Početna strana > Hronika > Ogorčeni zbog obustave istrage o zločinu u Goraždevcu
Hronika

Ogorčeni zbog obustave istrage o zločinu u Goraždevcu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. februar 2011.

Beograd/Peć – Članovi tri srpske porodice čija su deca stradala u napadu albanskih terorista na reci Bistrici u Goraždevcu, sastali su se sa tužiteljima Euleksa, ali je razgovor bio „jalov” i bespredmetan, izjavio je danas Milisav Dakić, čiji je 12-godišnji sin u tom napadu ubijen.

„Očekivali smo konkretnu pravnu pomoć, a umesto toga ponovo smo čuli ono o čemu smo već obavešteni - da je istraga u ovom slučaju obustavljena”, rekao je Dakić u telefonskoj izjavi za Tanjug.

On je naveo da su na sastanku u Kancelariji Tužilaštva Euleksa u Peći juče bili i majka Dragane Srbljak, otac i brat Marka Bogićevića, dece ranjene u napadu albanskih terorista pre sedam i po godina.

Oni su tužiteljima Euleksa predočili da neće odustati od gonjenja zločinaca koji su pucali na nevinu decu, ali da sami nisu kadri nastaviti gonjenje, da ne znaju šta im je činiti i zato traže pravne savete i da im pravosuđe Euleksa pomogne i imenuje pravnog zastupnika.

Prema njegovim rečima, nisu dobili konkretnu pomoć, već je tužiteljka Euleksa Alenka Sagmajster Racinger (Sagmeister Ranzinger) objasnila da nemaju pravo žalbe, pošto je reč o istražnom postupku.

Ona im je predočila da sami mogu nastaviti gonjenje, ali i da Tužilaštvo Euleksa može da ponovo pokrene istragu ukoliko bude novih dokaza.

„Moram nešto da preduzmem, a ne znam šta da radim. Nisam pravnik, a ni finansijski, ni emotivno nisam za to sposoban”, kazao je Dakić i naveo da uz sve to postoji problem izolacije.

„Mobilna telefonija radi samo na prostoru od 100 metara kada Srbi u Goraždevcu imaju struju, a još nema ni pune slobode kretanja - na sastanak u Peći sam otišao i kući se vratio u pratnji kosovske policije”, ispričao je Dakić uzrujanim glasom, istakavši da je posle sat vremena neprijatne rasprave napustio sastanak.

On je rezignirano dodao da nije iznenađen ponašanjem Euleksa, pošto ni od svoje države „nema ništa” i objasnio da se srpsko pravosuđe ne interesuje za ovaj slučaj, niti im je bilo ko nudio pomoć.

Bogdan Bukumirić, koji je tada imao samo 15 godina, jedva preživeo napad i ostao invlad, zbog zdravstvenih problema nije bio u stanju da otputuje u Peć.

U izjavi Tanjugu on je rekao da je bio „u šoku” kada je dobio dopis Tužilaštva Euleksa i kopiju policijskog izveštaja.

„Strašno je što međunarodno tužilaštvo za više od sedam godina nije bilo u mogućnosti da prikupi nijedan dokaz o tome ko je pucao na nedužnu decu” , rekao je Bukumirić.

Prema njegovom mišljenju, istraga o ovom monstruoznom zločinu nije sprovedena kako treba i zato bi trebalo da se oglase naša država i tužilaštvo i traže novu istragu.

Podsetivši da se radi o monstruoznom zločinu, on je naveo da neće odustati od borbe jer ga „istina veoma boli”.

Tužiteljka Sagmajster Ranciger iz Slovenije je, u zvaničnom dopisu, obavestila porodice stradale dece da su obustavljene krivične prijave kojima se za zločin u Goraždevcu nepoznata lica terete za krivično delo teškog ubistva i pokušaja ubistva.

Krivične prijave policije, kako je objasnila, odbačene su jer su sve istražne radnje iscrpene i „u datim okolnostima nije moguće nastaviti gonjenje”, a tokom istrage nisu identifikovani osumnjičeni.

Ona je predočila da oštećeni imaju pravo da nastave gonjenje u svojstvu subsidarnih tužilaca u roku od osam dana od prijema pisma, koje im je upućeno 9. februara i preporučila da se za pomoć obrate svom pravnom zastupniku ili, ako nemaju sredstava, da se obrate Sudskom savetu Kosova, koji će im imenovati pravnog zastupnika.

Na obali reke Bistrice kod Goraždevca 13. avgusta 2003. godine albanski seperatisti pucali su iz šiblja, s leđa, na decu i mlade koji su pekli kukuruz, provodeći letnji raspust na kupanju.

Ubijeni su Ivan Jovović (19) i Panto Dakić (12), a ranjeni Dragana Srbljak (13), Marko Bogićević (12) Đorđe Ugrenović (20) i Đorđe Bukumirić, kojem je usled teških povreda izvađena slezina, a ni posle višegodišnjeg lečenja još ne može sasvim da pokreće jednu ruku.

Bukumirić je od 2007. u više navrata tražio od šefova Unmika da ga obavešstavaju o rezultatima istrage, a 25. decembra 2010. je iz odgovora na pismo koje je uputio šefu Euleksa Gzavijeu de Marnaku saznao da je istraga o ovom zločinu obustavljena.

Prvu vest o tome, koju je objavio Tanjug, demantovala je dva dana kasnije portparol Euleksa Irina Gudeljević, ali se sada ispostavilo da je informacija bila tačna i da je istraga, ipak, obustavljena.

(Tanjug)