петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оли Рен: Право време за деблокаду прелазног споразума са Србијом
Хроника

Оли Рен: Право време за деблокаду прелазног споразума са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. децембар 2008.

Европски комесар за проширење нагласио да би деблокада привременог трговинског споразума допринела хапшењу Ратка Младића

Комесар ЕУ за проширење Оли Рен изјавио је да Србија озбиљно сарађује са Хагом и да је право време да ЕУ почне са применом привременог споразума с Београдом.

Европски комесар је у јуче објављеном интервјуу за Ројтерс оценио да би деблокада привременог трговинског споразума допринела, а не успорила настојања Србије да ухапси Ратка Младића.

„Мишљења сам да Србија озбиљно сарађује са Међународним кривичним судом за бившу Југославију. Било би право време да се почне са применом прелазног споразума”, рекао је Рен, а преноси Танјуг.

Пошто је Црна Гора званично поднела захтев за чланство у ЕУ, Рен је рекао да је могуће да остале балканске земље исто учине наредне године.

Он је, међутим, апеловао на државе Балкана да не журе са подношењем захтева за чланство у ЕУ, будући да претходно треба да убрзају реформе, преноси Бета

Европски комесар за проширење је упозорио земље јужне и источне Европе да не наводе светску финансијску кризу као изговор за одустајање од реформи и истакао да тим земљама треба помоћи да би пребродиле последице светске кризе.

Европски комесар је додао и да ће 2009. година бити година решавања кипарског питања и да ће и у том смислу наредна година бити „тест за Турску”.

Поводом Кипра, на коме постоји општепризната држава кипарских Грка која је и чланица ЕУ и непризната држава кипарских Турака, Оли Рен је рекао да би све стране требало да раде на проналажењу решења које би било повољно за обе стране, јавља Танјуг. Он је позвао Турску, коју је означио као кључни фактор у решавању кипарског питања, да томе допринесе својим напорима.

Лидери две кипарске заједнице обновили су у септембру преговоре после четворогодишњег прекида. Сваки договор мора да буде усвојен на референдумима који би се у исто време одржали у обе кипарске заједнице.

Турску је европски комесар за проширење позвао и да се „после годину-две озбиљних унутрашњих проблема” врати реформама и тако покаже колико је озбиљна у својој тежњи да постане чланица Уније.

Турска је започела преговоре о приступању 2005. али су они замрзнути у осам од укупно 35 области зато што Анкара одбија да отвори своје луке бродовима кипарских Грка.

ЕУ тражи од Турске да реформише устав и побољша слободу изражавања, верска и језичка права, како би одговарали стандардима Уније.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер