уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Огорчени због обуставе истраге о злочину у Гораждевцу
Хроника

Огорчени због обуставе истраге о злочину у Гораждевцу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2011.

Београд/Пећ – Чланови три српске породице чија су деца страдала у нападу албанских терориста на реци Бистрици у Гораждевцу, састали су се са тужитељима Еулекса, али је разговор био „јалов” и беспредметан, изјавио је данас Милисав Дакић, чији је 12-годишњи син у том нападу убијен.

„Очекивали смо конкретну правну помоћ, а уместо тога поново смо чули оно о чему смо већ обавештени - да је истрага у овом случају обустављена”, рекао је Дакић у телефонској изјави за Танјуг.

Он је навео да су на састанку у Канцеларији Тужилаштва Еулекса у Пећи јуче били и мајка Драгане Србљак, отац и брат Марка Богићевића, деце рањене у нападу албанских терориста пре седам и по година.

Они су тужитељима Еулекса предочили да неће одустати од гоњења злочинаца који су пуцали на невину децу, али да сами нису кадри наставити гоњење, да не знају шта им је чинити и зато траже правне савете и да им правосуђе Еулекса помогне и именује правног заступника.

Према његовим речима, нису добили конкретну помоћ, већ је тужитељка Еулекса Аленка Сагмајстер Рацингер (Сагмеистер Ранзингер) објаснила да немају право жалбе, пошто је реч о истражном поступку.

Она им је предочила да сами могу наставити гоњење, али и да Тужилаштво Еулекса може да поново покрене истрагу уколико буде нових доказа.

„Морам нешто да предузмем, а не знам шта да радим. Нисам правник, а ни финансијски, ни емотивно нисам за то способан”, казао је Дакић и навео да уз све то постоји проблем изолације.

„Мобилна телефонија ради само на простору од 100 метара када Срби у Гораждевцу имају струју, а још нема ни пуне слободе кретања - на састанак у Пећи сам отишао и кући се вратио у пратњи косовске полиције”, испричао је Дакић узрујаним гласом, истакавши да је после сат времена непријатне расправе напустио састанак.

Он је резигнирано додао да није изненађен понашањем Еулекса, пошто ни од своје државе „нема ништа” и објаснио да се српско правосуђе не интересује за овај случај, нити им је било ко нудио помоћ.

Богдан Букумирић, који је тада имао само 15 година, једва преживео напад и остао инвлад, због здравствених проблема није био у стању да отпутује у Пећ.

У изјави Танјугу он је рекао да је био „у шоку” када је добио допис Тужилаштва Еулекса и копију полицијског извештаја.

„Страшно је што међународно тужилаштво за више од седам година није било у могућности да прикупи ниједан доказ о томе ко је пуцао на недужну децу” , рекао је Букумирић.

Према његовом мишљењу, истрага о овом монструозном злочину није спроведена како треба и зато би требало да се огласе наша држава и тужилаштво и траже нову истрагу.

Подсетивши да се ради о монструозном злочину, он је навео да неће одустати од борбе јер га „истина веома боли”.

Тужитељка Сагмајстер Ранцигер из Словеније је, у званичном допису, обавестила породице страдале деце да су обустављене кривичне пријаве којима се за злочин у Гораждевцу непозната лица терете за кривично дело тешког убиства и покушаја убиства.

Кривичне пријаве полиције, како је објаснила, одбачене су јер су све истражне радње исцрпене и „у датим околностима није могуће наставити гоњење”, а током истраге нису идентификовани осумњичени.

Она је предочила да оштећени имају право да наставе гоњење у својству субсидарних тужилаца у року од осам дана од пријема писма, које им је упућено 9. фебруара и препоручила да се за помоћ обрате свом правном заступнику или, ако немају средстава, да се обрате Судском савету Косова, који ће им именовати правног заступника.

На обали реке Бистрице код Гораждевца 13. августа 2003. године албански сеператисти пуцали су из шибља, с леђа, на децу и младе који су пекли кукуруз, проводећи летњи распуст на купању.

Убијени су Иван Јововић (19) и Панто Дакић (12), а рањени Драгана Србљак (13), Марко Богићевић (12) Ђорђе Угреновић (20) и Ђорђе Букумирић, којем је услед тешких повреда извађена слезина, а ни после вишегодишњег лечења још не може сасвим да покреће једну руку.

Букумирић је од 2007. у више наврата тражио од шефова Унмика да га обавешставају о резултатима истраге, а 25. децембра 2010. је из одговора на писмо које је упутио шефу Еулекса Гзавијеу де Марнаку сазнао да је истрага о овом злочину обустављена.

Прву вест о томе, коју је објавио Танјуг, демантовала је два дана касније портпарол Еулекса Ирина Гудељевић, али се сада испоставило да је информација била тачна и да је истрага, ипак, обустављена.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер