Хроника

Оливер Ивановић: Београд греши, народ на КиМ испашта

Штампа
недеља, 22. новембар 2009.

Мора се преиспитати досадашњи однос Београда према косовским Србима. Негде је направљена грешка – каже за Блиц недеље Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за КиМ, коментаришући резултате прошлонедељних албанских локалних избора на КиМ.

Биланс ових избора, на чији је бојкот позивао званични Београд, између осталог, чине и две изгубљене већински српске општине – проширено Ново Брдо и Штрпце. У њима су Албанци освојили већину одборничких места.

Тиме је српски народ који живи на тој територији остао без могућности да контролише обе врсте институција (и албанске и српске), да располаже средствима која стижу из међународне заједнице и радним местима која би се отворила у новој администрацији… Једном речју, без суштинских извршних моћи.

Традиционалне поделе међу Србима узеле су данак – оцена је већине Срба, и оних који су гласали и других, који су бојкотовали.

Иако званични Београд не мења став о бојкоту албанских избора, изгледа да их је новонастала ситуација, као и број Срба који су изашли на ове изборе, натерао да признају да проблеми у односу матице и Срба са КиМ постоје.

– Указивао сам на то да се морају решавати свакодневна питања, да се мора наћи начин како да се уместо финансијске помоћи омогући тамошњем Србину да радом заради за себе и своју породицу. Ипак, не може се пренебрегнути чињеница да су се људи који су учествовали на овим изборима оглушили о став Владе Србије – рекао је Ивановић, и најавио да они који прихвате запослење у тим општинама и институцијама неће моћи да рачунају на било какву надокнаду из буџета Србије, нити на сарадњу са званичним Београдом.

Српски живаљ у општинама Ново брдо и Штрпце који се није сложио са Владиним позивима на бојкот разочаран је новонасталом ситуацијом и чињеницом да нису успели као њихови сународници из новоформираних општина Грачаница, Клокот и Ранилуг да освоје апсолутну власт.

Ово је била прилика да јединственим наступом уз три већ постојеће српске општине на северу Косова добијемо апсолутну власт и у осталих пет општина, да сачувамо територију и могућност да јачањем веза са матичном државом ојачамо њено присуство на Космету – каже Дејан Станковић, пољопривредник из Бостана у општини Ново Брдо.

Србима из изгубљених општина преостаје још једна шанса. У обе општине српски кандидати за градоначелнике прешли су у други круг избора, који ће бити одржан 13. децембра.

Братислав Николић, кандидат Самосталне либералне странке за градоначелника општине Штрпце, за противкандидата има кадар из Демократске партије Косова Хашима Тачија. Он, међутим, не губи наду.

– Није све изгубљено. Имамо шансу да у другом кругу избора освојимо место градоначелника, чиме бисмо бар делимично осујетили намеру Албанаца да освајањем потпуне власти успоставе пуну контролу на територији Сиринићке и Средачке жупе – вели он.

Николић објашњава да ће уколико потпуно изгубимо власт кренути талас исељавања, јер ће албанско руководство настојати да прелије све што се може у џепове својих сународника.

Угушиће све српске институције. Знам да им је приоритет да приватизују Инекс хотеле и Национални парк Брезовицу, да наставе дивљу градњу на подручју Превалца и Шар-планине. Нама ће остати та назовисрпска општина која нема овлашћења изузев да у установама и предузећима која се за сада финансирају из буџета Србије упошљава партијске колеге. Донације ће, будите уверени, испарити уколико Албанци освоје апсолутну власт – каже Николић, убеђен да ће и сама Србија накнадно схватити да је грешка непоправљива, а губитак изазван позивима на бојкот избора ненадокнадив.

Начелник Косовског округа Горан Арсић најавио је да ће Срби који су гласали на албанским локалним изборима морати да одговарају.

– Сви они који су гласали прекршили су Устав Србије. Они морају да одговарају – рекао је Арсић и објаснио да су државни службеници све снимили.

Он је одбацио одговорност за губљење власти у две општине са већинским српским становништвом, јер су „у питању избори расписани од стране непризнате државе Косово“, и најавио да матична држава неће успостављати сарадњу с руководством нове општине Грачаница.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]