субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Тешко је рећи шта се од Београда сада тражи, јер се то стално мења
Хроника

Оливер Ивановић: Тешко је рећи шта се од Београда сада тражи, јер се то стално мења

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. децембар 2011.

Косовска Митровица, Зубин Поток, Београд - Срби са севера КиМ тешко да ће у наредних неколико дана направити преокрет - уклонити барикаде и прихватити спровођење до сада постигнутих и нових, из Брисела прексиноћ најављених, споразума између Београда и Приштине.

Како ствари стоје, договор о учешћу Приштине на регионалним скуповима, о чему су преко видео-везе јуче по подне разговарали шеф београдског преговарачког тима Борислав Стефановић и посредник ЕУ Роберт Купер, могли би да се покажу као лакши део „косовског задатка“, који је Савет министара ЕУ поставио Београду пред одлуку шефова држава или влада Уније о кандидатури 9. децембра. Савет министара ЕУ од Београда очекује договор о учешћу Приштине на регионалним скуповима, спровођење постигнутих споразума и решење проблема слободе кретања Кфора и Еулекса на целом КиМ, што значи уклањање барикада на северу Косова.

У Влади Србије Данасу је незванично речено да је три дана мало за уклањање барикада, а да слобода кретања Кфора није спорна, што се не би могло рећи и за Еулекс, због српских страховања да би ова мисија могла да на север уведе институције самопроглашене косовске државе.

Влада је, како је објашњено нашем листу у Немањиној 11, већ донела уредбе о спровођењу договора о матичним књигама и раду канцеларије за техничку помоћ преговарачком тиму, чији је задатак и примена бриселских споразума, а усвојила је и извештај о царинском печату, на основу чега се овај договор већ спроводи у потпуности. Извори Данаса нису могли да потврде да ли ће на сутрашњој седници владе бити речи о уредбама о примени споразума о катастру, универзитетским дипломама и административним прелазима.

- Тешко је рећи шта се од Београда сада тражи, јер се то стално мења. Наша ситуација у вези са статусом кандидата је компликована, а рок до петка је кратак. Срби са севера не могу да за три дана направе тако драматичан заокрет. Нисам присталица брзих акција у кратком року. Поједине чланице ЕУ морале би да схвате да је Јагњеница велики помак, а повлачење барикада дуготрајан процес - каже за Данас Оливер Ивановић, државни секретар Министарства за КиМ.

Он сматра да би у садашњој ситуацији сваки притисак на Србе на терену био контрапродуктиван и да је неопходно побољшати сарадњу Београда и локалних власти на северу КиМ.

- Мале су шансе за икакав договор с Београдом у овако кратком року. Нови услови су заправо уцена, јер је ЕК већ рекла да су сви захтеви за кандидатуру испуњени. Ми ћемо под хитно одржати заједничку седницу скупштина четири општине, чији ће закључци бити обавезујући и за председнике општина и за грађане, а очекујемо да ће их подржати и Влада и председник Србије - каже за Данас Крстимир Пантић, председник општине северна Митровица.

На данашњим консултацијама председника скупштина општина и шефова одборничких група требало би да се одреди датум заједничке седнице, као и да се одлучи да ли ће се она одржати у северној Митровици или у Београду.

Пантић тврди да нема наставка повлачења барикада, а да је Јагњеница „само сигнал да су Срби спремни за договорно решавање проблема, али не пристају на притисак којем ЕУ подвргава Београд“.

Марко Јакшић, потпредседник Скупштине заједнице општина АП КиМ и одборник ДСС у Митровици, каже да су „захтеви које Брисел ставља пред Београд због кандидатуре неприхватљиви и некоректни, јер Срби не могу да пристану на сопствено етничко чишћење“.

Јелена Тасић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер