среда, 13. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Опозиција на крају седнице Скупштине о литијуму узвикивала „Неће копати“. Јовановић Ћута: Србија је шведски сто, а Вучић конобар - све сте распродали. Лутовац: Вучић са Шолцом прича као да је све готова ствар. Следећа седница сутра у 10 ч
Хроника

Опозиција на крају седнице Скупштине о литијуму узвикивала „Неће копати“. Јовановић Ћута: Србија је шведски сто, а Вучић конобар - све сте распродали. Лутовац: Вучић са Шолцом прича као да је све готова ствар. Следећа седница сутра у 10 ч

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. октобар 2024.

Посланици Скупштине Србије расправљали су о предлогу забране истраживања и експлоатације бора и литијума. У наставку седнице посланица Еколошког устанка Данијела Несторовић прочитала је писмо житеља Горњих Недељица. Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић поручила је да пројекта неће бити ако се студијама докаже да ће долина Јадра постати пустиња. Изречене опомене Милошу Парандиловићу и Александру Јовановићу.

"Неће копати" за крај седнице

Опозиција је на крају седнице узвикивала "неће копати".

Следећа седница биће одржана сутра у 10 часова.

Министарка без одговора на то шта су са Рио Тинтом договарали од 2012, али зато прича о Трстенику

Одговарајући на питање Мирослава Алексића шта је ова власт договарала са Рио Тинтом од 2012. године, министарка Ђедовић-Хандановић није имала одговор, али је зато причала о Трстенику, па говорила о дозволама за истраживање кречњака, олова и цинка у тој општини.

"Да ли сте се тада бавили питањима заштите животне средине? Или нисте? Или вам то тада није било битно?", питала је она.

Ђедовић-Хандановић сугерише да је опозиција узела новац од Рио Тинта

Министарка Ђедовић-Хандановић сугерише да је опозиција узела новац од Рио Тинта, јер се "аконтација даје пре пројекта".

Одговарајући на изјаве Мирослава Алексића рекла је да "разуме да незнање проузрокује одређене проблеме у неразумевању".

"Али не могу да схватим да је толики проблем са антиципацијом и то пре свега од некога ко има добро познат случај афере са Националном службом за запошљавање у Трстенику од 55 милиона када је водио ту општину. Значи, остављате утисак да се нисте најбоље договорили са Рио Тинтом када сте били на власти, па би сада преко леђа овога народа да наплаћујете вероватно неке грешке из прошлости", рекла је она.

Јованов оптужио опозицију да на овој теми желе да освоје власт

Народни посланик Миленко Јованов оптужио је представнике опозиције да на овој теми "само желе да се докопају власти", те да су то исто урадили и прошле године након масовних убистава.

Алексић: Јадар је само капија, ако кроз њу прође Рио Тинто, разне ће компаније доћи све до Врања

Он је рекао да је 43,9 одсто у Европи мање регистрованих аутомобила у августу ове године, у односу на август прошле године на струју.

"Многе компаније које производе батерије пропадају или стопирају своје инвестиције. А што се тиче вас, ја вас питам, зашто желите да Србија буде рударска колонија? Зашто другима поклањате наша природна богатства док се чак и Буркина Фасо бори за своје руде и своје богатства? Србија се, драги пријатељи, налази данас на прекретници. И ми данас одлучујемо о будућности. Ово јесте, поштована Ана Брнабић, борба наше генерације јер одлучујемо каква ће Србија бити с обзиром да је Јадар само капија. Ако кроз ту капију прође Рио Тинто, доћи ће и у Чачак, и у Пожегу, и у Рековац, и у Трстеник, све до Врања, разне рударске компаније, а ми се уписујемо у историју", рекао је он.

Алексић о Рио Тинту

Рио Тинто је компанија која је у својој матичној Аустралији изгубила права да рудари уран, тврди Мирослав Алексић.

"Рио Тинто је компанија која је 4. априла ове године добила тужбу за загађење вода и језера у Мадагаскару због рудника које имају у Мадагаскару. Ово имате на сајту Светске банке и њихове институције за решавање међународних инвестиционих спорова. Поштовани грађани Србије, имате превод овог документа на сајту Народног покрета Србије, кога год занима. Видите, Рио Тинто је у Гвинеји желео да узурпира туђа права за рударење руде гвожђа. Тако што је излобирао и платио да се наместе избори, да после тих избора на власт дође Алфа Конде, 2010. који је 2014. године декретом одузео права претходној компанији, а дао Рио Тинту. За то је Алфа Конде добио 10,5 милиона евра", рекао је он.

Чад Блевит, рекао је, био је управо у Републици Гвинеји од 2011. до 2017. када се ово дешавало.

"И он је сада у Србији директор Рио Тинта на пројекту Јадар. Значи, довели су њега из Гвинеје да по истом принципу уради у Србији оно што је радио у Гвинеји", рекао је он.

Алексић: Ко је продао Институт "Јарослав Черни" Милениум тиму, ви или неко пре вас?

Алексић је рекао како Брнабић и Ђедовић читају документе до 2012, али не кажу шта је било од 2012?

Ко је потписао, ко је уговоре с Рио Тинтом, меморандум и остале ствари? Знате, ко је продао институт 'Јарослав Черни' Милениум тима? Неко пре вас или ви? Зашто? Па зато што су они најважнија институција у овом пројекту. Треба да дају мишљења, сагласност и тако даље. Јарослав Черни је у власништву Милениум тима, ваше омиљене компаније. Да не говоримо о гасоводима, ауто-путу, пругама, девастацијама пољопривредног земљишта и свега што сте, студијски и подло, радили у претходној деценији ваше владавине. И за кога ви то све радите? Све то радите, нажалост, за Рио Тинто", рекао је Алексић.

Алексић посланицима власти: Једини ко је вратио Рио Тинто јесте ви, овог лета

Нико није рекао шта је то интерес државе Србије и српског народа по питању литијума, али све и да постоји корист, коме нормалном пада на памет да жртвује животе и здравље грађана, питао је народни посланик Мирослав Алексић.

Он је рекао, све и да је историјат Рио Тинта у Србији такав како га власт описује, власт је та која је пројекат Јадар вратила ове године.

"Ви сте 2022. ставили тачку 20. јануара, на светог Јована, на пројекат Рио Тинта. Ви лично рекли, поништене су све дозволе, завршена прича. Данас, у јулу, месецу, Влада доноси одлуку и наставља пројекат. Ви сте га поново оживели. Рио Тинто је, након што је стављена тачка, уложио 155 милиона евра - у пројекат који је, наводно, завршен. Зашто би ико веровао некоме ко је рекао да је на пројекат стављена тачка, а сад се из петних жила упире да нам објасни како је све то дивно? Зашто би вам грађани Србије веровали?", питао је Алексић.

Ниче, Андрић и аргументи

Милољуб Албијанић (Здрава Србија) причао је о себи, о томе како је рођен на земљи па је везан за земљу, цитирао Ничеа и Андрића, па поручио представницима опозиције да се држе аргумената и струке.

Јовановић Ћута: Рио Тинто је страно тело у организму Србије

"'То је страно тело у организму Србије, људи. И то морате да знате. Ако се буде десило у којем случају, да вас неко на силу натера, да пошаљете некакве багере горе, имаћете армију људи у Горњим Недељицама који ће стати да брани своју свету земљу, то запамтите. Што се тиче тога где се истражује литијум, постоји село Луковац код Ваљева, тамо живи Цветко Јовановић и 12 породица, а фирма Еуро Литиум оставила без воде. Оставили сте људе без пијаће воде 12 породица, старци од 70 година данас иду два километра да би имали воду да пију, то сте ви. Од вас беже и рибе и птице и људи, мртва природа остаје за вас, то су ваша дела", рекао је Ћута.

Брнабић: Литијум је српски

"Литијум је српски. Председник Републике Србије Александар Вучић је јавно рекао да смо ми успели да испреговарамо да само 12,1 одсто прерађене сировине може да се извози. Што значи да 87,9 одсто мора да остане у Србији за богаћење Републике Србије. 'Желите литијум? Супер, отворите компаније у Србији. То смо урадили ми.' То нису урадили ваши коалициони партнери, који Рио Тинто притом ниједан једини пут нису питали за животну средину, али су их ставили у националну стратегију да обезбеде да никако од њих не можемо да се извучемо", рекла је Брнабић.

Јовановић Ћута: Србија је шведски сто, а Вучић конобар - све сте распродали

Посланик Александар Јовановић Ћута рекао је да је основно питање чији је литијум у долини Јадар.

"Је ли то српски литијум? Ако питамо Ђедовић, Брнабић и Вучића, пе одсто тог литијума је наше, а 95 одсто је власник Рио Тинто. То је истина. Чији је то бакар у Чукару Пеки? Господо Ђедовић, дали сте један кроз један Кинезима да буду власници свега што ископају у Чукару Пеки? Причате овде о 36 одсто, лажете по обичају. Чији је то ваздух који дишу у Бору и Сведереву људи? Кинески или српски? Ову земљу сте продали првом ко је наишао, то је ваша политика. Србија је шведски сто, а Александар Вучић конобар. Све сте бре распродали", рекао је он.

Лутовац одговорио зашто се предомислио око Рио Тинта

"То су била истражна права и нема никаквог предомишљања, дакле, добили су права да истраже, добили су права да изведу студију изводљивости и да кажу да ли постоји опасност по здравље и животну околину. Они су нам рекли постоје ризици и опасности, али нам нису рекли да они могу да се отклоне. Према томе, то је разлог због чега тај пројекат више није уопште у игри. Грађани неће то да прихвате и не треба да прихвате. Према томе, што се тиче, ко се предомислио? Па предомислили сте се управо ви. Јер сте рекли неће бити копања, сад кажете биће копања и ми гарантујемо. То је предомишљање", рекао је Лутовац.

Несторовић: Рио Тинто угасио неколико извора воде у селу у ком планира одлагање јаловине

Несторовић је споменула мештане села Цикоте, изнад села Штавице, где Рио Тинто планира одлагање јаловине.

"Као последице бушења, угасили су неколико извора воде од којих се снабдевало преко 20 кућа у том месту. Рио Тинто је признао грешку и рекли су мештанима да ћуте и да ће добити 15 прикључака воде са градског водовода. Угашен је извор Грозничавац који је могао цело село да снабдева водом. То пишу мештани јер верују, верују онима који су предложили закон о забрани, свесни су шта ће им се десити ако Рио Тинто крене да копа", рекла је она.

Несторовић прочитала одговор професора Зорана Стевановића

Професор Рударско-геолошког факултета у пензији Зоран Стевановић је демантовао министарку, рекла је посланица Данијела Несторовић и додала да је страшно што човек у пензији мора да се брани јер министарка износи неистине.

Ђедовић-Хандановић споменула професора Зорана Стевановића и питала зашто раније ништа није предложио

Министарка Ђедовић-Хандановић прочитала је са папира како предлагачи измене закона погрешно цитирају струку, да пројекат гасовода нема никаве везе са пројектом Јадар, да експропријације није било, да када је реч о традицији Србија је међу првим земљама у Европи која је имала законе о рударству.

Она је питала зашто професор Зоран Стевановић, пензионисани професор Рударско геолошког факултета, није предложио измене раније.

'Што се тиче притиска, држава никог не притиска, заправо позива на дијалог", рекла је она.

Брнабић: Због чега се ваш став сада разликује од 2001?

Ана Брнабић питала је Лутовца зашто је "Демократска странка позвала Рио Тинто у Србију".



"Зашто је ваш став данас дијаметрално различит од оног који сте имали од 2001. до 2012? Прича човек који води странку која није довела Рио Тинто у Србију, него позвала", казала је Брнабић.

Лутовац: Док ми овде расправљамо, Вучић са Шолцом прича као да је све готова ствар

Зоран Лутовац (ДС) рекао је да док посланици у Скупштини разговарају о пројекту Јадар, Вучић истог трена прича са Шолцом као да је то већ "готова ствар".

"То је ниподаштавање Скупштине као институције. Друго, ми и даље од вас нисмо чули ни реч о томе да ли сте за копање или нисте. Када вас питамо, ви почнете са 'Косов је срце Србије, Сребреница, ово, оно'. Реците да ли сте за копање или нисте. Нико, било да се залажу за копање или не, није рекао да не постоје ризици и опасности. Сви знају да ризици и опасности постоје", навео је он.

Он је подвукао да људи у Србији не желе литијум.

"То је и против традиције, јер традиција није клањање пепелу, већ преношење ватре, да цитирам Густава Малера. Дужност сваког патриоте јесте да брани земљу од његове владе. Само да вас подсетим, грађани Србије, да вам здравље гарантују Ана Брнабић и Александар Вучић, који су такође гарантовали да неће бити копања. Они сада треба да вам гарантују да ћете бити здрави када копање почне", рекао је Лутовац.

Осврнуо се на Вучићеве речи како ће "Србија због литијума бити као Норвешка после открића нафте", те упозорио да би Србија могла да "буде као Хирошима и Нагасаки после бомбардовања".

Он је рекао и да је ноторна лаж да за Србију нема ЕУ без литијума, те да је циљ те лажи да се продуби еурофобија, као и да се поколебају они који су за ЕУ.

"Када би онај човек испунио критеријум Европске уније, он би пао са власти. Да имамо слободне изборе и медије, он би пао са власти. Њему није циљ да испуни критеријуме, јер би секао грану на којој седи", казао је он.

Несторовић: Полако, Ана, као да су радикали извршили притисак на Вас

Данијела Несторовић рекла је Ани Брнабић да се сети да се тренутно налази у парламенту, те да она сама неће сводити дијалог у Скуптштини на тај ниво.

"Откако сте сели ту са те стране, изгледа да су радикали извршили притисак на вас. Ја не знам шта Вам се дешава. Хајде да се сконцентришемо. Ја нисам рекла да је цео Рударско-геолошки факултет плаћен. Ја сам рекла да су Ваши стручњаци са Рударско-геолошког факултета, и ви знате на кога се то односило. Ана, морате да схватите. Ви сте изјавили да сте Ви наложили председници Одбора за уставна питања и законодавство да широко тумачи устав када је одобрила овај закон. Па да ли сте ви свесни шта сте изјавили? Да сте као председник парламента дали налог председници Одбора да широко тумачи устав. Знате ко то може да уради? Може да уради судија Уставног суда, а не Ви. А оно што се тиче вашег понашања и вашег начина комуникације са политичким неистомишљеницима, ја разумем да вас боли ово што ја говорим, али не можете ми рећи да сам неписмена, да је закон имецилан итд", рекла је она, додавши да она неће сводити расправу у Скупштини на тај ниво.

Брнабић: Предлог вашег закон је највећа будалаштина

"Сумпорна киселина се третира на 250°Ц, неистина. Биће коришћена флуороводонична киселина, неистина. Отпадне воде и флотација, неистина, нема флотације. Сану је извела закључке, неистина. Сану није извела закључке. Биће потребно око 500 хиљада литара воде за екстракцију једне тоне литијума, неистина. Рудна рента је три процента, неистина. Ово ми је шест неистина које сам навела за минут", рекла је она.

Брнабић је казала како је измена закона "највећа будалаштина која се икада нашла у Народној скупштини Републике Србије".

"Свака реч је неистина. И што се притисака тиче, поштовани народни посланици, ви сте изјавили да је читав Рударско-геолошки факултет плаћен. Срам вас било", поручила је Брнабић.

Шријељ: Требало је Брнабић удаљити са седнице

Ахмедин Шкријељ (ПСГ-СДА Санџака-ПДД) рекао је да Ана Брнабић требало да буде удаљена са седнице јер је "јако опасно када неко ко врши функцију председника Народне скупштине етикетира два мањинска народа као непожељне партнере било којој политичкој странци у овој држави. То је недопустиво", рекао је он, на шта му је Сузана Пауновић, која тренутно преседава седницом, одузела реч.

Пауновић је казала како Брнабић никога није увредила.

"Она је говорила о представницима та два народа у парламенту који су де фацто поднели све оне законе које је цитирала. Дакле, да ли је вас стид ваших поступака, то је једна димензија. А да ли је она увредила било кога, то је потпуно друга димензија и немате никаквог основа да тражите повреду пословника", рекла је Пауновић.

Несторовић: Зашто су професори ЕТФ-а поднели оставке

Данијела Несторовић је, одговарајући Ани Брнабић, рекла да је цела управа ЕТФ-а поднела оставку због копања литијума, на седници на којој је ЕТФ требало да се изјасни о пројекту Јадар.

Она је тражила од Ане Брнабић тражила да престане да обмањује грађане и износи неистине.

"Па знате шта, ово што ви радите, овај притисак, ове уцене, ове манипулације са грађанима ви слуђујете људе, ви се поигравате са туђим животима. Престаните то да радите, одговорите на питања и реците ми ево зашто су професори ЕТФ-а данас поднели оставке, ко је вршио притисак на професоре да се изјасне позитивно у погледу пројекта Јадар, јер очигледно да нису сви такви као што су ваши професори који су спремни за новац да учине све. Јуче сам рекла, поновићу и данас, није у новцу све. Није у новцу све и никада неће ни бити", навела је она.

Грбовић: Етикетирате моје колеге, а седите са онима чија је политка довела до ратних злочина

Грбовић је одговорио Ани Брнабић да етикетира његове колеге, а занемарује оне са којима сама седи.

"'Проблем у томе што сте говорили јесте што ви етикетирате моје колеге који су поднели предлог резолуције о геноциду у Сребреници, потпуно пренебегавши чињеницу да седите међу људима који су представници политичке елите, чија је политика довела и до геноцида, и до ратних злочина, и до бројних несрећа у земљи. Срам вас било због тога, госпође Брнабић. Нападате представнике бошњачке националне мањине, албанске националне мањине, не само зато што су они Бошњаци или Албанци, већ зато што вам се уклапају бизнис модел", оптужио је он.

Брнабић је на то одговорила да је Грбовић потврдио све што је рекла, и истакла да у Сребреници није био геноцид.

Брнабић Грбовићу: Ви сте представник групе која је тражила усвајање геноцида у Сребреници

Ана Брнабић је одговорила Павлу Грбовићу да је он "представник посланичке групе која је званично тражила да се такозвана Прешевска долина укључи као тема у преговоре између Београда и Приштине".

"Ово је представник посланичке групе која је Народној скупштини Републике Србије предложила на усвајање, и то по хитном поступку, резолуцију о геноциду у Сребреници", рекла је она.

Грбовић посланицима власти: Има ли неког међу вама да каже Вучићу „стани, човече, ово је наша земља“

Народни посланик Павле Грбовић (ПСГ), обраћајући се у Скуштини Србије, питао је посланике власти има ли иког међу њима ко би рекао Александру Вучићу да нам нису потребне гаранције Немаца, већ да имамо људе који ће гарантовати грађанима безбедност и сигурност.

Грбовић је казао како би, да је ситуација нормална, разговору у Скупштини претходила стручна расправа.

„Ви сте прво донели политичку одлуку, па сте онда политичку одлуку сами променили, па сте онда политичку одлуку вратили, без да сте икога консултовали о томе, без да сте о томе говорили грађанима пре избора, без да сте им рекли шта је ваша политичка платформа. Платформа за доношење те одлуке мора да буде заснована на јасном и недвосмисленом мишљењу струке у Србији, које треба да каже да ли постоји технологија која обезбеђује безбедан и еколошки неутралан начин експлоатације литијума, затим које мере је неопходно предузети како би се спречило настајање последица“, рекао је он.

Грбовић је издвојио цитат Александра Вучића, реченицу на којој је базирана, тврди, Вучићева одлука – „док нам Немци не буду гарантовали да ћемо имати чисте реке и планине, да ћемо то одлагање за депонију имати урађено у складу са европским стандардима, нећемо ни да покушавамо, ни да почињемо“.

„Ово је цитат председника државе Александра Вучића након састанка са немачким канцеларом Олафом Шолцом, са којим се и данас састаје. Мени интересује овде, госпођо Брнабић, били сте и председница владе у три мандата, госпођо Хандановић, актуелна сте министарка, представници парламентарне већине, како се осећате када ово чујете? Да ли се осећате поцењено? Да ли се осећате обесмишљено? Како се осећа председник владе Милош Вучевић када чује да у држави у којој је он номинално председник владе, председник државе гаранција за заштиту животне средине, за здравље и безбедност грађана, тражи од Немачке, тражи од Рио Тинта, тражи од себе самог, тражи од Бога, тражи од игре случаја, тражи од судбине, тражи од свега и свакога на овом свету, само не од њега, само не од његове владе, само не од његових министара. Аман људи, па да ли проради у вама онај српски инат и да кажете том човеку ‘стани човече, ово је наша земља, ми ћемо гарантовати овде грађанима безбедност и сигурност, ми имамо министарку за заштиту животне средине која је спремна да своје целоживотно знање и искуство, свој професионални, лични и политички интегритет уложи и заложи за безбедност грађана'“, навео је Грбовић.

Грбовић је питао представнике власти има ли иједан међу њима који би смео да стави потпис на такву изјаву?

„Или то пак и вама делује помало ирационално, смешно и тужно? Е ту ми, господо, долазимо до кључног проблема. Јер као што каже мој колега Владимир Пајић, немамо ми проблем са периодним системом елемената. Ми имамо проблем са коруптивним системом у коме је сваки ваш изданак до грла контаминиран корупцијом. Имамо проблем са тиме што ова земља има хронични недостатак броја инспектора које треба да заштите ову земљу. А и међу онима које има, тешко да можете наћи некога ко ће сутра бити спреман да свој приватни интерес подреди јавном интересу. Проблем је у томе што је сваки изданак ваше коруптивне машине налази за своје непочинство оправдање да је нешто морао због деце. А хоће ли морати тако сутра због деце да нешто прећути, да нешто превиди? Хоће ли сутра, мотивисан бескрајним коруптивним потенцијалом и државе и инвеститора, или застрашен бескрајним уцењивачким капиталом партије које га је поставила на то место, потписати извештај инспекцијском надзору који су писали управо они чији рад он наводно треба да контролише?“, питао је он.

Рекао је како је пословни мото представника власти „нот грејт, нот терибл“.

„То је животна филозофија ваших партијских ухлеба. Ћути и не мешај се. Не дирај, проћи ће. Једино средство превенције свих катастрофа у Србији последњих 12 година је ‘неће ваљда’. Е са тим, господо, имао проблем. Имао проблем са тиме што је Институт ‘Јарослав Черни’ продат. И то не било коме. Продат је Миленијум тиму, симболу корупције и криминала у Србији. Имамо проблем, господо, са тиме што нисте у стању обичне струјомере да очитате поштено, а да не оштетите грађане ове земље“, рекао је он.

Оптужио је представнике власти да су „расточили ову држраву“.

„Нисте ви прва власт, господо, која се суочава са тешком, болном спознајем да је изгубила суверенитет на једном делу своје територије. Али сте прва и једина власт која је изгубила и одрекла се свог суверенитета у Зрењанину, у Бору, у Мајданпеку, у Смедереву, у Новом Саду, у центру Београда сте изгубили суверенитет. Ви сте прва и једина власт која је дозволила да се у Зрењанину, у Европи, у 21. веку врате елементи робовског рада, да по троје радника спава у истом кревету, да људи бораве у контејнерима у условима у којима ни стока не борави. Ви сте прва и једина власт која је дозволила да наша полиција, наши медији и наши грађани не смеју да приђу у делове градова које контролишу Кинези. Ви сте прва и једина власт која је допустила кинеским менаџерима да могу да вређају, малтретирају, туку без икакве санкције“, навео је Грбовић.

Додао је како се грађани плаше јер немамо државу која ће их заштити.

„Знате шта је веома чудно по питању литијума и шта код грађана изазива овако незадовољство? Што је ово једина непопуларна мера за ваших 12 година власти за коју сте ви искрено уложили сву своју снагу. Само ову гурате, срљате главом кроз зид“, рекао је он.

Оптужио је власт да нису смели да спроведу децентрализацију Србије, „зато што говоре људима да су глупи и неспособни да сами троше своје новце“.

„По вашој филозофији, Србијом треба да се управља не из једног града, већ из једног мозга. И ви сте тиме задовољни, грађани нису. Нисте смели да се бавите реформом безбедносног система, већ се и она претворила у паравојну гарду која штити ваше интересе и која се штазијевским методама обрачунава са неистомишљеницима. Нисте смели да се борите против насиља на начин на који је то било потребно. Нисте смели да се обрачунате са вашим медијским магнатима који су главни промотери насиља у овој земљи. Ништа од тих мера нисте смели да спроведете. Да сте једну спровели, Србија би данас била и срећније и безбедније место за живот“, навео је он.

Једино, додаје, за шта је власт „залегла“ јесте пројекат Рио Тинто.

„Па логика налаже да постоји могућност да је неко можда због тога узео аконтацију. И није проблем само у аконтацији и износу аконтације, него што више не може да се врати, што би рек’о онај ваш шахиста, такнуто-макнуто. Ја бих можда, кад је неки бољи дан, у дубини душе могао да пронађем зрно људског разумевања за некога од вас. Али због тога не може да трпи седам милиона грађана Србије и све будуће генерације. Нема тога ништа. Видите, господо, ваш однос према овом закону, према овој теми, баш као и однос према ребалансу буџета који сте усвојили пре недељу дана, јесте ваш однос према стварности, реалности и будућности Србије. Ваша визија будућности Србије је рат, ров и коп“, подвукао је.

Ту визију будућности је, каже, председник, као аутор те визије, попунио вестима како ће се вероватно померити старосна граница за одлазак у пензију.

„Али да не бринемо, вакцина против рака у свету напредује великом брзином. Што значи, не можете баш да имате здраву животну средину, оболеваћете, али ако будете имали среће и неких веза и пара, можда ћете се лечити, а свакако ћете краће бити на буџету и на терету државе. Е, видите, господо, та животна филозофија, тај приказ, стаје у једну архаичну реч, у један обичај који је познат у неким деловима Источне Србије – лапот“, навео је Грбовић.

Рекао је да му је драго што председник сања, али је проблем када човек сањари.

„Онда снови постају делузије, а делузије неретко воде у фаталне исходе. И ми у томе не желимо да вам помогнемо. И то је разлог због чега ћемо гласати за усвајање овог закона. И сад бих само искористио прилику, пошто је ту госпођа Хандановић која није одговорила мом колеги Ахмедину Шкријаљу на питање да ли се у Новом Пазару планира отварање рудника на планини Рогозна, док се стигло са истраживањем терена и да ли је у питању рудник злата, бакра или литијума“, рекао је Грбовић.

(Н1, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер