среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Вархеји: Заштита животне средине је у фокусу политичког дијалога Србије и Европске комисије, то укључује решавање прекограничног загађења река
Хроника

Оливер Вархеји: Заштита животне средине је у фокусу политичког дијалога Србије и Европске комисије, то укључује решавање прекограничног загађења река

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јул 2021.

Значај заштите животне средине и активности на очувању климе налази се у фокусу политичког дијалога Србије и Европске комисије на свим нивоима и у свим форумима, навео је комесар за проширење и суседску политику ЕУ Оливер Вархеји.

„То укључује решавање прекограничног загађења река и забринутости за животну средину у вези са инвестицијама“, наводи се у одговору Вархејија на питање Јоана Рареша Богдана, посланика Европске народне партије, најбројније посланичке групе у Европском парламенту.

Рареш Богдан је „скренуо пажњу на ситуацију у региону града Бор, где кинески инвеститор Зиђин изазива еколошку катастрофу“, наводећи да те активности „тешко погађају“ румунску мањину у том региону, која се „жалила да је изложена притисцима и честим претњама и размишља да напусти регион“, пренела је регионална ТВ Н1.

У питању које је поставио још у априлу, он је од Европске комисије тражио да наведе које ће кораке предузети да спречи еколошку катастрофу у региону Бора, додавши да су „нивои емисије сумпор-диоксида, арсена и кадмијума далеко изнад максимално дозвољених вредности“ и где „контаминација локалних река на крају доводи до загађења Дунава“.

Вархеји је навео да Европска комисија пружа пуну подршку усклађивању закона Србије с прописима ЕУ о животној средини и клими, укључујуц́и и финансијску помоц́, и додао да су фокусирани на оспособљавање власти, улагање у инфраструктуру животне средине и деловање цивилног друштва.

„Последњи извештај Србије из октобра 2020. формулисао је конкретне препоруке за деловање на решавању недостатака у областима процене утицаја на животну средину, управљања водама, управљања отпадом и загађењем ваздуха. Између осталог, Комисија је нагласила потребу за јачање правосуђа и инспекције за заштиту животне средине у тој земљи (Србији), те за успостављање евиденције о спровођењу Директиве о еколошком криминалу“, подсетио је Вархеји.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер