уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Ништа од уласка у ЕУ с Косовом
Хроника

Оливер Ивановић: Ништа од уласка у ЕУ с Косовом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. јануар 2010.

НОВИ САД – Србија ће много пре осталих држава Западног Балкана постати чланица Европске уније и онда ће питање Косова да решава заједно с осталим партнерима у Унији, оценио је за новосадски Дневник државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић.

Наиме, додао је он, јасно је да косовски Албанци и Србија сами неће наћи договор докле год ЕУ не буде извесна будућност, наглашавајући да ће тек то променити садашњи изузетно ригидан албански став, али и натерати Србију да размишља о неком веома иновативном решењу за статус своје јужне покрајине.

На питање да ли је Србија спремна да уђе у ЕУ без Косова, Ивановић одговара да Србија ни данас не контролише територију Косова, напомињући да ће тако остати све док Србија не постане чланица ЕУ и не створи се другачији политички и економски амбијент који ће омогућити историјски договор двеју страна.

Према његовим речима, грађанима треба отворено саопштити грађанима да од уласка у ЕУ с Косовом као српском покрајином нема ништа? Уосталом, ми смо 2003, када је Војислав Коштуница био премијер, прихватили тај принцип двоструког колосека.

И то је потпуно рационално, с обзиром на то да је интерес сваког нашег држављанина, без обзира на то где живи, да Србија напредује а не да чека затрпана у рову.

Само економски јака држава има капацитет и могућност да сачува свој територијални интегритет. Јер, између економске, политичке и војне снаге неке државе постоји знак једнакости.

А након ратова током деведесетих година прошлог века и санкција, Србија објективно гледано ни изблиза није економски моћна држава.

Срећом, људски и привредни потенцијал и географски положај дају нам право да будемо оптимисти, с тим што је јасно да тај потенцијал можемо у потпуности искористити једино уласком у Европску унију, закључио је Ивановић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер