право да одлучује о томе да ли ће или не нека телевизија имати националну фреквенцију.

СДС је јуче реаговала на саопштење РЕМ-а оценом да се у њему износе бестијалне личне увреде и политичке оцене на рачун председника СДС Бориса Тадића, и да је могуће једино закључити да су Александар Вучић и СНС након шест година апсолутне владавине запосели својим представницима све независне институције које су након Петог октобра мукотрпно грађене.

"Данас нам очигледно у име режима представници регулаторних тела, уместо да обављају свој посао у складу са законом, држе политичке лекције и дају инструкције да би требало да поздрављамо речи Александра Вучића", наводи СДС.

(Агенције - Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]