среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Окончана расправа у Хагу, 15 земаља подржало независност Косова, 13 против
Хроника

Окончана расправа у Хагу, 15 земаља подржало независност Косова, 13 против

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. децембар 2009.
Међународни суд правде у Хагу окончао је вишедневну расправу о проглашењу независности Косова, излагањима ставова Вијетнама и Венецуеле. Правни тим Београда очекује да ће суд свој став саопштити у првој половини наредне године.

Представници ове две државе су оценили да је проглашење независности Косова у супротности са међународним правом и Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација (УН).

Током девет дана расправе пред Међународним судом правде, мишљење је изнело 29 делегација.

Оцену да је проглашење независности Косова у супротности са међународним правом изнеле су, поред Србије, Кина, Русија, Шпанија, Румунија, Кипар, Аргентина, Бразил, Вијетнам, Боливија, Венецуела, Азербејџан и Белорусија.

Супротан став су, уз косовске представнике, имале САД, Велика Британија, Француска, Немачка, Холандија, Аустрија, Норвешка, Данска, Финска, Бугарска, Хрватска, Албанија, Јордан и Саудијска Арабија.

Представник Бурундија је оценио да ће Косово наставити да постоји као ентитет, без обзира на одлуку Међународног суда правде.

Заменик шефа делегације Србије пред Међународним судом правде у Хагу Саша Обрадовић изјавио је да је правни тим Београда задовољан данас окончаном вишедневном јавном расправом о легалности једностраног проглашења независности Косова.

Обрадовић је изразио очекивање да ће суд свој став саопштити у првој половини наредне године.

Учинили смо све што смо могли. Очекујемо да суд саветодавно мишљење о томе да ли је проглашење независности Косова у складу са међународним правом саопшти у првој половини следеће године, рекао је Обрадовић.

Он је оценио да никада пред Међународним судом правде није постојала толико велика подељеност учесника расправе, као у легалности једнострано проглашене независности Косова.

Иначе, не постоји рок у којем би Међународни суд правде требало да донесе мишљење о проглашењу независности Косова.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер