среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОЕБС: Услед смањења снага Кфора ОЕБС да надзире стање на Косову
Хроника

ОЕБС: Услед смањења снага Кфора ОЕБС да надзире стање на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. фебруар 2010.

БЕЧ – Мисија Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) требало би на Косову да надзире утицај који ће смањење снага Кфора имати на заједнице на Косову, оценио је данас у Бечу шеф Мисије ОЕБС-а у Приштини Вернер Алмхофер.

У Сталном савету ОЕБС-а, подносећи шестомесечни извештај о раду Мисије, он је истакао да на северу Косова постоје тензије и да је ситуација осетљива уз мале инциденте, релативно стабилна, али крхка.

Алмхофер је у краћем извештају указао на то да мисија ОЕБС-а интензивно сарађује са осталим међународним организацијама на терену, посебно у светлу реконфигурације УНМИК-а и најаве редукције снага Кфора.

У том контексту, он је нагласио да мисија ОЕБС-а намерава да врши надзор утицаја који ће смањење снага Кфора имати на заједнице на Косову.

Аустријски дипломата је истакао статусно неутрални приступ мисије ОЕБС-а на Косову, а говорећи о прошлим изборима на Косову, он је указао на то да је одзив Срба јужно од Ибра био већи, док је на северу био занемарљив.

Амбасадорка Србије при ОЕБС-у Мирослава Бехам затражила је статусно неутрални рад Мисије ОЕБС-а, чији рад треба да се заснива на Резолуцији 1.244 која мора да се испуни до краја, јер још није добра ситуација на Косову.

Она је истакла конструктивност Србије у циљу сређивања ситуације на терену.

Бехамова је изразила спремност Србије да, након одлуке Међународног суда правде, позове Албанце на преговоре, што је у духу преговора који се воде у оквиру Крфског процеса.

Она је позвала Мисију ОЕБС-а да настави праћење стања на терену и да непристрасно извештава о томе и да се још више фокусира на права неалбанаца и заштиту културног и верског наслеђа.

Поводом децентрализације, она је рекла да је Србија спремна да учествује у том процесу уколико се постигне догвор око алтерантивног модела, чију би примену могла да надгледа статусно неутрална организација као што је ОЕБС.

САД су похвалиле прошле локалне изборе на Косову, говорећи о рекордном одзиву Срба јужно од Ибра. Амерички дипломатски представник затражио је да се мисија ОЕБС-а фокусира на изградњу капацитета како би се ојачале институције Косова.

Русија је, на другој страни, поновила став да нема алтернативе кључној улози УН и Савета безбедности УН, као и Резолуцији 1.244 на Косову, оцењујући да је стање у тој српској покрајини крхко.

Према речима представника Русије Анвара Азимова, сви међународни фактори морају да раде на статусно неутралан начин, а Мисија ОЕБС-а би требало да се више концетрише на права неалбанске заједнице и њихову заштиту, заштиту културног и верског наслеђа, као и имовину интерно расељених, што је услов за повратак.

Што се тиче већег одзива Срба на изборе на југу Косова, према оцени Москве, то није доказ да су Срби на Косову признали независност, већ последица њихове изолованости. Москва је указала на нерегуларности на тим изборима.

Русија се осврнула и на план за север Косова међународног изасланика Питера Фејта, оценивши да он нема правну основу и да би могао да доведе до нових конфликата.

Москва се залаже за преговоре Београда и Приштине без мешања са стране.

"Чврсто смо уверени да будућност Косова треба да се решава путем дијалога Београда и Приштине без икаквог спољног мешања", рекао је стални представник Русије при ОЕБС-у, пренео је Итар-Тас.

Азимов је позвао да се "одлучно спречавају" покушаји неких "сценарија за дисциплиновање" севера Косова насељеног Србима, чији је циљ "насилно потискивање из тих области структура локалне власти које су изабрали Срби".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер