уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Олена Папуга: Од 4.000 хектара државног земљишта које је у Војводини дато Арапима, 2.000 хектара још није узорано
Хроника

Олена Папуга: Од 4.000 хектара државног земљишта које је у Војводини дато Арапима, 2.000 хектара још није узорано

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. април 2015.

Београд - Јанко Веселиновић из СДС и Олена Папуга из ЛСВ питали су јуче у Скупштини Србије зашто велики део земље коју су купили Арапи још увек није заоран, због чега се војвођански паори питају зашто је земља дата странцима, а не њима на обраду.

- Створио се проблем у Војводини са том земљом коју су купили Арапи на 25 година. Од 4.000 хектара државног земљишта које је у атарима Карађорђева, Бачке Паланке и Бача добила арапско-српска компанија, 2.000 хектара још није узорано. Емирати нису довезли, купили ниједан трактор, а наши људи су тамо најамна радна снага, пошто се добро зна да Арапи унајмљују раднике из околних села да тракторима ору земљу. То значи да од најављених рекордних приноса неће бити ништа и да ћемо и даље из Пољске увозити јабуке, кромпир из Европе, технологију из Бугарске, док ће наши паори ићи у Румунију да раде - упитала је јуче Олена Папуга из ЛСВ.

Она је питала и да ли је тачно да је уговором који је потписан са УАЕ, Србија у заједничкој компанији има 20 одсто удела и неће морати да инвестира, док ће Емирати преузети обавезу да уложе 140 милиона евра у наредне четири године и да отворе 300 радних места.

- Планиране инвестиције до сада још нису дошле, а нису направљена ни постројења за сортирање, паковање и складиштење производа - оценила је Папуга, упитавши надлежне органе колико је земље тачно дато под закуп на 25 година, колико је људи запослено и колико је земље укупно посејано.

Посланик Нове Србије Драган Јовановић упитао је шта ће држава и министар привреде Жељко Сертић да учине, како би заштитили домаће произвођаче и добављаче Железаре Смедерево с обзиром на ултимативне захтеве новог менаџмента. Он је тврдио да је на адресе 24 домаће фирме које су снабдевачи Железаре, стигло циркуларно писмо са захтевом да робу дају по ценама које су 15, до 20 одсто ниже од тржишних, односно од цена које су на берзи. Он напомиње да је само шест фирми прихватило да под оваквим нефер условима наставе да раде и достављају робу Железари.

Оваквим начином, каже Јовановић, питање је колико ће радника остати без посла у те 24 фирме које запошљавају више од 1.500 радника.

- Менаџмент Железаре већ је лаконски поручио да ако неће домаћи произвођачи да пристану на услове, Железара ће из Словачке увозити репроматеријал, односно сировине. Зато још једном питам шта ће држава и шта ће Сертић, који у име државе и владе треба да контролише већински пакет акција у Железари, учинити да заштити домаће произвођаче - упитао је Јовановић у делу седнице парламента намењене посланичким питањима.

Смедеревска фабрика била је јуче тема и за демократу Борислава Стефановића, који је Владу Србије упитао зашто не именује инострани менаџмент и у другим фирмама по Србији, те зашто су друга српска предузећа дискриминисана у односу на Железару.

М. Р. Миленковић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер