четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОЕБС: Настављен тренд смањења стопе повратка расељених Срба на Космет
Хроника

ОЕБС: Настављен тренд смањења стопе повратка расељених Срба на Космет

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јул 2021.

На Косово су се од 2000. године вратиле 28.302 расељене особе, а стопа повратка се смањивала сваке наредне године и тај тренд је настављен, наводи се у најновијем извештају Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) на Косову.

Према подацима Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице (УНХЦР), на који се извештај ОЕБС позива, закључно са децембром 2019. године, процењује да се на Косову налази 16.151 расељена особа, од којих 412 живи у неком од привремених колективних прихватилишта, објавио је КиМ радио.

У документу ОЕБС се наводи да је остварен напредак од децембра 2015. до децембра 2019. године у области интеграције правосуђа, подсећа да је усвојена правно обавезујућа Уредба о провратку расељених, те да је побољшана функција институције Омбудсмана.

Образовање на српском језику није заступљено у косовском институционалном оквиру, стопа незапослености међу припадницима невећинских заједница, посебно Рома, Ашкалија и Египћана висока

Закључује се и да се "у другим обласима ситуација се није променила", те да су и даље "присутни проблеми са применом Закона о употреби језика".

Образовање на српском језику није заступљено у косовском институционалном оквиру, стопа незапослености међу припадницима невећинских заједница, посебно Рома, Ашкалија и Египћана висока, наводи се у извештају ОЕБС.

У извештају се подсећа да се и даље дешавају инциденти који погађају мањинске заједнице, као и да постоје међуетничке тензије, док је медијски садржај намењен невећинским заједницама оцењен као "оскудан".

Циљ извештаја је да подигнемо свест о изазовима и проблемима који постоје, како би унапредили права свих невећинских заједница на Косову, али и да изградимо капацитете косовских институција да независно теже да обезбеде стабилне међуетничке односе међу заједницама, истакла је шефица Одсека за заједнице мисије ОЕБС на Косову Надица Павловска.

У посебном фокусу је намера да се косовски правни оквир усклади са међународним стандардима и да се институције придржавају закона који штити права заједница, рекао је шеф Мисије ОЕБС Мајкл Девенпорт.

Девенпорт: Важно да заједнице живе у сигурном окружењу

"У сваком демократском друштву важно је да све заједнице могу да живе у сигурном окружењу, да могу да користе свој језик, да се практикују своју културу и религију. Надам се ће све релевантне институције озбиљно размотрити препоруке и следити одговарајуће мере, јер је унапређе права невећинских заједница камен темељац у изградњи стабилног друства, додао је Девенпорт.

Он је додао да ће мисија ОЕБС наставити да подржава све косовске институције, како на општинском, тако и на владином нивоу у увођењу неопходних промена ради заштите свих заједница.

(Фонет, Нова.рс) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер