Početna strana > Hronika > Parlamentarna i vanparlamentarna opozicija: U Srbiji nema uslova za fer i slobodne izbore; Tražimo ravnopravan tretman u medijima, posebno na javnom servisu, i promenu izbornog zakonodavstva
Hronika

Parlamentarna i vanparlamentarna opozicija: U Srbiji nema uslova za fer i slobodne izbore; Tražimo ravnopravan tretman u medijima, posebno na javnom servisu, i promenu izbornog zakonodavstva

PDF Štampa El. pošta
petak, 12. oktobar 2018.

Parlamentarna i vanparlamentarna opozicija u Srbiji traži ravnopravan tretman u medijima, posebno na javnom servisu, ali i promenu izbornog zakonodavstva radi ispunjenja uslova za fer i slobodne izbore, rečeno je danas na okruglom stolu stranka opozicije o izbornim uslovima. 

U zgradi Skupštine Srbije održan je okrugli sto predstavnika opozicionih stranaka na temu - kako do poštenih izbora. Učesnici su poručili da se svi slažu po pitanju saradnje kako bi se stvorili uslovi za fer izbore i slobodne medije.

"Pred nama je nekoliko ciljeva, pre svega da definišemo ključne tačke oslobađanja zarobljene države, uređenja političke i medijske sfere, promovisanja demokratske političke kulture, uvažavanja i jačanja civilnog sektora i institucija koje bi bile garant za stvaranje uslova za fer izbore", rekao je predsednik DS Zoran Lutovac.

Lider pokreta "Dveri" Boško Obradović poručio je da "postoji samo jedan način da se izborimo za slobodne medije i za slobodne izbore u Srbiji, a kojih definitivno nema, a to je da budemo jedinstveni". On smatra da bez tog jedinstva opozicija nema nikakve šanse.

Mi smo u našem programu napisali da su pitanja izbornih uslova i pitanja slobode medija, nešto oko čega moramo da sarađujemo, rekao je lider Pokreta slobodnih građana Saša Janković. "Molim vas da nađemo dovoljno snage da istrajemo, od ovog dana do idućih izbora, da opozicija u Srbiji i politički sistem u Srbiji više nikad ne budu u situaciji da se dele oko ovakvih elementarnih stvari kao što su izborni uslovi i rad medija", rekao je Janković.

Jedan od lidera Saveza za Srbiju Dragan Đilas smatra da je današnji razgovor prvi sastanak svih onih koji su zaista protiv ovog režima, i koji s njim ne sarađuju ni na jednom nivou. "Slika koju će Srbija danas videti je izuzetno važna, da ljudi shvate da bez obzira da li se međusobno slažemo ili kritikujemo, kad su u pitanju ove osnovne stvari, svi mislimo isto, i da smo spremni svi zajedno za njih da se borimo", rekao je Đilas.

Kako je dodao, najvažnije je da formiraju radno telo koje će imati niz zahteva, predloga i mera. "Da odredimo ljude koji će se time baviti i pokušamo da budemo što efikasniji i da kroz konsenzus oko svake od ovih tačaka, dođemo do tih naših zahteva i predloga".

Ana Stefanović iz Dosta je bilo se požalila da parlamentarna grupa tog političkog pokreta dve i po godine nije imala priliku da govori na javnom servisu.

Đorđe Vukadinović iz poslaničke grupe NS- Za spas Srbije je rekao da uz sve, više ili manje, opravdane kritike i samokritike na račun opozicije moramo shvatiti da ona deluje u izuzetno nepovoljnim i neprijateljskim uslovima. Ovaj režim opoziciju shvata kao incident i anomaliju. I najviše bi voleo da opozicije i nema – sem one fingirane, to jest, „kooperativne“ i kontrolisane. Dok prava opozicija, kao što smo videli nedavno u Loznici, Boru, Pirotu... ne može čak ni salu da dobije za svoje skupove, a kamoli šta drugo.

Budimo iskreni. Ne bismo mi ovde sedeli, ili ne bismo sedeli u ovolikom broju, da ne postoji jasna svest da smo svi previše mali. Dok god su neki od nas mislili, ili ovde među nama, da su veliki i jaki, uglavnom su izbegavali ili bojkotovali ovakve skupove. Sada je zajednička svest o problemu u kome se društvo nalazi, ali i svest o sopstvenoj slabosti u odnosu na snagu i brutalnost režima, ono što nas udružuje, i što nas je ovde okupilo.

Ja bih više voleo da su nas okupili principi, ali realnost je da nas nekad više udružuju interesi ili borba za opstanak i političko preživljavanje. I jedno i drugo i treće je dobrodošlo, samo moramo biti pošteni prema sebi i pogledati se u oči. Shvatam ovo kao početak i nadam se da ovaj broj i ovaj entuzijazam pokazuju da smo na dobrom putu.

Za Borislava Novakovića iz Narodne stranke ne postavlja se pitanje da li će opozicija biti ravnopravno zastupljena na javnom servisu, nego da li će je uopšte biti na RTS.

"Opozicija uopšte ne postoji na javnom servisu", ukazao je Novaković i dodao da u postojećim okolnostima treba da se razmišlja i o bojkotu izbora.

Sa njim se nije saglasio Zoran Živković iz Nove stranke, koji smatra da će u slučaju bojkota izbora profitirati Aleksandar Vučić, jer će, kako je naveo, stvoriti svoju opoziciju.

Nebojša Zelenović iz Zajedno za Srbiju je pozvao kolege da ga obaveste o svim slučajevima političkog kriminala, jer će imati priliku da 6. novembra o tome govori u Savetu Evrope.

Zelenović je istakao da on u Savetu Evrope neće raditi ništa protiv države, nego da će je upravo braniti ukazujući na probleme.

Slaviša Ristić iz Narodnog pokreta Srba sa Kosova i Metohije je rekao da vlast stalno krade izbore u pokrajini i da je za to odgovorna Republička izborna komisija.

Nenad Konstantinović iz Socijaldemokratske stranke je ocenio da su poslednji slobodni izbori u Srbiji održani 2012. godine i da su i Evropska komisija i OEBS jasno ukazali na zamerke zbog problema koji se stalno ponavljaju u izbornim procesima.

I predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović iz Zdrave Srbije smatra da su veoma teški uslovi za delovanje opozicije i da se on i još nekoliko opozicionih lokalnih predstavnika jedva održavaju.

Predsednik Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović je rekao da DSS prihvata predlog da se osnuje radna grupa radi izrade zahteva koji se moraju ispuniti kako bi izbori u Srbiji bili fer i pošteni, a poslanica Marinika Tepić je podvukla da bez slobodnih medija nema slobodnih izbora.

Lideri opozicije su posle otvorenog dela sastanka nastavili rad bez prisustva novinara, a najavljeno je da će objaviti zajedničko saopštenje.

U završetku otvorenog dela sastanka pojavio se i član Predsedništva Liberalno demokratske partije Đorđe Žujović, koji je rekao da je razočaran što njegova stranka nije pozvana na sastanak.

U toku okrugli sto opozicionih stranaka i pokreta pod nazivom „Kako do poštenih izbora“ na kom će biti definisani zahtevi za promenu izbornih uslova i medijsko predstavljanje koji će biti prosleđeni vladajućem režimu

 Prvi okrugli sto opozicionih stranka na kojem će se govoriti o nužnosti i potrebi da u Srbiji postoje fer i demokratski izborni uslovi biće održan 12. oktobra u podne u Plavom salonu u „starim prostorijama“ Skupštine Srbije u Ulici kralja Milana.

Ideja je da se prvo opozicione stranke i grupe usaglase o zahtevima za fer izbore i medijsko predstavljanje, pa da se onda ti zahtevi upute vlasti, odnosno vladajućim strankama

Okruglom stolu su se odazvali svi kojima je poziv bio upućen, a prisustvovaće Srpski pokret Dveri, Demokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zdrava Srbija, Levica Srbije, Narodna stranka, Demokratska stranka Srbije, Pokret Srba sa KiM Otadžbina, Pokret za preokret, USS Sloga, Dragan Đilas, Ne davimo Beograd, Dosta je bilo, Pokret centra, PG Nova Srbija – Pokret za spas Srbije, Građanska platforma, Socijaldemokratska stranka, Pokret slobodnih građana – 381, Nova stranka, Demokratska zajednica Vojvođanskih Mađara - svi koji dele opozicione vrednosti i zalažu se za promenu dosadašnjih izbornih uslova.

Kako se navodi, prvi deo okruglog stola biće otvoren za javnost, i medijsko praćenje. Kako je rečeno, među predstavnicima opozicije postignut je dogovor da se niko od njih ne predstavlja kao organizator skupa jer je to zajednička inicijativa.

Sagovornici Danasa kažu da niko od predstavnika vlasti nije pozvan da prisustvuje okruglom stolu, jer je cilj da se opozicija najpre usaglasi oko zahteva koje će zatim biti upućene na adrese vlasti. To će biti prvi u nizu razgovora predstavnika opozicije na ovu temu, a trebalo bi da bude i vid pritiska na vlast da do održavanja narednih izbora prihvati opozicione zahteve.

Ono što se može pretpostaviti je da će na okruglom stolu biti reči o otklanjanju pritisaka na birače koji poslednjih godina počinju da budu sve vidljiviji i jači, suzbijanju kupovine glasova i korišćenja državnih resursa za stranačke interese, uređivanju biračkog spiska, izmenama izbornog sistema, modernizaciji sprovođenja izbornog procesa uvođenjem mogućnosti elektronskog glasanja i video-nadzora, formiranju nadzornog odbora Skupštine Srbije, propisivanju preciznih nadležnosti izbornih komisija, preciziranju nadležnosti REM-a u kontroli predizbornih kampanja ali i procesuiranje vinovnika svih dosadašnjih izbornih manipulacija.

Uz to opozicija proteklih godina ima primedbe i na rad javnog servisa i medija s nacionalnom frekvencijom tokom izbornog ciklusa, ali i na tela koja treba da regulišu njihov rad. Tako da se može pretpostaviti da će se na ovom okruglom stolu razgovarati i o načinima za ostvarivanje medijskih sloboda, zaustavljanju pritisaka izvršne vlasti na medije, garantovanje građanima prava na pravovremeno, objektivno, potpuno i nepristrasno informisanje, zaštitu građana od stvaranja medijske atmosfere linča, senzacionalizma i lažnih vesti.

SDS: Bez pristupa medijima nije moguće obezbediti ni fer izborne uslove

Od svih navedenih učesnika, prethodnih dana, u vezi sa događajem jedino se posebno oglašavala Socijaldemokratska stranka Borisa Tadića. SDS je u prekjučerašnjem saopštenju navela da će pokrenuti pitanje zloupotrebe nacionalnih frekvencija na prvom okruglom stolu celokupne opozicije zakazanom za petak.

"Bez pristupa medijima nije moguće obezbediti ni fer izborne uslove, a mi danas živimo u državi u kojoj je režim privatizovao nacionalne frekvencije i u kojoj se Aleksandar Vučić ponaša i obraća kao vlasnik privatne kompanije, a ne predsednik države", navela je SDS.

Tadićeva stranka smatra da je predsednik Vučić svojom izjavom da je „njemu bitno samo da Pink plaća porez“ i obećanjem da će „Pink još dugo raditi“ flagrantno prekršio zakon i svoje nadležnosti ulazeći direktno u nadležnosti REM-a, nezavisne institucije koja jedina ima pravo da odlučuje o tome da li će ili ne neka televizija imati nacionalnu frekvenciju.

SDS je juče reagovala na saopštenje REM-a ocenom da se u njemu iznose bestijalne lične uvrede i političke ocene na račun predsednika SDS Borisa Tadića, i da je moguće jedino zaključiti da su Aleksandar Vučić i SNS nakon šest godina apsolutne vladavine zaposeli svojim predstavnicima sve nezavisne institucije koje su nakon Petog oktobra mukotrpno građene.

"Danas nam očigledno u ime režima predstavnici regulatornih tela, umesto da obavljaju svoj posao u skladu sa zakonom, drže političke lekcije i daju instrukcije da bi trebalo da pozdravljamo reči Aleksandra Vučića", navodi SDS.

(Agencije - Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner