субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Око 400.000 деце у Србији у ризику од сиромаштва; Висока неједнакост расподеле дохотка, највећи број породица има примања око 30.000 динара
Хроника

Око 400.000 деце у Србији у ризику од сиромаштва; Висока неједнакост расподеле дохотка, највећи број породица има примања око 30.000 динара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. октобар 2018.

 Око 400.000 деце у Србији је у ризику од сиромаштва, а томе доприносе и трошкови образовања које би требало да буде бесплатно и доступно свој деци, саопштила је Мрежа организација за децу Србије.

Србија је, како се наводи, поводом светског дана борбе против сиромаштва, земља у којој је неједнакост расподеле дохотка висока и у којој највећи број породица има примања око 30.000 динара.

"Због тога су породице са децом која похађају школу или студирају у већем ризику од сиромаштва и теже могу да задовоље, често и најосновније потребе", навела је та Мрежа.

Додаје се да је "несразмерно велика ставка у трошковима школовања цена комплета уџбеника од петог до осмог разреда од 15.000 до скоро 20.000 динара".

Деца, нарочито у млађим узрастима, како се наводи, дословно савијају под теретом школских торби, док се родитељи боре да нађу начин да покрију све трошкове школовања деце, које укључује и одласке на излете, екскурзије, ваннаставне активности, ужину, одећу и обућу.

Мрежа је истакла да је, "узимајући у обзир трошкове за уџбенике, можда време да се размисли о новим, иновативним решењима, куповини једног таблета за сваког ученика који има приступ бази наставних садржаја чиме би се подигла и дигитална писменост".

"Зато позивамо Владу Србије и Министарство просвете, науке и технолошког развоја да донесу мере које ће укинути трошкове бесплатног школовања и размотре иновативна технолошка решења", наведено је у саопштењу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер