четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Чак и уколико Харадинај буде премијер он ће морати да настави дијалог са Београдом - партије на Косову раде шта каже амбасада САД
Хроника

Оливер Ивановић: Чак и уколико Харадинај буде премијер он ће морати да настави дијалог са Београдом - партије на Косову раде шта каже амбасада САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. мај 2017.

 Оливер Ивановић, један од лидера Срба са севера Косова и председник Грађанске иницијативе "Србија, демократија, правда каже да „неслога“ влада међу Србима на Косову већ дуже време и да зато излазе на изборе у „пет колона“. Не верује да ће Рамушу Харадинају бити поверен мандат премијера, али верује да би он на тој функцији морао да настави дијалог.

„Доста сумњиво да они препусте место премијера Харадинају, тако велика партија, као Демократски савез Косова, могуће су још многе комбинације“, казао је гостујући у Новом дану.

Додао је да на Косову председника скупштине, који управља до формирања владе читавим поступком, даје обавезно најјача странка. Онда он даље управља тим поступком и може значајно на њега да утиче. "Харадинај је већ био премијер, са те функције је отишао у Хаг, због чега је застала његова плитичка каријера, али је и у то кратко време док је би она функцији он урадио све оно што је говорио да неће. На Косову представници политичких партија немају луксуз да кажу да хоће или неће, добију став амбасаде САД или канцеларије ЕУ и то је оно што их обавезује. Харадинај ће радити све што су радили и његови претходници и наставиће дијалог", казао је Ивановић.

Како је рекао, Харадинај због своје прошлости са ОВК не мора да доказује свој патриотизам.

 Он је рекао да ће Специјални трибунал, чији почетак рада се очекује, подићи оптужнице против „многих људи“, и да је могуће да ће се на оптуженичкој клупи наћи људи не само људи из најближег окружења Хашима Тачија и Рамуша Харадинаја, него можда чак и они сами.

„Мислим да ће трибунал кренути, и да ће бити подигнуте оптужнице за многе људе, препознатљиве, али то није довољно... ја у крајњем нисам оптимиста“, рекао је Ивановић и објаснио да искуство говори да су међународни судови ипак политички судови који не доносе правду и праведна решења и где политички утицај може пресудно да утиче на доношење одлука.

„Не искључујем могућност за оптуженичку клупу, али за осуду је потребно више од оптужнице“, казао је и додао да је могуће мењање изјава сведока, њихово одустајање од сведочења.

Ивановић сматра да „Самоопредељење“ неће победити на изборима. „Сигурно ће добити мало на популарности, али нема шансе да се то деси (да победи). Они су популистички покрет , мало софистициранији, зато народ бежи кд њима, уз то до сада нису били на власти, али то може да им погидне популарност за три до пет одсто, али неће имати више од 20, то није победник“, казао је он.

Тема Косова партијска тема

Српске партије немају заједнички наступ на овим изборима, иду у „пет колона“. Ивановић то тумачи неслогом међу Србима, која већ дуже време траје. „Тема Косова је важна за све политичке партије, нема иоле озбиљније партије која се не бави том темом макар повремено. Из потребе да имају власништво над том темом, оне формирају општинске или покрајинске одборе на Косову и то користе као свој извор информација и то је линија комуникације. Страшно је што је то тако. Све партије су исто радиле, тема Косова тако постаје партијска тема, и ово је резултат, неко казе нећу више да дозволим то и креће са својом листом. Онда се ионако мали потенцијал Срба расипа", казао је.

Све власти то исто раде и то је „шокантно“ и „поражавајуће“, казао је Ивановић и додао да би само јака листа могла да изнесе тежак задатак који је пред српском страном. Ивановић је рекао да његова иницијатива нече учествовати на изборима, јер би била шеста српска партија која се кандидује. Иако је убеђен да би привукао највећи број гласова, неколико посланика га „не задовољава“ у условима такве подељености међу Србима.

Оценио је да је „преоштра“ изјава Марка Ђурића, директора Владине Канцеларије за Косово и Метохију, да за Београд постоји једино Српска листа. „Разумљиво је да ће влада највише помагати ту листу, али не би смели да искључују друге. Таква изјава може да доведе до сукоба на терену“, казао је он.

Ивановић сматра да после избора, Београд мора разговарати са изабраним предстваником косовских Албанаца, и ако би то био Рамуш Харадинај. „Кога изаберу са њим се мора разговарати“.

Поводом формирања Заједнице српских општина, Ивановић је оценио да српска страна греши што чека и да се „мора кренути кроз формирање органа“. „Албанци неће формирати заједницу, то није стратешки интерес, њима треба маргинална заједница која неће ометати устаљене токове функционисања власти“, казао је.

Рекао је и да не види да се било шта поправило у односима Београда и Приштине. „Тешка реторика, популистичка, бусање у груди са обе стране, то неће донети ништа добро“.

„Сада умем да ценим слободу“

После прве пресуде, којом је осуђен на деветогодишњу казну затвора, Аплециони суд на Косову вратио је суђење Оливеру Ивановићу на почетак. Он је рекао да очекује фер суђење. Стручна јавност и бројни познати адвоката из Београда су пратили то суђење, то значи да судије неће бити толико слободне да слободно интерпретирају закон, већ онако како морају.

"Осећам се као слободан човек који сад уме да цени ту слободу. До ове несреће нисам посебно примећивао слободу, а сада то гледам из другог угла, старији сам три године, видим колико ме је то уназадило у односима, схватању, и у много чему, и ове три године осим породици и пријатељима, чини ми се да сам недостајао и политици", закључио је Ивановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер