четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Вархељи: Председник Србије већ показао интересовање за прихватање нове методологије преговора са ЕУ коју је Европска комисија представила почетком фебруара
Хроника

Оливер Вархељи: Председник Србије већ показао интересовање за прихватање нове методологије преговора са ЕУ коју је Европска комисија представила почетком фебруара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. фебруар 2020.

Европски комесар за проширење Оливер Вархељи (Varhelyi) изразио је уверење да постоји могућност да Србија одлучи да прихвати нову методологију преговора са Европском унијом (ЕУ), пренео је данас Радио слободна Европа (РСЕ).

Вархељи је потврдио да је председник Србије Александар Вучић „већ показао интересовање“ за то.

„Нова методологија може бити бржа и баш зато видим интерес српске стране“, изјавио је европски комесар, говорећи на конференцији посвећеној реформи политике проширења, у организацији Центра за европску политику у Бриселу.

Нову методологију коју је Европска комисија представила почетком фебруара, чиме се мења начин на који ће државе кандидати преговарати са ЕУ о пуноправном чланству, Оливер Вархељи је оценио „праведном“, како за земље које тек треба да отворе приступне преговоре, тако и за оне које су већ у процесу преговарања.

Говорећи о стању владавине права у Србији, Вархељи је истакао да у земљи има „неких недостатака које ЕУ не занемарује већ се тиме бави кроз сарадњу са српским властима“. Оценио је да постојећи преговарачки оквир са Србијом оставља довољно могућности да се реагује на такве проблеме.

„То до сада нисмо морали и надам се да нећемо морати ни у будућности. Али ако буде проблема будите сигурни да ћемо реаговати као што бисмо урадили са било којом земљом која преговара о чланству“, рекао је европски комесар за проширење.

Осврћући се на најављени финансијски пакет, који Европска комисија припрема за загребачки самит, комесар је оценио да исти има за циљ смањење разлике измедју економија ЕУ и региона јер то представља највећи проблем и „корен свих других проблема“.

„Што брже затворимо тај расцеп и створимо отпорне економије то ће земље региона моћи брже да се придруже ЕУ“, рекао је он.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер