четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ОЕБС: Аутономни регион Источна Украјина је замислив, али су две стране јако удаљене
Хроника

ОЕБС: Аутономни регион Источна Украјина је замислив, али су две стране јако удаљене

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2015.

Специјални представник председавајућег ОЕБС за Украјину изјавио је да је аутономни регион Источна Украјина замислив, али да су две стране и даље јако удаљене.

"Само код детаља постоје велике разлике. Ту су Украјина и Русија далеко удаљени, а са сепаратистима има додатних играча. На томе се стално ради", нагласио је аустријски дипломата Мартин Сајдик.

Он је поручио да није судија који одлучује о кривици за сукоб, већ преговарач који треба да постигне резултате у примени споразума из Минска.

Први контакти у Кијеву, према његовим речима, показали су да постоји велико интересовање за улогом и напорима ОЕБС, како од стране политике и дипломатије, тако и медија, јавности...

Сајдик је објаснио да се његов тим састоји од пет до шест људи, који су задужени за преговоре у оквиру Трилатералне контакт групе.

На питање да ли је његов мандат орочен, Сајдик је подсетио да га је актуелни председавајући ОЕБС-у шеф српске дипломатије Ивица Дачић именовао за свог специјалног изаслника за Украјину и у Трилатералној контакт групи.

"Трилатерална контакт група треба да примени споразум из Минска, који има рок за примену до децембра ове године. Ако то не буде могуће, рок може бити продужен", рекао је он.

Када је реч о ангажовању ЕУ и САД у Украјини Сајдик је оценио да имају исте циљеве.

Он је подсетио да европски комесар Јоханес Хан улаже велике напоре и редовно борави у Кијеву, као и заменица шефа америчке дипломатије Викториа Нуланд, која је надлежна за Европу и Евро-азију, која је снажно ангажована у решавању конфликта "сопственом интерпретацијом дипломатије" и при том долази до својих резултата.

Посебено је истакао кључну улогу Француске и Немачке, које стално врше притисак на Русију и Украјину, нагласивши да је одлично ангажовање шефова дипломатија две земље, као и да немачка канцеларка Ангела Меркел познаје сваку фусноту споразума из Минска, у чијем преговарању је учествовала у фебруару.

Бечки "Курир" указује да је Сајдик дипломата који је службовао у Кини, Русији и УН, који "није од оних љигавих дипломата у тамним, елегантним оделима".

Лист указује да Сајдик не познаје само живот као чврсти преговарач и то на више језика, који познаје и друге стране друштва, јер је као амбасадор у Кини неговао контакте са уметницима и активистима који су се борили за људска права, а као приватно лице у слободно време најрадије игра фудбал и новине чита најпре од спортског дела.

Тренутно Сајдик, који је амбасадор Аустрије у УН још увек путује између Кијева и Њујорка.

"Динамика, брзе одлуке, шкакљиви задаци и извесна спремност на авантуре су део његовог деловања", наглашава дневник.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер