петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Официр гарде преузео власт у Буркини Фасо после оставке председника Компаореа
Хроника

Официр гарде преузео власт у Буркини Фасо после оставке председника Компаореа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. новембар 2014.

УАГАДУГУ - После оставке дугогодишњег председника Буркине Фасо Блеза Компаореа, власт у тој земљи преузео је официр из председничке гарде који је обећао да ће расписати изборе.

Компаоре, који је био на власти 27 година, повукао се јуче после дводневних масовних протеста због покушаја промене устава како би му било омогућено да продужи власт.

Најмање троје људи је погинуло након што су демонстранти упали у зграду парламента и запалили је.

Начелник генералштаба, генерал Оноре Траоре, који је био лојалан Компаореу, јуче је убрзо после његове оставке најавио да ће привремено преузети председничку функцију, али демонстранти и одређени број млађих официра нису то прихватили.

После извештаја о пуцњави код председничке палате рано јутрос, потпуковних Исак Зида, оперативни командант елитне председничке гарде, објавио је на радију да преузима власт.

"Ја од данас преузимам надлежности шефа ове транзиције и шефа државе", изјавио је Зида, пренео је Ројтерс.

Кризу у Буркини Фасо помно прате САД и њен бивши колонијални владар Француска које су биле блиски војни савезници Компаореа. За време његове власти Буркина Фасо је постала и важан савезник у западним операцијама против организација повезаних са терористичком мрежом Ал Каида у западној Африци.

Догађаје у тој земљи пратиће и владе других земаља у западној и централној Африци, где дугогодишњи лидери ускоро стижу до краја уставом предвиђених мандата у неколико земаља, укључујући Бенин, Републику Конго и Демократску Републику Конго.

Зида је изјавио да је војска ангажована да би се спречила анархија и обезбедила демократска транзиција. Он је рекао да ће сада орган у коме ће бити различити елементи друштва, укључујући политичке партије и грађанско друштво, направити план за изборе.

Он је апеловао на Афричку унију и Економску заједницу западноафричких држава да подрже транзицију у његовој земљи.

"Ово није државни удар већ народна побуна. Људи имају наде и очекивања и ми верујемо да смо их разумели", рекао је он Ројтерсу.

Ово је седми пут да војно лице преузима власт у Буркини Фасо од проглашења независности 1960. године када се та земља звала Горња Волта.

Војска лојална Зиди заузела је стратешке тачке у престоници Уагадугуу и увела полицијски час у периоду од 19 до шест часова. Границе на аеродрому и копнене границе такође су затворене по његовом наређењу, кажу војници.

Није јасно где се налази Траоре, али Зида каже да је он у контакту са другим високим војним званичницима и да генералово преузимање власти није важеће, наводи Ројтерс.

Траоре није виђен у јавности од када је на конференцији за новинаре, сазваној убрзо после Компаореове оставке, објавио да преузима власт.

Зида није хтео да каже где се Компаоре налази, већ је само рекао да је "на безбедном месту".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер