четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > OECD: Растућа неједнакост у приходима кочи економски развој
Хроника

OECD: Растућа неједнакост у приходима кочи економски развој

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. мај 2015.

Растући јаз између имућних и сиромашних у великом делу развијеног света не намеће само забринутост због алармантне социјалне структуре, он драматично успорава и економски раст, показало је најновије истраживање Организације за економску сарадњу и развој (OECD).

OECD је указао да таква неједнакост у приходима, која је каратеристична за добре, али и лоше економске периоде, има не само социјалне и политичке, већ и економске импликације.

"Просто речено: растућа неједнакост лоша је за дугорочни развој", наводи се у извештају.

Проблем је посебно изражен у САД. Између 2008. и 2013. године реални расположиви приход је у десет одсто домаћинстава која су на врху листе по примањима порастао за 10,6 одсто, док је истовремено у доњих десет одсто сиромашних домаћинстава опао за 3,одсто, навео је OECD.

Аустрија, Данска и Француска такође су на списку земаља у којима је пораст примања богатијих домаћинстава истовремено био праћен падом прихода сиромашнијих домаћинстава.

Просечни приход десет одсто домаћинстава која су на врху листе по примањима у САД био је 2013. године 19 пута већи од прихода оних која су међу десет одсто на дну списка.

То је далеко више од просека у земљама OECD који износи 9,6. Истовремено, тај распон међу висинама примања је у САД пре 30 година износио 11 пута, навео је OECD.

OECD је оценио да су унапређење положаја жена на тржисту рада и мере за заустављање тренда пораста послова ниског квалитета, које запосленог доводе у "ћорсокак", од кључног значаја за смањење неједнакости и за подстицање већег економског раста.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер