четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОЕБС: Погоршана безбедност новинара, појачана пропаганда
Хроника

ОЕБС: Погоршана безбедност новинара, појачана пропаганда

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. новембар 2014.

БЕЧ – Погоршање безбедност новинара и јачање пропаганде представљају опасне претње за слободу медија, оценила је данас представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић, а навела је и низ случајева у Србији.

„Широм региона ОЕБС-а, медији су суоцени са изазовима на много поља. Опет се јавља неконтролисано ширење пропаганде”, рекла је представница ОЕБС представљајући свој шестомесечни извештај о слободи медија у земљама-чланицама те организације.

Мијатовић је навела да се од њеног последњег извештаја у јулу погоршала ситуација у погледу безбедности новинара широм региона које покрива ОЕБС.

„Безбедност новинара остаје једна од највећих претњи за слодобу медија у земљама ОЕБС-а и стварни напори, свих страна, морају бити учињени како би се зауставили напади на новинаре, који су сада већ свакодневни”, казала је она.

У делу извештаја о Србији, Мијатовић је навела да је 25. новембра примила писмо шефа српске дипломатије Ивице Дачића о напретку у истрагама хакерских напада на сајтове медија, као и да МУП Србије ради на решавању случајева напада на новинаре.

Дачић је навео и да Србија дубоко поштују слободу медија и изражавања, и да Влада и њени званичници осуђују на „најснажнији могући начин” све покушаје кршења тих слобода, као и насиља над новинарима.

Мијатовић је навела да је од српског министра добила уверавања да ће власти наставити рад на решавању свих случајева напада на медије и њихове представнике.

Дачић је изразио и спремност Србије, као наредне председавајуће ОЕБС-у, да интензивно сарађује са канцеларијом те организације за слободу медија, додала је Мијатовић.

Као случајеве у Србији у вези с којима је интервенисала од јула, Мијатовић је навела физички напад на уредника Агенције ФоНет Давора Пашалића, пресуду против Б92, напад на фоторепортера Дарка Цветановића, нерасветљен покушај убиства 2007. тадашњег новинара недељника Време Дејана Анастасијевића, новчано кажњавање листа Данас.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер